Dynia na Halloween: jak przygotować oryginalną ozdobę na Halloween?

Dynia na Halloween to ozdoba równie obowiązkowa, co choinka na Boże Narodzenie. Dynia sama w sobie jest na tyle dekoracyjna, że może służyć za ozdobę zarówno okna, jak i ganku czy ogrodu bez dodatkowego jej zdobienia. Jednak na Halloween najczęściej wykonuje się z niej specyficzne lampiony. Sprawdzamy, jak je przygotować.

Ozdoby z dyni na Halloween: jaka jest geneza ich powstania?

Podobnie jak w krajach anglojęzycznych, tak i w Polsce ozdoby z dyni na Halloween stają się coraz popularniejsze. Z dyni najczęściej wykonuje się charakterystyczne lampiony, z wyciętymi otworami, wyobrażającymi bardzo często straszną twarz. Znajdująca się wewnątrz dyni świeczka potęguje nastrój grozy, a jednocześnie dodaje atrakcyjności tej stosunkowo prostej w przygotowaniu ozdobie. Dziś mało kto wie, że poprzedniczką dyni była rzepa lub brukiew, w której płonął płomień świecy, a dopiero później zamieniono ją na dynię, w której zdecydowanie łatwiej było rzeźbić nożem. Dynia o upiornym wyrazie twarzy i z palącą się w jej wnętrzu świeczką nazwana została ''Jack-o’-lantern'' czyli ''Jack z lampionem''. Pierwotnie miała symbolizować błędne ogniki, uosabiające dusze zmarłych, obecnie jest jedynie ozdobą towarzyszącą Halloween. Jej nazwa związana jest z legendą dotyczącą mężczyzny imieniem Jack, który zaprzedał swoją duszę diabłu, a następnie podstępem uwięził demona. Gdy umarł, nie mógł wstąpić do niebios, jednak piekło również pozostało dla niego niedostępne. W efekcie błąka się po ziemi z latarnią, czekając na sąd ostateczny.

Zobacz wideo Został ci kawałek dyni? Oto, jak najlepiej go przechować

Jak wyciąć dynię na Halloween? Warto zacząć od wyboru dyni

Zanim dowiemy się jak wyciąć dynię na Halloween, powinniśmy wiedzieć, jaką dynię wybrać. W sklepach i warzywniakach dostępne są liczne odmiany dyni jadalnej, z których przygotowuje się pyszną zupę, ciasto czy marynaty. Jednak kupując dynię z zamiarem wykonania z niej lampionu, warto kierować się innymi zasadami, niż przy wyborze dyni kupowanej w celach spożywczych. Wielkość dyni powinna być uzależniona od miejsca, w którym planujemy postawić lampion. Warto wybrać egzemplarz o szerokim i w miarę stabilnym dnie, by lampion nie kołysał się na boki. Dobrze, by dynia miała intensywny, pomarańczowy odcień, a skórkę gładką i zdrową. Im świeższe warzywo wybierzemy, tym dłużej będziemy się cieszyć ozdobą. Skorupa bulwy powinna być jędrna, ale niezbyt twarda, jeśli chcemy wydrążyć w niej wzór. Jako dekoracja sprawdzi się dynia zwyczajna, warto jednak wiedzieć, że istnieje specjalna odmiana, zwana dynia Halloween i to z niej właśnie najłatwiej przygotować halloweenowe lampiony. Wystarczą odpowiednie narzędzia i odrobina wyobraźni.

Dynia na Halloween: wzory można znaleźć w Internecie lub wymyślić samemu

Jeśli naszym marzeniem jest dynia na Halloween, wzory lampionów możemy znaleźć w Internecie, bądź nabyć w sklepach papierniczych. Wydrukowany wzór warto odwzorować na zakupionej dyni przed przystąpieniem do jego wycinania, co znacznie ułatwi nam pracę. Najczęstszym wzorem, wycinanym w dyniowych lampionach, są straszne twarze: oczy, nos i usta – czasem wykrzywione w uśmiechu, czasem prezentujące niekompletne uzębienie. Jednak równie dobrze można pokusić się o inne wzory: nietoperzy, kotów, duchów, pająków, bądź innych kojarzących się nam z Halloween motywów. Puśćmy wodze swojej wyobraźni, by stworzyć z dyni niepowtarzalny lampion na Halloween.

Halloween kojarzy się głównie ze strachami, ale ozdoby na Halloween to nie tylko przerażające lampiony z dyni.Halloween kojarzy się głównie ze strachami, ale ozdoby na Halloween to nie tylko przerażające lampiony z dyni. Richman21/iStockPhoto

Dynia Halloween: jak zrobić z niej lampion?

Jeśli w naszym domu znalazła się odpowiednia dynia, np. dynia Halloween, jak zrobić z niej lampion? Pamiętajmy, by dyni nie kupować zbyt wcześnie – poza lodówką przetrwa ona nie więcej niż dwa tygodnie, dlatego dobrze jest kupić ją dosłownie pod koniec października. Po przyniesieniu do domu warto dynię umyć. Wzór do wycięcia w dyni można przygotować wcześniej, najlepiej w postaci szablonu do odwzorowania. Zorganizujmy też miejsce pracy: przykryjmy stół starymi gazetami i ułóżmy na nich dynię. Zaopatrzmy się w odpowiedni nóż (może być ząbkowany), łyżkę do wydrążenia dyni (i naczynie na miąższ) oraz świece, podgrzewacze lub inne źródło światła do umieszczenia wewnątrz lampionu. Dobre przygotowanie jest podstawą do dalszej pracy.

Dynia Halloween: DIY zawsze się sprawdza!

Mamy pomysł i przygotowane stanowisko pracy, na którym spoczywa dynia – np. dynia Halloween. DIY, czyli ''zrób to sam'' będzie niewątpliwie najlepszą metodą na wykonanie oryginalnego lampionu. Rozpoczynamy od odcięcia górnej części dyni w taki sposób, by powstała przykrywka. Pamiętajmy, by wbić nóż pod kątem, tnąc po skosie – wówczas przykrywka spełni swoje zadanie i nie wpadnie do środka. Jeśli dynia nie jest zbyt stabilna, możemy też ściąć lekko jej spód, na płasko. Następnie wydrążamy wnętrze dyni łyżką – miąższ możemy wykorzystać do zrobienia zupy dyniowej, zaś pestki wysuszyć bądź uprażyć na blaszce, zyskując chrupiącą przekąskę. Pamiętajmy, by oczyścić również spód przykrywki. Kolejnym krokiem będzie odrysowanie przygotowanego wcześniej szablonu na dyni i wycięcie pożądanego wzoru. Brzegi cięcia warto posmarować olejem jadalnym – zachowają na dłużej świeży wygląd. Teraz wystarczy tylko umieścić we wnętrzu lampionu świeczkę, podgrzewacz, latarkę bądź lampkę LED – i ozdoba gotowa. Pamiętajmy, że lampion utrzyma się dłużej, jeśli będzie stał w chłodnym miejscu lub na dworze.

Zobacz też: Ile dni do Halloween? Czas zacząć szykować przebranie? Sprawdzamy!

Więcej o:
Copyright © Agora SA