Książki do nauki czytania. Pozycje, które oswoją dziecko z czytankami

Książki do nauki czytania stworzone specjalnie z myślą o wszystkich pociechach rozpoczynających swoją wielką przygodę z łączeniem sylab w wyrazy i zdania, zapewniają dziecku lepszy start na początku drogi edukacji wczesnoszkolnej.

Książki do nauki czytania - pomagają przygotować się do rozpoczęcia nauki w szkole

Już w przedszkolu dzieci poznają podstawy, niezbędne do nauki czytania, która rozpoczyna się na etapie nauczania szkolnego. Wiadomo jednak, że dzieci najlepiej przyswajają nowe rzeczy w trakcie zabawy, dlatego, jeśli pociecha wykazuje chęci rozpoczęcia nauki czytania nieco wcześniej, warto poświęcić temu trochę czasu. Ćwiczenia z odpowiednimi książeczkami pomogą dziecku dobrze przygotować się na rozpoczęcie nauki w szkole, a przy okazji przyniosą wiele zabawy. Sprawdź, jakie książki do nauki czytania spodobają się dziecku i zachęcą je do nauki.

Książki dla 3-latka wzbogacają słownictwo dziecka. Zdjęcie ilustracyjneKsiążki dla 3-latka - najciekawsze propozycje

Jakie książki wybrać na początek?

Początki czytania to łączenie sylab w wyrazy. Opanowanie tej sztuki doskonale wspierają odpowiednio przygotowane książeczki, dzięki którym dziecko może szybko zrozumieć, na czym to wszystko polega. Wśród książek z krótkimi tekstami, przeznaczonymi do czytania sylabowego, można odnaleźć kilka naprawdę ciekawych propozycji.

  • ''Elementarz. Teksty do czytania metodą sylabową'', Aleksandra Plec, Marzenna Skoczylas

Pierwszą z książeczek, która idealnie nada się dla maluchów, dopiero co rozpoczynających naukę czytania, jest niezwykle barwnie ilustrowany elementarz. Autorki publikacji zapoznają najmłodszych z krótkimi tekstami, stosując przy tym metodę sylabową, stanowiącą klucz do efektywnej i sprawnej nauki. Elementarz składa się z dwóch części. Pierwsza jest wprowadzeniem do łączenia sylab ze spółgłoską. Druga część elementarza to zbiór tekstów do nauki czytania o różnych poziomach trudności.

  • ''Elementarz w podskokach'', Małgorzata Swędrowska i Agnieszka Frączek

Pięknie ilustrowany elementarz, idealny zarówno dla przedszkolaka, jak i ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. W książeczce czekają na pociechę liczne zagadki, łamigłówki i ciekawe zadania do rozwiązania, no i oczywiście wspaniała zabawa w czytanie pierwszych wyrazów! Krótkie tekściki do czytania sylabami na początek, a także dłuższe wierszyki czy opowiadania - wszystkie te sympatyczne zadania doskonale wspierają naukę. Nowoczesny elementarz przyciąga uwagę kilkulatków wciągającą tematyką, taką jak podróże do dalekich krain czy uwielbiane przez najmłodszych zwierzęta i fantastyczne stworzenia.

  • ''Nauka czytania'', Agnieszka Łubkowska

Każdy kilkulatek, który dopiero zaczyna uczyć się czytać lub ma jeszcze problemy z opanowaniem tej sztuki, powinien również zapoznać się z ''Nauką czytania''. Książeczka posiada wyraźną czcionkę, a także spore odstępy między linijkami, które znacznie ułatwiają czytelność interesujących dla dziecka tekstów. Autorka porusza w nich tematy o różnych niezwykłych zjawiskach, zwierzętach czy też naturze. Estetyczna i dobrze przemyślana forma tej pozycji sprzyja skoncentrowaniu uwagi na zadaniach. Publikacja dzieli się na trzy części - od nauki liter, poprzez naukę sylab, aż do czytania całych słów. Zabawę i naukę z książeczką umilają przepiękne ilustracje.

Audiobook dla dzieci to dobry pomysł na podróż samochodem. Zdjęcie ilustracyjneAudiobook dla dzieci - najciekawsze propozycje bajek

Książki dla dzieci, które pomogą doskonalić umiejętność czytania

Jakie jeszcze książki dla dzieci pomogą doskonalić umiejętność czytania?

  • ''Pieski Tereski. Czytam sylabami'' i ''Kotki Dorotki. Czytam uważnie'', Joanna Krzyżanek

Dwie fantastyczne książeczki do nauki i doskonalenia umiejętności czytania. ''Pieski Tereski. Czytam sylabami'' to piętnaście krótkich i nieco dłuższych opowiadań. Teksty do czytania metodą sylabową wyróżnia tutaj podział sylab na kolory: czerwony i granatowy, co znacznie ułatwia naukę. Zabawne opowiadania i kolorowe ilustracje zachęcają do spędzania czasu z edukacyjną książeczką. ''Kotki Dorotki. Czytam uważnie'' to natomiast książeczka dla dzieci, które już lepiej radzą sobie z czytaniem. Ciekawe opowiadania, zapisane wyraźną czcionką, pozwalają sprawdzić zdolność czytania ze zrozumieniem. Po zapoznaniu się z tekstem, dziecko ma za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących konkretnych historyjek.

  • Seria ''Czytam sobie''

Kolejna fantastyczna pozycja, ułatwiająca naukę czytania. Seria ''Czytam sobie'' składa się z książeczek, podzielonych na trzy stopnie trudności. Pozycje z pierwszego poziomu przeznaczone są dla dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę składania liter w wyrazy i oswajają się z łączeniem słów w krótkie wyrazy. Drugi poziom wprowadza większą ilość słów, które należy łączyć w zdania. Zmniejsza się również czcionka i pojawiają się dialogi. Książeczki z trzeciego poziomu trudności są natomiast dla dzieci dobrze radzących sobie z czytaniem. Pojawiają się w nich zdania złożone oraz słowniczek, objaśniający trudniejsze wyrazy.

  • Seria ''Zaczynam czytać z Martynką''

Pięknie ilustrowana seria, przeznaczona głównie dla dziewczynek i sympatyczek bohaterki, znanej z książeczek z przygodami małej Martynki. Opowiadania z tej serii charakteryzuje zapis, ułatwiający naukę czytania. Książeczki pełne ciekawych historyjek wyróżnia duża, wyraźna czcionka.

Zobacz wideo Dlaczego w Morzu Martwym nie można zanurkować?
Więcej o: