Alfabet dla dzieci. Jak skutecznie nauczyć dziecko alfabetu?

Alfabet dla dzieci jest niezbędny do rozpoczęcia nauki pisania i czytania. Istnieje kilka sposobów na naukę literek. Sprawdź, jak skutecznie nauczyć dziecko alfabetu.

Alfabet: co to takiego i po co się go uczymy?

Dorosłym nie trzeba tłumaczyć czym jest alfabet i jakie są korzyści z jego znajomości. Jednak maluchy, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją nie mają świadomości, że bez znajomości liter nie będą w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Dlatego tak ważne jest, aby naukę alfabetu rozpocząć jak najszybciej, ale jednocześnie prowadzić ją w taki sposób, by dziecko nie czuło dyskomfortu związanego ze stawianiem przed nim zbyt wygórowanych wymagań. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i zainteresowanie nauką literek może przyjść w różnych momentach. Dlatego istotne jest, aby nie wymuszać niczego. Jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania nauką liter nie naciskajmy. Odczekajmy kilka tygodni i ponówmy próbę. Zadbamy w ten sposób o to, aby poznawanie nowych treści odbywało się w przyjaznych i sprzyjających temu warunkach. 

Zobacz też: Układ Słoneczny dla dzieci - jak zrobić go samodzielnie?

Nauka alfabetu: jak rodzice mogą wspomóc ten proces?

Nauka alfabetu jest niezbędna każdemu. Pierwsze litery dziecko poznaje już na etapie przedszkolnym i są to zazwyczaj samogłoski. Prawdziwa nauka rozpoczyna się dopiero w pierwszych klasach szkoły podstawowej, gdzie łączona jest ona z umiejętnością pisania. Dzieci 6-7 letnie doskonalą swoją znajomość literek, a poprzez to również stawiają pierwsze kroki w nauce czytania. Co mogą zrobić rodzice, aby wspomóc dziecko w procesie nauki alfabetu? Otóż przede wszystkim należy dziecku czytać. Wiele osób nie docenia tego, jak wielkie znaczenie ma codzienne czytanie dzieciom. Podczas niego dziecko może śledzić czytany przez dorosłego tekst, zapamiętywać kształty liter czy sposób odczytywania poszczególnych słów, co wpływa na późniejszą naukę literowania i czytania. Dziecko uświadamia sobie wówczas to, że zapisane na kartkach symbole graficzne mają swoje znaczenie. Ponadto wspólne czytanie sprzyja rozwijaniu wyobraźni, a także umacnianiu kontaktu między rodzicem a dzieckiem. 

Jak nauczyć dziecko literek?

Aby nauczyć dziecko liter i alfabetu warto wykorzystać różne dostępne metody. Nie od dziś wiadomo, że dzieci zdecydowanie lepiej przyswajają treści, które podane są im w interesujący sposób. Dlatego chcąc nauczyć dziecko literek, warto wykorzystać np. kolorowe plansze, które można wykonać samodzielnie. Można także zakupić magnesy w kształcie literek, które dziecko będzie mogło przyczepiać do lodówki lub specjalnej tablicy magnetycznej. W późniejszym okresie będzie to również dobry sposób na naukę poprawnego pisania słów. Nauka liter przez zabawę sprawdzi się doskonale już u najmłodszych dzieci. Pamiętajmy jednak, że im należy stopniowo dawkować wiedzę - dzieci zapoznawać się powinny z każdą literką osobno, mieć czas na jej przyswojenie. Im więcej będziemy chcieli jednorazowo przekazać dziecku tym bardziej zniechęcimy je do poznawania kolejnych liter. Konieczne jest zatem odpowiednie selekcjonowanie treści, tak aby nie przytłaczały możliwości dziecka na danym etapie rozwoju.

Zobacz też: "Kupmy dziecku coś mądrego!" To wcale nie musi być książka! Przegląd mądrych rzeczy dla dzieci [CZĘŚĆ 1]

Jak nauczyć dziecko alfabetu? Sprawdzone porady

Nauka alfabetu jest niezbędna do wejścia na kolejny poziom edukacji. Aby ułatwić dziecku zapamiętanie kolejności liter w alfabecie, można posłużyć się jedną z wielu piosenek edukacyjnych, które stworzone są w tym celu. Metoda nauczania poprzez poznawanie i naukę utworów muzycznych jest bardzo skuteczna, zarówno u młodszych, jak i nieco starszych dzieci. 

Dobrym sposobem jest też umieszczenie plansz z literkami w widocznym miejscu, tak aby dziecko mogło je widzieć podczas wykonywania innych zajęć. Warto wykorzystywać też różne dostępne na rynku gry edukacyjne wspomagające naukę alfabetu, pisania i czytania. Takie aktywizujące metody nauki dają najlepsze efekty i to nie tylko w przypadku najmłodszych dzieci.

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o: