Książeczki dla niemowląt. Publikacje, wspierające rozwój maluszka

Książeczki dla niemowląt wspierają rozwój maluszka już od pierwszych miesięcy życia. Odpowiednio wybrane, pomagają stymulować zmysły i rozwijać możliwości poznawcze.

Niemowlęta nie potrafią jeszcze czytać, a nawet nie mogą trzymać nic w rączkach. Z tych powodów mogłoby się wydawać, że kupowanie dla nich książeczek jest zbędne. Tymczasem sprawa wygląda zupełnie inaczej. Istnienie wiele publikacji, tworzonych z myślą o dzieciach, już na pierwszych etapach życia. Należą do nich książeczki kontrastowe, sensoryczne czy dźwiękonaśladowcze. Tego rodzaju publikacje doskonale wspierają prawidłowy rozwój maluszka, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Książki dla niemowląt: kontrastowe

Książki dla niemowląt mają wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wśród wielu propozycji, wspomagających kształtowanie się zmysłów, wielkie znaczenie mają książeczki kontrastowe. Wyraziste obrazki dostarczają maluchom bodźców wzrokowych, wpływają na ich wyobraźnię i pobudzają zmysły. Odpowiednio dobrane, mocno skontrastowane barwy aktywizują dziecko do skupienia wzroku i przyciągają uwagę, wspomagając trening oczu.

 • Seria ''Maluszek patrzy''

Każdy noworodek ma niezwykle wrażliwe oczy, o których rozwój warto dbać w odpowiedni sposób. Doskonałym sposobem na stymulację wzrokową maluszka są książeczki kontrastowe, wyróżniające się odpowiednią kolorystyką, prostymi kształtami, formami i wzorami, jak i wyrazistymi konturami. Jedną z najlepszych pozycji dla dzieci w wieku od trzech do sześciu miesięcy, jest seria książeczek kontrastowych, stworzona specjalnie z myślą o możliwościach poznawczych najmłodszych pociech. Dzięki postrzeganiu, dziecko uczy się wyrażać emocje i wzbogaca inteligencję. Warto więc wspierać rozwój wzroku maluszka, poprzez obrazy, posiadające proste formy, wyraziste kolory oraz kontury. W skład serii ''Maluszek patrzy'' wchodzą pozycje, takie jak:

 • ''Maluszek patrzy. Moja pierwsza książeczka'',
 • ''Maluszek patrzy. Kwiatki'',
 • ''Maluszek patrzy. Kształty'',
 • ''Maluszek patrzy. Kołysanka''.

Kartonowe, ośmiostronicowe książeczki pozwalają stymulować wzrok, rozwijają kreatywność i wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową.

 • Seria ''Moja pierwsza książeczka'', Cindy Roberts i Maxine Davenport 

Cykl pięknie ilustrowanych książeczek, opierających się na kontrastowych ilustracjach. Krótkie pozycje dla najmłodszych doskonale rozwijają wzrok i pozwalają maluszkom zapoznać się z kolorem. Seria składa się z kilku tytułów, dotyczących różnych tematów: ''Moja pierwsza książeczka. Pojazdy'', ''Moja pierwsza książeczka. Kolory'', ''Moja pierwsza książeczka. Zwierzęta'' i ''Moja pierwsza książeczka. Przeciwieństwa''.

 • Seria ''Oczami maluszka''

Interesującą propozycją jest również seria ''Oczami maluszka''. Książeczki z tego cyklu wyróżniają się czarno-białymi ilustracjami, stworzonymi specjalnie z myślą o potrzebach rozwoju wzroku niemowlaka. Obrazki, znajdujące się na stronach książeczek przedstawiają przedmioty, które można najczęściej spotkać w najbliższym otoczeniu malucha. 

Książeczka dla niemowlaka. Inne interesujące propozycje

Książeczka dla niemowlaka może wspierać rozwój, jak i służyć jako doskonała zabawka. Wśród proponowanych dla maluszków książeczek można więc odnaleźć wiele najróżniejszych propozycji. Jedne z nich zapewnią doskonałą zabawę podczas nauki różnych dźwięków, inne natomiast sprawdzą się podczas kąpieli.

 • Seria ''Książeczki Kąpielowe''

Książeczki mogą towarzyszyć niemowlakom nawet w trakcie kąpieli! Kolorowe obrazki kilkustronicowych publikacji, wykonanych z wodoodpornego tworzywa, to ciekawa propozycja na umilenie maluchowi czasu podczas kąpieli. Do serii ''Książeczki Kąpielowe'' należy kilka sympatycznych tytułów, m.in. ''Hipolit Szuka Mamy'', ''Ciekawska Gwiazdka'' czy ''Kaczuszko, Dokąd Idziesz?''. Dodatkowo, do każdej z tych pozycji dołączone jest gumowe zwierzątko (bohater opowieści), idealne do zabawy w wodzie.

 • ''Kto zjadł biedronkę?'', Hector Dexet

Kto zjadł główną bohaterkę całego zamieszania? Niedźwiedź, wiewiórka, a może ślimaki? Niezwykłe poszukiwania biedronki to zabawa, którą pokocha każdy maluszek. Kolorowa książeczka z otworami zabierze dziecko w trasę po brzuszkach różnych zwierzątek. Oczywiście, cała historyjka kończy się szczęśliwie.

 • ''Księga dźwięków'', Bravi Soledad

Ponad sto stron doskonałej, edukacyjnej zabawy dla najmłodszych. Książeczka prezentuje okazały zbiór onomatopei (wyrazów dźwiękonaśladowczych), do których należą między innymi odgłosy zwierząt, dźwięki instrumentów, pojazdów i wielu innych przedmiotów. Zaletą publikacji są również barwne, proste i wyraziste ilustracje, przyciągające dziecięcy wzrok.

 • ''Taf Toys''

Mięciutka, dwustronna książeczka sensoryczna, idealna do zawieszania na wózku. Ta ciekawa pozycja pomoże wspierać rozwój pociechy nawet w czasie codziennych spacerów. Jedna strona książeczki posiada kontrastowe obrazki z lusterkiem, natomiast druga zapewnia wspomaganie rozwoju dotyku, poprzez różnorodne struktury materiałów i szeleszczące elementy.

Zobacz wideo Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.