Zabawy na Halloween 2021 - pomysły na spędzanie czasu, które spodobają się każdemu dziecku

Zabawy na Halloween 2021 dla dzieci i młodzieży sprawią, że 31 października stanie się niezapomnianym dniem. Skorzystaj z pomysłów na wyjątkowe zabawy, które zagwarantują straszliwie udaną rozrywkę!

Zabawy na Halloween dla dzieci w przedszkolu

Zabawy na Halloween dla dzieci w przedszkolu dadzą okazję do przeżycia wspaniałych chwil w gronie kolegów i koleżanek. Szukając interesujących zajęć, które spodobają się przedszkolakom, skorzystaj z pomysłów na zadania kreatywne. Stworzone podczas nich upiorne, a przy tym zabawne dekoracje pomogą rozwijać dziecięcą wyobraźnię oraz zdolności manualne. Na dodatek, stworzone z papieru i innych materiałów ozdoby sprawią, że w sali zapanuje halloweenowy nastrój. Przedszkolaki z wielką ochotą podejmą się również uczestnictwa w zabawach ruchowych.

Wesołe nietoperze

Rolki po papierze toaletowym idealnie nadają się do tworzenia różnych dekoracji. Z ich pomocą można wykonać również wesołe nietoperze halloweenowe. Do wykonania skrzydlatych stworków wystarczy rolka po papierze toaletowym, czarny karton, z którego wytniecie skrzydła, dwustronna taśma klejąca do przyklejenia skrzydeł, a także pisak do narysowania zębów (możecie je także wyciąć z białego kartonu) i oczu (do zrobienia oczu doskonale nadają się też oczka samoprzylepne).

Wesołe nietoperze. Zdjęcie ilustracyjneWesołe nietoperze. Zdjęcie ilustracyjne anastasiaromb/shutterstock

Malowanie dyni

Prostą i kreatywną zabawą na Halloween jest malowanie dyni. W tym celu możecie wykorzystać farby akrylowe i markery, które ułatwią rysowanie twarzy. W tej zabawie największe znacznie ma wyobraźnia – dzięki niej dynia może przemienić się w wesołego, zwariowane stwora lub przybrać bardziej upiorny charakter.

Malowanie dyni. Zdjęcie ilustracyjneMalowanie dyni. Zdjęcie ilustracyjne yanishevska/shutterstock

Mumia z papieru

W tej zabawie dzieci muszą dobrać się w pary, a następnie, przy pomocy papieru toaletowego, jedna z osób owija drugą papierem, by stworzyć mumię. Zabawę wygrywa duet, który jako pierwszy ukończy zadanie.

Mumia z papieru. Zdjęcie ilustracyjneMumia z papieru. Zdjęcie ilustracyjne YuryKara/shutterstock

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

Popularna zabawa ruchowa "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy" może nabrać halloweenowego charakteru, gdy założymy dziecku na głowę czapkę z włosami czarownicy. Po ubraniu kapelusza osoba, będąca Babą Jagą, musi stanąć tyłem do pozostałych dzieci i zawołać: "Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy". Kiedy "Baba Jaga" wypowiada te słowa, reszta dzieci musi szybko biec w jej stronę, jednak na słowo "patrzy", dziecko przebrane za Babę Jagę powinno się odwrócić. Uczestnicy zabawy, którym nie uda się w tym czasie zatrzymać w bezruchu muszą wrócić na start. Dziecko, które pierwsze dotknie "Baby Jagi" przejmuje jej rolę.

Zabawy na Halloween dla młodzieży     

Zabawy na Halloween dla młodzieży sprawią, że dzieci spędzą Święto Duchów w naprawdę interesujący sposób. Wśród pomysłów na zajęcia, które spodobają się nastolatkom, znajdzie się kilka propozycji, wymagających wykazania się kreatywnością.

