Książki dla najmłodszych. Które pozycje zainteresują maluchy?

Książki dla najmłodszych muszą być wyjątkowe. Dzieci są bardzo wymagającymi odbiorcami. Jeśli jednak rodzice dbają o ich prawidłowy, kreatywny rozwój, bez problemu znajdą pozycje, które okażą się odpowiedzią na potrzeby maluchów.

Książki dla najmłodszych: pozycje dla dzieci w wieku od zera do dwóch lat

Choć może się wydawać, że najmłodszym, czyli dzieciom w wieku od zera do dwóch lat, nie są potrzebne książki, bo przecież nie potrafią jeszcze czytać, właściwie przygotowane propozycje okażą się bardzo przydatne. Ciekawe obrazki, czasem uzupełniane niewielką ilością tekstu, który może przeczytać maluchowi rodzic, wzbogacają wyobraźnię, ucząc podstawowych kształtów i kolorów. Niektóre książeczki dla najmłodszych skupiają się również na codziennych czynnościach z dziecięcego świata oraz rozszyfrowywaniu tajemnic ich najbliższego otoczenia.

Zobacz też: Książeczka sensoryczna. Dlaczego warto zapoznać z nią najmłodszych?

Książki dla najmłodszych: najlepsze propozycje

Książeczki dla najmłodszych często są wykonywane z twardych, kartonowych kart, które nieco trudniej zniszczyć. W ten sposób mogą posłużyć dłużej i bawić malucha przez wiele miesięcy. Zawierają też czytelne, kontrastowe ilustracje dobre dla człowieka na tym etapie rozwoju, czasem również posiadają elementy pobudzające zmysł dotyku. Wybór jest naprawdę duży, a każda pozycja okazuje się nieco inna w odbiorze.

  • ''Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych'' – Marta Galewska-Kustra

Ta książka należy do większej serii książeczek dla najmłodszych, opowiadających o przygodach tytułowego Pucia – małego chłopca i jego najbliższych. Tym razem autorka, będąca jednocześnie psychologiem dziecięcym, logopedą oraz pedagogiem twórczości, przedstawia odbiorcy brzmienie różnych dźwięków. Ilustracje, znajdujące się na poszczególnych stronach, przedstawiają sytuacje z życia codziennego, z którymi maluch miał już bez wątpienia styczność – na przykład wspólny posiłek czy spacer z rodziną. Oprócz tego, na obrazkach pojawiają się słowa dźwiękonaśladowcze przypisane do konkretnych istot (kot, pies) czy rzeczy (nożyczki, zegar). W ten sposób dziecko może je zapamiętywać. Doskonałą powtórkę stanowią natomiast plansze końcowe, na których wszystkie obrazki i ich dźwiękonaśladowcze komentarze zostały zestawione w jednym miejscu.

Książeczki o Puciu poleca się przede wszystkim maluchom po ukończeniu pierwszego roku życia do dwóch lat.

  • ''Pierwsze słowa. W nocy'' – Nathalie Choux

''W nocy'' to również jedna z pozycji z popularnej serii dla małych dzieci zatytułowanej ''Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka''. Książeczki te, oprócz prostych, kolorowych ilustracji, wyróżniają się spośród innych propozycji dla maluchów ruchomym elementem, który występuje w każdej z nich. Dzięki temu rodzic wpływa na motorykę swojej pociechy i jej ogólny rozwój. ''W nocy'' to tom, w którym dziecko ma okazję poznać najprostsze elementy występujące w kosmosie, a także przyjrzeć się zwierzętom prowadzącym ''nocne życie''. W książeczce znalazły się też różne źródła światła wykorzystywane po zmroku, a także rzeczy, które wzbudzają u maluchów skojarzenia z nocą. Ruchomy element daje małemu odbiorcy między innymi możliwość obserwacji spadającej gwiazdy.

  • ''Nie płacz, króliczku'' – Jorg Muhle

Dzieci bardzo często nabijają sobie guzy lub zdzierają skórę podczas upadków. Właśnie wtedy odpowiednim pocieszeniem może się dla nich okazać książeczka ''Nie płacz, króliczku''. Autor na prostych ilustracjach zawarł kilka historii, w których tytułowemu króliczkowi stała się krzywda, a teraz trzeba mu pomóc, by nie płakał i szybko zapomniał o przykrym zdarzeniu. Książeczka zawiera pożyteczne wskazówki, dzięki którym mały odbiorca wie, jak postępować, by odpowiednio wesprzeć bohatera i stać się takim jak mama czy tata, gdy to jemu przydarzy się wypadek. Historia uczy też malucha, że na ogół otarcia i siniaki nie są zbyt groźne, dlatego już po chwili króliczek nawet nie pamięta, że miały miejsce, bawiąc się w najlepsze.

''Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać'' – Anita Głowińska

Kicia Kocia to bohaterka bardzo dobrze znana w środowisku dzieci i rodziców. Tym razem jednak mowa o książeczce dla najmłodszych opisującej przygody jej małego braciszka, Nunusia. ''Pora spać'' to właściwie szósta książeczka z serii, która porusza tematykę snu, będącą bardzo istotną kwestią dla maluchów. Oprócz tego, że najlepszym lekarstwem na zmęczenie i zły humor jest sen, dowiadują się one, jakie czynności powinny wykonać jeszcze nim się położą. Kocie rodzeństwo sprząta porozrzucane po pokoju zabawki, kąpie się i myje zęby. Śledzenie historii Kici Koci i Nunusia pozwala zapamiętać odbiorcy, co sam powinien zrobić przed pójściem do łóżka. Niewielką ilość tekstu z pewnością przeczytają mu rodzice. W lekturę można też zaangażować starsze rodzeństwo.

  • ''Moja pierwsza książka. Kształty'' – Chiara Piroddi

''Moja pierwsza książka. Kształty'' to jedna z pozycji należących do serii ''Montessori: odkrywam i poznaję''. Każda z książeczek należących do tego cyklu przedstawia indywidualne podejście do dziecka tak, by umożliwić mu pełnię rozwoju. W tym konkretnym tomie ma ono poznać pierwsze kształty. Maluch ma zagłębić się w świat przedstawiony w książeczce wspólnie z rodzicem, który podczas tej przygody staje się jego równoprawnym partnerem. Pozycja skłania dziecko do ćwiczeń poprawiających sprawność manualną i fizyczną, a jednocześnie pomaga zapamiętać podstawowe kształty.

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o: