Dekoracje na komunie - ozdoby i kwiaty do wystroju stołu, sali i kościoła

Dekoracje na komunię podkreślają wyjątkowy charakter Pierwszej Komunii Świętej. Dzięki nim ten ważny dzień staje się jeszcze bardziej uroczysty. Kwiaty oraz inne ozdoby i dodatki, które nawiązują do tego wzniosłego wydarzenia nie mogą być przypadkowe. Na jakie dekoracje na komunie warto się zdecydować? O czym pamiętać, wybierając ozdoby stołu, sali czy kościoła? Z jakich kwiatów komponować bukiety?

Dekoracje na komunie. Ozdoby stołu i sali

Dekoracje na komunię pomagają nadać wyjątkową oprawę uroczystości, a aranżacja tak stołu na komunię, jak i całej sali, daje spore pole do popisu. Co wziąć pod uwagę? Nade wszystko warto postawić na kwiaty. Na jakie się zdecydować? W tej roli doskonale sprawdzą się róże, tulipany, margerytki, frezje czy bez, eustomy oraz goździki - zwłaszcza że wszystkie kwitną w białych odmianach. Ich biel można złamać, wprowadzając pastele lub drobniejsze akcenty w mocniejszych barwach.

Zobacz wideo

Kwiaty, stylowe dekoracje na komunię, można wykorzystać na różne sposoby, tak do dekoracji sali, jak i stołu: ustawić je w kilku mniejszych bukietach, w jednym dużym, ale i sięgnąć po inne rozwiązania. Doskonale sprawdzą się małe wazoniki z różyczkami, kule z margerytek, a także pojedyncze kwiatki, np. stokrotki czy bratki umieszczone w kieliszkach. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie kwiatów doniczkowych - na przykład gardenii, bratków, begonii czy azalii - koniecznie w białych osłonkach. To atrakcyjne, ale i niesztampowe rozwiązanie.

Na stole i na sali mogą się znaleźć także inne dekoracje na komunię: subtelne ozdoby, takie jak papierowe, ażurowe motyle, gipsowe aniołki czy białe serca z drewna, girlandy, latarenki czy świeczniki. Ciekawym pomysłem udekorowania małego stołu są sznury koralików lub perełek bądź ozdobne kamyki. Na białym obrusie warto położyć też bieżnik - materiałowy bądź fizelinowy, na przykład dekorowany symbolami komunijnymi. Kropką nad i są okazjonalne serwetki. Zdecydowanie warto odwiedzić sklep z dekoracjami komunijnymi, by mieć głowę pełną pomysłów, a koszyk wypełniony gotowymi rozwiązaniami. Miłośnikom natury mogą spodobać się subtelne dekoracje rustykalne, np. słoiczki z kilkoma kwiatami ustawione na drewnianych podstawkach udekorowanych mchem.

Możliwości wystroju i aranżacji każdego wnętrza i podkreślenia tym samym wyjątkowych okoliczności jest naprawdę wiele. Ponieważ komunia jest ceremonią, która kojarzy się z czystością i skromnością, wszystkie ozdoby, także bukiety, powinny być proste i dalekie od przepychu. Warto pamiętać, by dekoracje na komunię miały styl, a koncepcja - umiar. Nie mniej ważne jest, by wystrój stołu oraz sali był harmonijny i spójny.

Dekoracja kościoła na komunię

Dekoracje na komunie warto wykorzystać do wystroju kościoła. Zarówno ołtarz, jak wejście czy ławki można ozdobić kwiatami, wstążkami, latarenkami, bukiecikami kwiatów, ale i wieloma innymi detalami, które nawiązują do charakteru uroczystości i w wysmakowany sposób go podkreślają.

Dekoracją kościołów na komunie zajmują się zarówno firmy (tak dekoratorskie, jak i florystyczne), ale i rodzice - zależy to od parafii. Bez względu na szczegóły organizacyjne, są pewne uniwersalne zasady, którymi należy się kierować. O czym pamiętać, wybierając dekoracje na komunię do kościoła? Przed wszystkim o tym, by były subtelne i dalekie od przepychu oraz kiczu, a jednocześnie na tyle okazałe, by mogły cieszyć oko.

Dekoracje na komunie. Bukiet na komunię

W wielu parafiach dzieci do kościoła niosą ze sobą bukiety. Jakie kwiaty do nich wybrać? Najlepiej zdecydować się na niskie, niewielkie sezonowe kwiaty cięte, takie jak stokrotki, gipsówki, hortensje, margerytki czy miniaturowe róże. Kwiaty powinny być poręczne i bezpieczne. Nie sprawdzą się kłujące róże czy intensywnie pachnące lilie czy narcyzy. Mogą wywołać alergie czy zawroty głowy.

Bukiet na komunię dla dziecka musi być niewielki. Duża, okazała wiązanka jest nie tylko niestosowna, ale i ciężka - może być dla dziecka problemem. Ponieważ świeże kwiaty na komunię mogą być nieco kłopotliwe, należy je kupić możliwie jak najpóźniej, by nie zwiędły.

Może cię także zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA