Ozdoby halloweenowe: jak udekorować mieszkanie na Halloween?

Ozdoby halloweenowe, choć niegdyś kojarzone wyłącznie z krajami anglojęzycznymi, obecnie zdobywają coraz większą popularność i w Polsce. Charakterystyczne dekoracje pojawiają się w październiku w wielu sklepach, coraz częściej obecne są też w naszych domach. Podpowiadamy, jak udekorować mieszkanie lub dom z okazji Halloween.

Ozdoby na Halloween 2021: prym wiedzie dynia

Jakie są najpopularniejsze ozdoby na Halloween 2021? Bezsprzecznie Halloween najczęściej kojarzy nam się z dynią, a w szczególności z wykonanymi z niej lampionami. Dynia z upiornym wyrazem twarzy wyciętym w jej skórce oraz palącą się w jej wnętrzu świeczką, nazwana została ''Jack-o’-lantern'', tj. ''Jack z lampionem'', nawiązując do legendy opowiadającej o mężczyźnie imieniem Jack, który zaprzedawszy swoją duszę diabłu, a następnie uwięziwszy go podstępem, po śmierci nie miał wstępu do niebios ani do piekła i musiał błąkać się po ziemi z latarnią, czekając na sąd ostateczny. Dynia sama w sobie może stanowić dekorację – położona na schodach, na parapecie czy przed drzwiami będzie doskonałym elementem dekoracyjnym, a gdy pomieszamy ze sobą kilka egzemplarzy o różnej wielkości i kształcie, otrzymamy naturalną i niepowtarzalną dekorację na Halloween. Oczywiście najczęściej z dyni wykonuje się lampion – wydrążając środek dyni i wycinając w niej otwory, imitujące oczy, nos i usta, a następnie umieszczając w środku źródło światła. Dynie można też pomalować: namalować na nich różne motywy kojarzące się z Halloween, bądź też ozdobić je np. czarną i srebrną farbą.

Ozdoby z balonów na Halloween

Coraz częściej we wnętrzach, jako okolicznościowe dekoracje, pojawiają się ozdoby z balonów na Halloween. Najczęściej są to balony w charakterystycznych dla tej ''uroczystości'' barwach: pomarańczowe i czarne. Mogą być zarówno jednolite, jak i z okolicznościowym nadrukiem. Prócz nadrukowanych haseł typu ''Happy Halloween'', na balonach można spotkać tak charakterystyczne motywy, jak pajęczyny, pająki, nietoperze, dynie czy kościotrupy. Nie brak też balonów o oryginalnych kształtach duchów, pająków czy trupich czaszek. Ciekawą ozdobę mogą też stanowić czarne balony z motywem złotych gwiazdek, balony z elementami fluorescencyjnymi, bądź balony świecące LED.

Ozdoby z papieru na Halloween – jak je wykonać?

Ciekawą koncepcją mogą być ozdoby z papieru na Halloween. Jeśli wykonamy je wspólnie z dzieckiem, spędzimy wspaniale czas, a efekty naszej pracy cieszyć będą oko nie tylko w ten jeden wieczór w roku. Z papierowych toreb (na przykład z torebek na prezenty) można wykonać papierowe potworki, naklejając na gładkiej powierzchni torby wycięte z kolorowego kartonu oczy, nos i upiorny uśmiech. Dodatkowo można pokusić się o doczepienie takiemu potworowi czupryny, np. z włóczki. Tak ozdobiona torba będzie zarówno doskonałą dekoracją, jak i torebką na słodycze. Z papierowych toreb możemy wykonać także lampiony, wzorowane na tych wycinanych zwykle z dyni. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku świeczki trzeba zastąpić alternatywnym źródłem światła.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Ozdoby Halloween – DIY to jedna z opcji

Czy może być coś ciekawszego, niż własnoręcznie wykonane ozdoby na Halloween? DIY, czyli nasze ''zrób to sam'', to wciąż popularny trend, który w wypadku przygotowywania dekoracji na Halloween również sprawdzi się doskonale. Jednym z najprostszych pomysłów na udekorowanie wnętrza, może być wycięcie z czarnego brystolu nietoperzy, pająków, pajęczyn czy czarownic. Można skorzystać z gotowych szablonów (np. z Internetu) lub też przygotować je samodzielnie. Z czarnego brystolu można też wykonać trójwymiarowego pająka, z pomarańczowego papieru – dynie z pasków, dynie z kółek, dynie z harmonijek, zaś ze słoików – halloweenowe lampiony. Oto trzy proste propozycje:

Trójwymiarowy pająk

Przygotuj:

 • czarny brystol,
 • kawałek białego papieru,
 • linijkę,
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • klej.

Odmierz i zaznacz na brystolu jeden szeroki i 8 wąskich pasków. Wytnij je. Węższe końce szerokiego paska sklej tak, by powstała rolka. Po jej bokach przyklej węższe paski tak, by wyglądały jak nóżki pająka (powyginaj je delikatnie). Z białego papieru wytnij oczy oraz kły pająka i przyklej je do tuby.

Dynia z pasków

Przygotuj:

 • pomarańczowy papier,
 • zielony drucik,
 • ołówek,
 • linijkę,
 • nożyczki.

Z pomocą linijki i ołówka podziel papier na równe paski, potnij wzdłuż linii. Złóż paski w stosik, przewlecz drucik przez krańce pasków. Na jednym końcu drucik zagnij, z drugiej strony uformuj z niego pędy dyni. Rozsuń paski równomiernie, by utworzyły eliptyczny kształt dyni.

Lampion ze słoika

Umyty i pozbawiony etykiety słoik pomaluj flamastrami lub farbami do szkła (najlepiej na pomarańczowo), oklej kolorową folią lub bibułą. Namaluj czarnym flamastrem lub farbą oczy, nos i upiorny uśmiech. Do wnętrza włóż małą świeczkę, podgrzewacz lub alternatywne źródło światła.

Ozdoby na Halloween - lampion ze słoika. Zdjęcie ilustracyjneOzdoby na Halloween - lampion ze słoika. Zdjęcie ilustracyjne Olga Madlewska/shutterstock

Gadżety ozdobne na Halloween

Gadżety ozdobne na Halloween można wykonać samemu, można też kupić je w sklepie. Ciekawym pomysłem mogą okazać się foremki do lodu lub formy do wykrawania ciasteczek z halloweenowymi motywami (np. duchy, czarownice, nietoperze, czaszki), pomarańczowy bieżnik w pajęczyny czy wielokolorowe słomki do napojów i drinków z motywami Halloween. Jeśli chcemy ozdobić pomieszczenie sztuczną pajęczyną, możemy wykonać ją z gazy czy waty spryskanej lakierem do włosów, jednak warto sięgnąć po gotową pajęczynę w spray’u – jednym sprawnym ruchem wyczarujemy oryginalną ozdobę na Halloween.

Zobacz też: Ile dni do Halloween? Czas zacząć szykować przebranie? Sprawdzamy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.