Kiedy jest Halloween 2021? Ksiądz: Udawanie ducha jest w porządku

Kiedy jest Halloween 2021? Już niedługo! Dzieci nie mogą się doczekać, rodzice kupują i szyją stroje. Ale wokół tej zabawy kontrowersje nie słabną. Polski kościół wciąż uważa Halloween za obcą i pogańską tradycję. Ale nie wszyscy duchowni potępiają Halloween.

Kiedy jest Halloween 2021? Data i geneza

Halloween wypada w ostatni wieczór października. W nocy z 31 października na 1 listopada obchodzi się to święto duchów, strachów. Halloween najpopularniejsze jest w krajach anglojęzycznych: Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Początku Halloween prawdopodobnie wywodzą się ze święta rzymskiego na cześć bogini sadów, nasion i owoców – Pompony. Inne źródła podają, że Halloween nawiązuje do celtyckich świąt kończących żniwa i rok. Według celtyckich wierzeń i mitologii irlandzkiej był to czas, gdy otwierały się wrota do świata umarłych. Palono wówczas ogniska, których zadaniem było przyciąganie duchów dobrych i jednoczesne odstraszenie złych duchów. Geneza Halloween nie jest więc jednoznaczna.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Kiedy jest Halloween? Tradycja, która budzi kontrowersje

Do Halloween zostało już więc niewiele czasu. Choć dzieci nie mogą się doczekać przebieranek, czarów i zabaw z nim związanych, w Polsce wciąż ten zwyczaj budzi mnóstwo kontrowersji. Polski kościół uważa Halloween za pogańską tradycję.

Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny

- tak o Halloween mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Inne zdanie na ten temat ma amerykański kościół. Ten podchodzi do sprawy bardzo liberalnie. Co więcej, nie tylko patrzy na wszystkie obchody z przymrużeniem oka, lecz także sam angażuje się w przygotowanie imprez i zabaw dla najmłodszych.

Nie uważam, że jest coś złego w przebieraniu się dzieci za kowbojów czy królewny. To po prostu dobra zabawa. Nawet narzucenie prześcieradła z dziurami i udawanie ducha jest w porządku. Problem pojawia się tylko wtedy, kiedy kostiumy celowo gloryfikują zło czy straszą ludzi

- tłumaczy ks. Vincent Lampert. Więcej na ten temat można przeczytać TU.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.