Kiedy jest Halloween 2021? Odliczanie czas zacząć!

Tym, którzy zastanawiają się, kiedy jest Halloween 2021, obecne w sklepach charakterystyczne ozdoby i lampiony sugerują, że do tego nieformalnego święta jest coraz bliżej. Sprawdzamy, czym dokładniej jest Halloween, skąd się wzięło oraz kiedy i jak jest obchodzone.

Co to jest Halloween?

Wyjaśnijmy, co to jest Halloween. W języku potocznym Halloween nazywane jest świętem, jednak tak naprawdę jest to zwyczaj, obchodzony w wielu krajach w ostatni wieczór października. Najpopularniejszy jest w krajach anglojęzycznych: Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Nie jest znana jego dokładna geneza. Pierwowzór Halloween przez niektórych upatrywany jest w rzymskim święcie na cześć bogini sadów, nasion i owoców – Pompony. Częściej jednak jako źródło Halloween przywoływane są celtyckie święta zakończenia żniw i roku oraz powitania zimy: Samhain (na terenach irlandzkich), Nos Galan Gaeaf (na terenach walijskich) czy Blodmonath (na terenach anglosaskich). Wedle celtyckich wierzeń i mitologii irlandzkiej był to czas, gdy otwierały się wrota do świata umarłych. Palono wówczas ogniska, których zadaniem było przyciąganie duchów dobrych i jednoczesne odstraszenie złych duchów.

Obecnie Halloween, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie od angielskiego ''All Hallows’E’en'' (''All Hallows’Eve''), oznaczającego wigilię Wszystkich Świętych, to okazja do zabawy, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Najbardziej charakterystyczną dla Halloween zabawą jest ''cukierek albo psikus'', kiedy to dzieci chodzą od drzwi do drzwi, prosząc mieszkańców o słodycze – ten, kto ich nie obdaruje cukierkiem, powinien liczyć się z psikusem. Dzieci i młodzież odwiedzają też tzw. straszne farmy, czyli przestrzenie zaadaptowane w ten sposób, by przypominały plan filmu grozy. Charakterystyczne dla Halloween jest również przebieranie się za potwory, duchy bądź czarownice. Również dorośli chętnie biorą w ten wieczór udział w organizowanych przez kluby i restauracje imprezach tematycznych, zaś stacje telewizyjne prześcigają się w maratonach horrorów.

Od kiedy jest Halloween w Polsce?

A czy wiadomo, od kiedy obchodzone jest Halloween w Polsce? Tak, stosunkowo od niedawna. Do środkowej i wschodniej Europy, a więc również i do Polski, zwyczaj ten dotarł po upadku żelaznej kurtyny, a więc dopiero w latach 90. minionego stulecia. Jednak z roku na rok zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. I choć zabawa w ''cukierek albo psikus'' nie jest w Polsce tak popularna, jak choćby w Stanach Zjednoczonych, to halloweenowe kostiumy dla najmłodszych pojawiają się w sklepach coraz częściej już na początku października. Na wystawach sklepów i galerii handlowych, jak i w oknach mieszkań, coraz więcej jest typowych dla Halloween dekoracji, takich jak wydrążone dynie czy lampiony. Mało kto dziś pamięta, że w tradycji słowiańskiej w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzone były pogańskie obrzędy Dziadów, związane z kultem zmarłych.

Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe

Od kiedy jest Halloween w USA?

A od kiedy świętowane jest Halloween w USA? Choć wielu z nas sądzi, że zwyczaj ten rozprzestrzenił się na cały świat właśnie ze Stanów Zjednoczonych, to prawda jest zdecydowanie inna. Za ojczyznę Halloween najprędzej można uznać Wyspy Brytyjskie, choć w Wielkiej Brytanii za sprawą wprowadzenia protestantyzmu uroczystość Wszystkich Świętych została wyparta, a 31 października obchodzi się tam Święto Reformacji. Halloween przetrwało w Wielkiej Brytanii wyłącznie jako okazja do nieco mrocznej zabawy. Tradycje związane z Halloween zachowały się natomiast bardzo dobrze w Irlandii, i to właśnie stamtąd, za sprawą irlandzkich migrantów, dotarły do Stanów Zjednoczonych w latach 40. XIX stulecia. Pierwsza parada z okazji Halloween w USA odbyła się jednakże dopiero w 1920 roku, w mieście Anoka (stan Minnesota), które 17 lat później ogłoszone zostało światową stolicą Halloween. Zwyczaj zakorzenił się w kulturze amerykańskiej nad wyraz silnie, to tu zabawa w ''cukierek albo psikus'' jest najbardziej popularna.

Halloween 2021: kiedy okazja do zabawy?

Wystawy sklepowe jasno dają nam do zrozumienia, że zbliża się Halloween 2021. Kiedy przypada w tym roku? Ponieważ data Halloween jest stała, to jak zwykle będzie to 31 października. W tym roku przypada on w niedzielę, co ciekawe, będzie to niedziela trwająca godzinę dłużej, niż zwykle, bowiem właśnie 31 października dokonamy zmiany czasu z letniego na zimowy, przestawiając zegarki z godziny 3:00 na 2:00. W ten sposób zyskamy dodatkową godzinę halloweenowej zabawy. I choć Halloween to tak naprawdę niewinna zabawa, wciąż wzbudza wiele kontrowersji i spotyka się z krytyką ze strony środowisk kościelnych. Halloween, zupełnie niesłusznie, kojarzone jest z kultem Szatana, stąd tak silne potępianie go, zwłaszcza ze strony przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego.

 Zobacz też: Wycinanie dyni na Halloween- proste pomysły na naturalny lampion

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.