Książki dla 8-latka. Pełne przygód opowieści, które pokocha każdy chłopiec

Książki dla 8-latka to fantastyczne historie, rozwijające wyobraźnię i sprawiające wiele radości z odbywania niesamowitych przygód z ulubionymi bohaterami. Wśród pozycji dla chłopców znajduje się również wiele barwnych atlasów, które pozwalają rozwijać pasje.

Ośmiolatek zwykle doskonale radzi sobie z czytaniem tekstów i chętnie pochłania coraz to nowsze, pełne zabawnych sytuacji opowieści. Warto zachęcać pociechę do tego, by każdego dnia spędzała wolne chwile z rozwijającymi powieściami i pozycjami zaliczanymi do prawdziwej klasyki literatury dziecięcej. Dzięki nim młody czytelnik zyska okazję do dobrej zabawy, a co najważniejsze, będzie wzbogacać słownictwo i umacniać miłość do książek.

Zobacz też: Star Wars - książki dla fanów legendarnego, międzygalaktycznego uniwersum

Książki dla 8-latka: krótkie powieści i opowiadania

Powieści i opowiadania, które z pewnością spodobają się chłopcom w wieku ośmiu lat, to:

  • Seria ''Mikołajek''

Książki o niesfornym Mikołajku, czyli tytułowym bohaterze serii, której autorem jest René Goscinny, to pozycje prosto z klasyki literatury dziecięcej. Historyjki o sympatycznym uczniu francuskiej szkoły i jego kolegach bawią pokolenia już od ponad pięćdziesięciu lat i wciąż wzbudzają wiele emocji w czytelnikach. Obecnie, obok oryginalnych książeczek autorstwa Goscinny’ego, którym towarzyszą charakterystyczne ilustracje Sempégo, pojawiły się również inspirowane ich światem opowieści. Najnowsze książeczki z przygodami ucznia francuskiej szkoły są znacznie bardziej kolorowe i wyróżniają się ilustracjami, stworzonymi na podstawie animowanego serialu o pomysłowym Mikołajku. Zarówno pozycje z klasyki, jak i książki stworzone na podstawie twórczości Goscinny’ego i Sempégo warto przedstawić 8-latkowi, który lubi ciekawe historie, pełne zwariowanych pomysłów Mikołajka i jego szkolnej paczki.

  • Seria ''Magiczne drzewo'', Andrzej Maleszka

Doskonała propozycja dla każdego młodego miłośnika fantastyki! Porywające książki z serii ''Magiczne drzewo'' zabiorą dziecko w niezwykły świat, stworzony przez polskiego pisarza, Andrzeja Maleszkę. Bohaterami zwariowanych powieści jest trójka polskich dzieci: Filip, Gabi i Kuku. Młodzi czytelnicy, którzy sięgną po pozycje z tego cyklu, przeczytają między innymi o potyczkach z wielkimi pająkami, problemach z podstępnymi klonami, o morskich smokach i olbrzymach.

  • Seria ''Pies na medal''

Książki z tej serii to około pięćdziesięciostronicowe pozycje, idealne dla wszystkich małych miłośników psów. Ich zaletą są piękne ilustracje, no i oczywiście wciągające opowieści o różnych rasach i typach czworonogów. Bohaterowie historyjek to bardzo niezwykłe zwierzaki - psy policyjne, opiekunowie osób starszych, przewodnicy dla osób niewidomych, ratownicy lawinowi czy prawdziwi terapeuci! Każdy z nich codziennie pomaga ludziom, wypełniając bardzo trudne zadania.

  • Seria ''Magiczne dzieci'', Sally Gardner

Książki autorstwa brytyjskiej pisarki przedstawiają przygody młodych ludzi o niezwykłych zdolnościach. Wśród opowieści, które z pewnością zainteresują 8-letnich odbiorców, znajduje się historia Thomasa Topa, który z pomocą wróżki zyskuje zdolność latania. Popularny w szkole chłopiec ma jednak problemy w relacji z ojcem.

Kolejnym bohaterem jest Timmy Twinkle, którego można poznać, sięgając po historię ''Chłopiec szybki jak strzała''. Timmy został porzucony przez matkę, a do jego ulubionych zajęć należy objadanie się słodyczami. Chłopiec jest wyśmiewany przez kolegów, jednak odnajduje w sobie ukryty talent i zaskakuje wszystkich swoimi umiejętnościami piłkarskimi.

Zobacz też: Książki dla dzieci o kosmosie. 7 ciekawych pozycji dla najmłodszych

Książki dla 8-latka, które rozwijają zainteresowania: albumy i encyklopedie

Oprócz historii pełnych niezwykłych przygód i bohaterów, warto także przyjrzeć się bliżej fantastycznym albumom i książkom, dzięki którym dziecko zyska okazję do rozwijania swoich największych pasji.

  • ''To jest futbol'', Michał Gąsiorowski

Książka autorstwa dziennikarza sportowego i motoryzacyjnego jest wspaniałą propozycją dla każdego młodego miłośnika piłki nożnej! Dzięki tej barwnie ilustrowanej pozycji, młody czytelnik pozna trochę historii ze świata futbolu, a także znajdzie w niej odpowiedzi na wiele ciekawych pytań.

  • Seria ''Mapy'', Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Każdy młody chłopiec interesuje się wielkim światem i jest ciekawy, jak wygląda każdy jego zakątek. Aby zwiedzanie najdalszych zakamarków ziemskiego globu stało się łatwiejsze, warto zapoznać pociechę z fantastyczną serią atlasów. ''Mapy'' to pięknie ilustrowane publikacje, przedstawiające wszelkie atrakcje i skarby różnych państw. Pozycje z tego cyklu przedstawiają również rozmaite gatunki zwierząt, zamieszkujących morza i lądy. Książki te pokazują młodym odbiorcom, jak wyglądają zwyczaje, posiłki czy tradycyjne stroje ludowe mieszkańców różnych krajów.

  • ''Dinozaury. Encyklopedia dla dzieci w wieku 7-10 lat''

Jak wyglądało życie prehistorycznych gadów, które niegdyś mieszkały na ziemi? To pytanie potrafi wzbudzić zainteresowanie każdego 8-latka. Wiele ciekawostek, napisanych w przystępny dla młodych odbiorców sposób, znajduje się w encyklopedii tematycznej dla dzieci w wieku 7-10 lat, dotyczącej dinozaurów. Ilustrowana pozycja omawia wiele gatunków dinozaurów, przedstawia ich zachowania i prezentuje, w jakich środowiskach egzystowały.

Zobacz wideo Magnesowe wyścigi samochodów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.