Upiorne kalambury

Upiorne kalambury to rozrywka, która spodoba się każdemu nastolatkowi. Aby rozpocząć rywalizację należy najpierw napisać na karteczkach nazwy strasznych stworów lub motywów, kojarzących się z Halloween, np.: dynia, czarny kot, czarownica, wampir, mumia, nietoperz, duch, zombie itp. Następnie, dzieci losują kolejno karteczkę i bez użycia słów, muszą naprowadzić innych uczestników zabawy na to, jakiego stwora udają.

Straszne opowieści

Upiorne opowieści potrafią wprowadzić w halloweenowy klimat. Uczestnicy zabawy powinni usiąść w kółku przy zgaszonym świetle. Z latarką w ręku, skierowaną w taki sposób, aby oświetlała twarz, jedno z dzieci rozpoczyna opowiadanie straszliwej (lub strasznie zabawnej) opowieści – każdy z uczestników zabawy mówi jedno zdanie i przekazuje latarkę kolejnej osobie, która musi dodać do opowieści coś od siebie. W ten sposób powstanie wymyślona przez dzieci historyjka.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Zrobienie halloweenowego stroju

Wielką frajdą dla nastolatków okaże się tworzenie własnych strojów na upiorny wieczór. Do tworzenia przebrań można wykorzystać wiele materiałów. Oprócz gotowych elementów przebrań, dostępnych do kupienia w sklepach, dzieci mogą również wykazać się własną kreatywnością. Wystarczy chwila pracy, by białe prześcieradło posłużyło za przebranie ducha, bandaże z apteki pomogą natomiast powołać do życia wyjątkową mumię. Przy odrobinie chęci z czarnego kartonu i bibuły da się również wyczarować wspaniałą tiarę czarownicy. Możliwości jest tu naprawdę wiele.

Jakie zabawy na Halloween w domu?

Pomysły na zabawy halloweenowe w domu to gry i zabawy, w których może uczestniczyć cała rodzina. Propozycje zajęć, idealnych na 31 października, zaangażują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jakie zabawy na Halloween w domu będą najlepsze?

Poszukiwanie skarbów

Jedną z najciekawszych zabaw na Święto Duchów są poszukiwania słodkich skarbów. Dorośli muszą poukrywać w mieszkaniu słodycze (upiorne żelki, straszne cukierki i inne łakocie). Zadaniem pociech jest odnalezienie ukrytych skarbów.

Teatr cieni

Zabawą, która może pochłonąć całą rodzinę, jest teatr cieni. Narysujcie wspólnie upiorne kształty (wiedźmę na miotle, ducha, nietoperza, wilkołaka, straszliwą dynię itd.), a następnie je wytnijcie. Przymocujcie kartonowe upiory do patyczków od szaszłyków. Zgaście światło i oświetlcie ścianę latarką. Wykorzystujcie do zabawy z teatrem cieni stworzone przez Was kartonowe straszydła.

Łowienie jabłek

Najpopularniejszą zabawą halloweenową jest łowienie jabłek. Aby rozpocząć rywalizację należy ustawić na stole miski z wodą (liczba misek powinna odpowiadać liczbie uczestników zabawy), a następnie umieścić w nich po jednym jabłku. Wygrywa osoba, która pierwsza wyłowi owoc za pomocą ust.

Zagadki w balonach

Interesującą zabawą na Halloween mogą być zagadki! Aby jednak przybrały bardziej nietypowy charakter, zapiszcie je na małych karteczkach, poskładajcie i umieście w "upiornych" balonach. Kiedy balony będą już nadmuchane, możecie rozpocząć zabawę, polegającą na przebijaniu balonów i odgadywaniu zagadki (mogą to być opisy upiornych stworów, mające naprowadzić odgadującego, o jakie straszydło chodzi). Osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi zostaje nagrodzona cukierkiem.

Zobacz też: Filmy na Halloween dla dzieci. Najlepsze propozycje Netflixa na rodzinny seans z dreszczykiem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.