Ozdoby halloweenowe: jak udekorować mieszkanie na Halloween?

Ozdoby halloweenowe, choć niegdyś kojarzone wyłącznie z krajami anglojęzycznymi, obecnie zdobywają coraz większą popularność i w Polsce. Charakterystyczne dekoracje pojawiają się w październiku w wielu sklepach, coraz częściej obecne są też w naszych domach. Podpowiadamy, jak udekorować mieszkanie lub dom z okazji Halloween.

Ozdoby na Halloween 2021: prym wiedzie dynia

Jakie są najpopularniejsze ozdoby na Halloween 2021? Bezsprzecznie Halloween najczęściej kojarzy nam się z dynią, a w szczególności z wykonanymi z niej lampionami. Dynia z upiornym wyrazem twarzy wyciętym w jej skórce oraz palącą się w jej wnętrzu świeczką, nazwana została ''Jack-o’-lantern'', tj. ''Jack z lampionem'', nawiązując do legendy opowiadającej o mężczyźnie imieniem Jack, który zaprzedawszy swoją duszę diabłu, a następnie uwięziwszy go podstępem, po śmierci nie miał wstępu do niebios ani do piekła i musiał błąkać się po ziemi z latarnią, czekając na sąd ostateczny. Dynia sama w sobie może stanowić dekorację – położona na schodach, na parapecie czy przed drzwiami będzie doskonałym elementem dekoracyjnym, a gdy pomieszamy ze sobą kilka egzemplarzy o różnej wielkości i kształcie, otrzymamy naturalną i niepowtarzalną dekorację na Halloween. Oczywiście najczęściej z dyni wykonuje się lampion – wydrążając środek dyni i wycinając w niej otwory, imitujące oczy, nos i usta, a następnie umieszczając w środku źródło światła. Dynie można też pomalować: namalować na nich różne motywy kojarzące się z Halloween, bądź też ozdobić je np. czarną i srebrną farbą.

Zabawy na Halloween 2021 - pomysły na spędzanie czasu, które spodobają się każdemu dziecku. Zdjęcie ilustracyjneZabawy na Halloween 2021 - pomysły na spędzanie czasu, które spodobają się każdemu dziecku

Ozdoby z balonów na Halloween

Coraz częściej we wnętrzach, jako okolicznościowe dekoracje, pojawiają się ozdoby z balonów na Halloween. Najczęściej są to balony w charakterystycznych dla tej ''uroczystości'' barwach: pomarańczowe i czarne. Mogą być zarówno jednolite, jak i z okolicznościowym nadrukiem. Prócz nadrukowanych haseł typu ''Happy Halloween'', na balonach można spotkać tak charakterystyczne motywy, jak pajęczyny, pająki, nietoperze, dynie czy kościotrupy. Nie brak też balonów o oryginalnych kształtach duchów, pająków czy trupich czaszek. Ciekawą ozdobę mogą też stanowić czarne balony z motywem złotych gwiazdek, balony z elementami fluorescencyjnymi, bądź balony świecące LED.

Ozdoby z papieru na Halloween – jak je wykonać?

Ciekawą koncepcją mogą być ozdoby z papieru na Halloween. Jeśli wykonamy je wspólnie z dzieckiem, spędzimy wspaniale czas, a efekty naszej pracy cieszyć będą oko nie tylko w ten jeden wieczór w roku. Z papierowych toreb (na przykład z torebek na prezenty) można wykonać papierowe potworki, naklejając na gładkiej powierzchni torby wycięte z kolorowego kartonu oczy, nos i upiorny uśmiech. Dodatkowo można pokusić się o doczepienie takiemu potworowi czupryny, np. z włóczki. Tak ozdobiona torba będzie zarówno doskonałą dekoracją, jak i torebką na słodycze. Z papierowych toreb możemy wykonać także lampiony, wzorowane na tych wycinanych zwykle z dyni. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku świeczki trzeba zastąpić alternatywnym źródłem światła.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Ozdoby Halloween – DIY to jedna z opcji

Czy może być coś ciekawszego, niż własnoręcznie wykonane ozdoby na Halloween? DIY, czyli nasze ''zrób to sam'', to wciąż popularny trend, który w wypadku przygotowywania dekoracji na Halloween również sprawdzi się doskonale. Jednym z najprostszych pomysłów na udekorowanie wnętrza, może być wycięcie z czarnego brystolu nietoperzy, pająków, pajęczyn czy czarownic. Można skorzystać z gotowych szablonów (np. z Internetu) lub też przygotować je samodzielnie. Z czarnego brystolu można też wykonać trójwymiarowego pająka, z pomarańczowego papieru – dynie z pasków, dynie z kółek, dynie z harmonijek, zaś ze słoików – halloweenowe lampiony. Oto trzy proste propozycje:

Trójwymiarowy pająk

Przygotuj:

 • czarny brystol,
 • kawałek białego papieru,
 • linijkę,
 • ołówek,
 • nożyczki,
 • klej.

Odmierz i zaznacz na brystolu jeden szeroki i 8 wąskich pasków. Wytnij je. Węższe końce szerokiego paska sklej tak, by powstała rolka. Po jej bokach przyklej węższe paski tak, by wyglądały jak nóżki pająka (powyginaj je delikatnie). Z białego papieru wytnij oczy oraz kły pająka i przyklej je do tuby.

Dynia z pasków

Przygotuj:

 • pomarańczowy papier,
 • zielony drucik,
 • ołówek,
 • linijkę,
 • nożyczki.

Z pomocą linijki i ołówka podziel papier na równe paski, potnij wzdłuż linii. Złóż paski w stosik, przewlecz drucik przez krańce pasków. Na jednym końcu drucik zagnij, z drugiej strony uformuj z niego pędy dyni. Rozsuń paski równomiernie, by utworzyły eliptyczny kształt dyni.

Lampion ze słoika

Umyty i pozbawiony etykiety słoik pomaluj flamastrami lub farbami do szkła (najlepiej na pomarańczowo), oklej kolorową folią lub bibułą. Namaluj czarnym flamastrem lub farbą oczy, nos i upiorny uśmiech. Do wnętrza włóż małą świeczkę, podgrzewacz lub alternatywne źródło światła.

Ozdoby na Halloween - lampion ze słoika. Zdjęcie ilustracyjneOzdoby na Halloween - lampion ze słoika. Zdjęcie ilustracyjne Olga Madlewska/shutterstock

Kiedy jest Halloween 2021? Odliczanie czas zacząć! Zdjęcie ilustracyjneKiedy jest Halloween 2021? Odliczanie czas zacząć!

Gadżety ozdobne na Halloween

Gadżety ozdobne na Halloween można wykonać samemu, można też kupić je w sklepie. Ciekawym pomysłem mogą okazać się foremki do lodu lub formy do wykrawania ciasteczek z halloweenowymi motywami (np. duchy, czarownice, nietoperze, czaszki), pomarańczowy bieżnik w pajęczyny czy wielokolorowe słomki do napojów i drinków z motywami Halloween. Jeśli chcemy ozdobić pomieszczenie sztuczną pajęczyną, możemy wykonać ją z gazy czy waty spryskanej lakierem do włosów, jednak warto sięgnąć po gotową pajęczynę w spray’u – jednym sprawnym ruchem wyczarujemy oryginalną ozdobę na Halloween.

Zobacz też: Ile dni do Halloween? Czas zacząć szykować przebranie? Sprawdzamy!

Więcej o: