Sztuczna krew to element charakteryzacji używany chociażby podczas kręcenia horrorów, kryminałów czy filmów, których akcja rozgrywa się na terenie szpitala. W takich sytuacjach zazwyczaj używana jest gotowa, kupna sztuczna krew. Ale co zrobić, gdy nie mamy pod ręką takiego rekwizytu, a jest nam on niezbędny? Warto spróbować wykonać samemu sztuczną krew. W Internecie roi się od przepisów, opisów i tutoriali. Wystarczy tylko wybrać wersję, która nam najbardziej odpowiada. W większości wypadków do wykonania sztucznej krwi wystarczą produkty używane na co dzień w kuchni. Dlatego warto poświęcić chwilę i wykonać sztuczną krew samodzielnie. Zwłaszcza gdy będziemy jej potrzebować do przebrania na Halloween.
Sztuczna krew na Halloween to absolutny must have. Prócz odpowiedniego przebrania równie ważna jest odpowiednio straszna stylizacja. Białe twarze upiorów są stosunkowo łatwe do uzyskania. Wyzwaniem staje się sztuczna krew i rany wykonane w taki sposób, by się nie skaleczyć. Okazuje się, że to wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko skorzystać z produktów codziennego użytku, często spożywczych, połączyć je w odpowiedniej ilości i uzyskać masę do złudzenia przypominającą krew. Jeśli jeszcze pokusimy się o wykonanie sztucznej rany, a ponadto zadbamy o makijaż pełen siniaków, to nasze przebranie na Halloween będzie po prostu mistrzowskie.
Nie istnieje jeden przepis na sztuczną krew. Wszelkie receptury opierają się głównie na składnikach z reguły obecnych w naszych mieszkaniach, bądź możliwych do zakupienia w najbliższym sklepie spożywczym. Oto propozycje, jak przygotować sztuczną krew.
Propozycja pierwsza
Składniki:
Kakao wymieszać z odrobiną wrzącej wody do powstania gęstej mieszaniny. Wlać do syropu i wymieszać. Zagęścić solą. Używając buraków należy pamiętać, że trudno je będzie sprać z ubrań.
Propozycja druga
Składniki:
W naczyniu wymieszać wodę, mąkę i miód. Powoli dodać barwniki i mieszać. Jeśli uzyskany kolor będzie zbyt jasny, dodać kakao.
Jak zrobić sztuczną krew z farby? Potrzebujemy:
Bierzemy 4 części wody, 3 części mąki, 2 części kawy oraz odrobinę farbki plakatowej. Wszystkie składniki mieszamy w szklanej miseczce. Krew jest gotowa.
Zobacz też: Zabawy na Halloween 2021 - pomysły na spędzanie czasu, które spodobają się każdemu dziecku
A jak zrobić sztuczną krew z żelatyny? Nic prostszego! Należy przygotować:
Należy wziąć 2 części wody, dodać do nich 2 części gliceryny oraz 1 część żelatyny. Wszystkie te składniki wymieszać w kubeczku, następnie umieścić go w kąpieli wodnej – wówczas podgrzewana żelatyna rozpuści się, nie tworząc grudek. Na taką ilość płynu należy dodać 40 kropli czerwonego barwnika spożywczego oraz 4 krople niebieskiego barwnika. Całość dokładnie wymieszać. Dopóki krew jest gorąca – jest płynna. Stygnąc robi się coraz bardziej gęsta. Jeśli uzyska zbyt dużą gęstość – wystarczy ją ponownie podgrzać.
Przygotowując halloweenową stylizację warto też wiedzieć, jak zrobić sztuczną ranę. Z mąki i oleju można przygotować rodzaj masy chlebowej, która będzie przydatna do tworzenia ran. Potrzebne będą:
Wszystkie składniki wymieszać w garnku, podgrzewać na małym ogniu nieustannie mieszając, aż do powstania gęstej masy, która nie powinna kleić się do naczynia. Masę wyjąć z garnka, uformować kulę, przestudzić. Do jej przechowywania nadaje się szczelnie zamknięte plastikowe naczynie lub folia. Jeśli chcemy, by podczas mieszania masa uzyskała kolor czerwony, warto dodać do niej sztuczną krew. Aby masa miała barwę brązową, wystarczy użyć kawy lub kakao. Dla masy o barwie żółtej niezbędne okaże się curry. Kule w różnych kolorach należy przechowywać osobno, a przed użyciem starannie dobrać kolor zbliżony do naturalnego koloru skóry. Można do tego użyć nawet dwóch lub trzech barw. Masa chlebowa może być przechowywana nawet przez okres kilku miesięcy, o ile zabezpieczymy ją przed wyschnięciem.
Do wykonania sztucznej krwi natomiast potrzebne będą:
W trzech łyżkach ciepłej wody rozpuścić pół łyżeczki karminu, następnie dodać syrop karmelowy i wymieszać. Na koniec dodać jedną łyżeczkę syropu klonowego i wymieszać. Jeśli kolor będzie zbyt blady – dać więcej karminu. Jeśli będzie zbyt rzadkie – zagęścić syropem klonowym. Przechowywać w szczelnym pojemniku.
Zobacz też: Strój na Halloween 2021 dla chłopca - pomysły na przebrania, które wykonasz samodzielnie