Bajki dla dzieci to zarówno znane produkcje zagraniczne, jak i rodzime animacje, które niegdyś skutecznie przyciągały przed ekrany telewizorów małych odbiorców. Niektóre filmy i seriale rysunkowe, mimo upływu lat, nadal się nie starzeją i potrafią zainteresować najmłodszych, wzbudzając przy tym sentyment u dorosłych widzów, chcących zaprezentować swoim pociechom bajki, oglądane w dzieciństwie.
Najpiękniejsze bajki dla dzieci sprzed lat? Wśród nich nie może zabraknąć filmów ze studia Walta Disneya, czarujących zarówno pięknym wykonaniem plastycznym, jak i oprawą muzyczną. Poszukując najstarszych produkcji, nie pomiń pierwszego pełnometrażowego amerykańskiego filmu animowanego, "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków" (reż. David Hand). Bajka o uroczej i dobrej dziewczynie, której zła macocha zazdrościła urody, miała premierę w 1937 roku. Mimo upływu lat bajka wciąż wzrusza, bawi i potrafi wciągnąć nie tylko najmłodszych.
Które stare filmy Disneya również warto zobaczyć?
Bajki dla dzieci, które warto obejrzeć, potrafią przenieść odbiorcę do świata wyobraźni, nieodmiennie bawiąc, wzruszając i pomagając przeżyć niezapomniane przygody. Wśród nich znajdują się też propozycje dla najmłodszych w formie seriali o losach konkretnych bohaterów.
Tytułowy George to wszędobylska, energiczna małpka, którą maluchy mogą poznać za pośrednictwem serialu. Każdy dziesięciominutowy odcinek obfituje w interesujące wydarzenia, skupiające się nie tylko wokół głównej postaci, ale i Pana w Żółtym Kapeluszu, człowieka mieszkającego z rezolutnym zwierzątkiem. W poszczególnych częściach pojawiają się także inni bohaterowie, choć nie zawsze powracają w następnych odsłonach losów George’a. Prócz tego najmłodsi mogą spotkać swojego futrzastego ulubieńca w filmach zatytułowanych: "Ciekawski George" (2006), "Ciekawski George 2" (2009) i "Ciekawski George 3: Powrót do dżungli" (2015). Pojawiła się też świąteczna wersja opowieści o małpce – "Ciekawski George: Małpiszon i Gwiazdka".
Jakie jeszcze spośród bajek dla najmłodszych warto zobaczyć?
Polskie bajki dla dzieci to przede wszystkim stare animacje, kojarzone ze słynnych wieczorynek. Warto przyjrzeć się bliżej tym historiom, które na pewno będą ciekawą odmianą od współczesnych propozycji z kina animowanego.
Ćwirek to mądry wróbel, który wprowadza małego widza w tajniki świata przyrody – szczególnie tego ptasiego. Serial rysunkowy, opowiadający o jego kolejnych perypetiach, składał się z trzydziestu dziewięciu odcinków. Za projekty bohaterów, a także poszczególnych dekoracji odpowiedzialni byli Ireneusz Czesny oraz Jerzy Stępień. Z kolei autorami postaci, a także scenariusza byli Marek Nejman i Sławomir Grabowski. Z serialu najmłodsi mogli wynieść wiedzę dotyczącą życia zwierząt, a w każdym odcinków mogli poznawać kolejne nowe informacje.
Inne polskie bajki dla dzieci, o których należy pamiętać:
Mądre bajki dla dzieci, poza zabawianiem najmłodszych ciekawymi historiami, stawiają też na edukację i poszerzanie horyzontów. Bo kto powiedział, że nauka musi być nudna i nie wiązać się z nieprawdopodobnymi przeżyciami? Jedne z najpopularniejszych pouczających seriali animowanych dla dzieci to produkcje z francuskiego cyklu "Było sobie…". Pierwszym z nich był wyprodukowany w 1978 roku "Był sobie człowiek", skupiający się na dziejach człowieka, opowiadanych od samych początków, do daleko idących wizji przyszłości. Poza nim powstały także "Było sobie życie" i "Był sobie kosmos". Za stworzenie każdego z nich odpowiadał Albert Barille. Każdą z animacji łączyły postaci, a najbardziej rozpoznawalną z nich stanowił Mistrz, przedstawiany pod postacią sędziwego starca z bardzo długą, białą brodą.
Wśród pozostałych mądrych bajek dla dzieci znalazły się ponadto: