Książki edukacyjne dla dzieci - stymulują rozwój twojej pociechy

Książki edukacyjne dla dzieci są szczególnie cenione przez rodziców. Wiedzę i wyobraźnię pociechy można rozwijać na bardzo wiele sposobów. Jednym z nich jest podsunięcie jej pozycji edukacyjnej, z której skorzysta samodzielnie bądź z drobną pomocą rodzica.

Książki edukacyjne dla dzieci: dla maluchów w każdym wieku

Maluch może poznawać swoje najbliższe otoczenie oraz zdobywać wiedzę za pośrednictwem odpowiednio dobranych pozycji książkowych. Naturalnie, muszą być one dopasowane do jego wieku, by zrozumiał ich przekaz, a zarazem potraktował lekturę jako świetną zabawę. W ten sposób natrafi na wiele nowych informacji, które zapamięta dzięki temu, jak zostaną mu przedstawione.

Zobacz też: Książki do nauki czytania. Pozycje, które oswoją dziecko z czytankami

Książki edukacyjne dla dzieci: które będą przydatne?

Książki edukacyjne dla dzieci poruszają bardzo różne tematy. Warto zwrócić uwagę na to, co szczególnie interesuje naszych najmłodszych i wybierać te spośród nich, które w jakiś sposób odpowiadają ich upodobaniom.

  • ''Układ Słoneczny z profesorem Astrokotem'' – Dominik Walliman i Ben Newman

Mali odkrywcy, którzy chętnie patrzą w gwiazdy i właśnie przeżywają fascynację kosmosem, na pewno zainteresują się książeczką ''Układ Słoneczny z profesorem Astrokotem''. Dzięki niej dowiedzą się więcej o planetach należących do tego samego układu, co Ziemia. Niezwykła podróż, którą zapewnia czytelnikowi pewien uczony kot, startuje ze Słońca, a kolejne przystanki odbywają się na poszczególnych planetach. To lektura dla młodszych dzieci, takich, które nie mają więcej niż siedem lat, ponieważ przeważają w niej ilustracje. Jeśli zaś chodzi o treść, wybrano kilka ciekawostek, które dotyczą każdego z opisywanych ciał niebieskich. W końcu bez przeczytania tej pozycji dziecku trudno byłoby odpowiedzieć na pytanie, która planeta ma najwięcej pierścieni, a na której jest najbardziej wietrznie.

Książka o Układzie Słonecznym należy do cyklu ''Mały Astrokot'', który jest kontynuacją serii ''Profesor Astrokot''. Pozycje wchodzące w skład tej drugiej, to:

  • ''Odyseja po ludzkim ciele z profesorem Astrokotem'' 
  • ''Atomowa przygoda profesora Astrokota''

Kierowane są one jednak do nieco starszych odbiorców.

  • ''Mali przyrodnicy: Dzień i noc'' – Emily Bone

Wiele dzieci uwielbia zwierzęta. Jeśli rodzice chcieliby wprowadzić je w ich świat, a przy okazji sprawić, by poznały trochę ich zwyczajów, ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Czytelnicy dowiedzą się z niej, które ze zwierząt wykazują aktywność po zmierzchu, a które, tak jak my, prowadzą dzienny tryb życia. Poznają więc kilka faktów z życia sowy, nietoperza, lisa, jaszczurki, a nawet lamparta. Z uwagi na to, że książeczka posiada tekst z informacjami na temat poszczególnych gatunków, przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci od siódmego roku życia. Maluchy jednak także skorzystają z tej pozycji, ponieważ jest wzbogacana naturalistycznymi ilustracjami, które z pewnością rozbudzą ich wyobraźnię. Mogą też poprosić rodzica lub opiekuna, by przeczytał im zamieszczony obok rysunków tekst.

''Dzień i noc'' to jedna z książek należących do serii ''Mali przyrodnicy''. Miłośnicy zwierząt i przyrody mogą więc sięgnąć także po inne tomy cyklu i jeszcze poszerzyć swoją wiedzę.

  • ''Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie'' – Gerda Raidt

Kwestia nadmiaru śmieci jest bardzo istotna. Warto zainteresować nią dzieci, by nie tylko wiedziały, co dzieje się na świecie, ale i potrafiły odpowiednio reagować na globalne problemy. W książeczce Gerdy Raidt pojawi się wiele istotnych informacji na temat tego, jak wiele różnego rodzaju śmieci zalega na ulicach, wysypiskach, a także w morskich głębinach. Mały czytelnik, przyglądając się realistycznym ilustracją, a zarazem śledząc tekst, zrozumie, na co powinien uważać i w jaki sposób może sam zadbać o środowisko wokół siebie. Szybko pojmie, że nawet mając niewiele lat, może w znaczący sposób wpłynąć na to, by śmieci było mniej, choć przy tym nie ruszy się nawet z domu.

  • ''Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała'' – Marta Maruszczak

Dziecko na pewno fascynuje się tym, co skrywa jego ciało. W pozycji, którą przygotowała Marta Maruszczak, biolog i antropolog, odkryje źródło różnorodnych odgłosów, które może wydawać na co dzień, czasem w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy. Dowie się więc więcej o kaszlu, kichaniu, bekaniu, puszczaniu bąków czy burczeniu w brzuchu. Znajdzie się także opis dotyczący artykułowania słów. Książeczka przyjmuje formę kolażu, który na pewno spodoba się najmłodszym. Z uwagi na sporą zawartość tekstu, pozycję tę poleca się głównie dzieciom powyżej szóstego roku życia.

''Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu'' – Grzegorz Kasdepke

Wielokrotnie mówi się, że ludzie, a zwłaszcza ci najmłodsi, najczęściej ulegają wypadkom właśnie w domu. Z tego powodu powstała książka, która w zabawny sposób podpowiada maluchom, na co powinny uważać, czego się wystrzegać i o czym wiedzieć, by nie zrobić sobie przypadkowo krzywdy. Pozycja ta opisuje przygody niesfornego chłopca, Dominika i jego psa, Juniora. W każdym opowiadaniu pojawia się zapisana na czerwono notatka, która wskazuje, czego pod żadnym pozorem nie należy robić w danej sytuacji. Mały czytelnik dowie się więc chociażby, że z gorącymi płynami trzeba postępować ostrożnie, niektórych rzeczy się nie je, bo są trujące, a ostre przedmioty nie są do zabawy. Młodsze dzieci mogą czytać książeczkę z rodzicami, starsze – całkiem samodzielnie.

Zobacz wideo Co dzieci sądzą o walkmanie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.