Jak nauczyć dziecko głoskować? Nauka głoskowania poprzez zabawę

Jak nauczyć dziecko głoskować, ułatwiając mu tym samym przyswajanie mowy? Wiele zależy od samych rodziców, którzy powinni dawać mu prawidłowy wzorzec. Malec musi bowiem poznawać głoskowanie poprzez kontakt z otoczeniem.

Głoski - czym są?

Mówiąc o głoskach, mamy na myśli najmniejszą i niepodzielną część mowy, którą słyszymy. Głoskowanie polega na uczeniu się poprawnego wymawiania głosek w wyrazie. Powinno być ono opanowane po sylabizowaniu, ale przed nauką czytania. Przyjmuje się, że dziecko powinno opanować sztukę głoskowania w wieku 6 lub 7 lat. Choć już wówczas, gdy ma ono 4 lub 5 lat, warto rozpocząć ćwiczenia.

Zobacz też: Alfabet dla dzieci. Jak skutecznie nauczyć dziecko alfabetu?

Jak nauczyć dziecko głoskować? Potrzeba mówienia do dziecka

Dziecko uczy się mowy przede wszystkim poprzez kontakt z otoczeniem, gdzie decydującą rolę odgrywają rodzice. Generalnie panuje więc zasada: im więcej mówimy do dziecka, tym lepiej. Zyskuje ono wówczas wiele okazji do naśladowania. Dobrze sprawdzi się to podczas spacerów, zabawy lub zwyczajnych codziennych czynności. 

Głoskowanie - jak mówić do dziecka?

Ułatwienie dziecku głoskowania nie jest zajęciem wymagającym wielkiej wprawy. Idealny jest do tego głos matki. Dlaczego tak się dzieje? Mamy najczęściej posługują się łagodnym głosem o ciepłym tonie mówiąc do swoich pociech. Każdy, kto chce pomóc dziecku w zdobyciu umiejętności mówienia, powinien taki styl naśladować. Dodatkowo trzeba się starać mówić w sposób powolny i wyraźny, co ułatwiać będzie interakcję z dzieckiem. Od wieku niemowlęcego warto dostarczać mu bodźców dźwiękowych np. w postaci spokojnej muzyki, co przyspieszy jego rozwój.   

Głoskowanie dla dzieci - na co zwrócić uwagę?

Rodzice powinni pamiętać, że dziecięce głoskowanie można podzielić na różne fazy rozwoju. Dziecku od samego początku nie udaje się prawidłowo wypowiadać głosek, co jest zupełnie normalne (nie wypowiada ono ''sz'', ale ''s'' lub ''ś'' itp.). 

Wymowa wybierana przez dziecko, choćby ''midor'' zamiast ''pomidor'', jest wyrazem upraszczania, które pomaga dzieciom zdobyć kolejne etapy umiejętności mówienia. Rolą rodziców jest posługiwanie się takim językiem polskim, który stanowi dobry wzorzec dla najmłodszych. 

Głoskowanie - ćwiczenia dla starszych dzieci

Właściwa nauka głoskowania przez dzieci również powinna być prowadzona niejako przy okazji innych czynności. Bardzo dobrym wyjściem jest nadanie jej formy zabawy - wówczas dziecko będzie w naturalny sposób zaangażowane w naukę wypowiadania głosek, tak jak angażuje się w zabawę. Należy też pamiętać, że kluczem do sukcesu z dzieckiem mającym 5 lat jest codzienna systematyczność i powtarzalność. Wówczas efekty będą lepsze, niż przy okazji długich i żmudnych ćwiczeń odbywających się co kilka dni. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • początkowo dobrym materiałem do ćwiczeń będą krótkie wyrazy bez zmiękczeń (będą łatwiejsze w pierwszym etapie nauki)
  • nie powinno się przedłużać w wymowie spółgłosek, co może być dla dziecka mylące

Zobacz też: Książki do nauki czytania. Pozycje, które oswoją dziecko z czytankami

Jak się bawić z dziećmi i uczyć jednocześnie?

Wspomniane połączenie nauki z zabawą może się odbywać na wiele różnych sposobów. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie między innymi:

  • posługiwanie się interaktywnymi zabawkami przeznaczonymi także do nauki głoskowania - dostępne są między innymi tablety edukacyjne, które mogą ułatwić ten proces
  • można też posłużyć się bardziej tradycyjnymi zabawkami edukacyjnymi
  • dobrą zabawą do nauki głoskowania są zgadywanki: dziecko powinno odgadnąć wyraz głoskowany przez rodzica i odwrotnie
  • do zabawy można też wykorzystać ilustracje - chodzi o to, aby dziecko np. losowało jeden z obrazków przedstawiających różne przedmioty lub zwierzęta o prostych nazwach i miało za zadanie ten wyraz podzielić na głoski
  • można też łączyć głoskowanie z zabawami ruchowymi - dobrym sposobem jest zachęcanie dziecka do określonej czynności, np. klaśnięcia lub podskoku, gdy usłyszy w głoskowanym przez nas wyrazie konkretną głoskę
  • dzieci bardziej zaawansowane w nauce głoskowania mogą bawić się w nieco bardziej skomplikowane zabawy - dobrym przykładem jest gra, gdzie zadaniem malucha będzie takie przestawienie i dodanie głosek w nieskomplikowanym wyrazie, żeby utworzyć nowe słowo - na przykład podajemy dziecku wyraz ser i prosimy, aby zamieniło jedną głoskę i podało wyraz sen.
Zobacz wideo Po kilku miesiącach przerwy dzieci wróciły do szkół. Tylko co dziesiąty rodzic nie ma żadnych obaw związanych ze wznowieniem lekcji stacjonarnych
Więcej o:
Copyright © Agora SA