Najpiękniejsze bajki Disneya. 10 najlepszych bajek wszechczasów

Chyba każdy z nas z sentymentem wspomina bajki czytane i oglądane w dzieciństwie. Wśród zachowanych we wspomnieniach obrazów z pewnością znajdują się najpiękniejsze bajki Disneya. Spróbujemy się przekonać, do których animacji szczególnie chętnie powracamy!

Disney – bajki, które uczą, bawią i wzruszają

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej kultowe animacje na świecie wyprodukował Walt Disney. Bajki stworzone przez niego i wciąż powstające w wytwórni jego imienia niezmiennie biją rekordy popularności i są niezwykle chętnie oglądane przez dzieci. Są to bowiem ponadczasowe historie przemycające ważne wartości i promujące pożądane postawy. W bajkach Disneya dobro zawsze zwycięża nad złem, natomiast siła przyjaźni i miłości jest w stanie przezwyciężyć wszelkie napotkane problemy. Walt Disney jest twórcą takich kultowych postaci, jak Myszka Miki, Kaczor Donald czy pies Pluto. Zasłynął również przepięknymi adaptacjami znanych baśni, takich jak ''Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków'', ''Alicja w Krainie Czarów'', ''Pinokio'', ''Piotruś Pan'' czy ''Śpiąca Królewna''.

Bajki dla dzieci – po które animacje sięgają również dorośli?

Bajki dla dzieci to produkcje, które oglądają nie tylko najmłodsi widzowie. Wspólne oglądanie animacji Disneya może być pomysłem na ciekawie spędzony rodzinny wieczór. Wiele komediowych opowieści Disneya rozbawi do łez również dorosłych widzów, a niektóre dostarczą wzruszeń i przeniosą we wspomnieniach w czasy dzieciństwa. Wśród bajek, po które chętnie sięgną również dorośli można wymienić:

 • ''Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda''

Krótkometrażowe filmy animowane wydawane w latach 1929-1939 jako seria ''Silly Symphonies'', miniatury bez wiodącego bohatera, w których pojawiają się kultowe postaci stworzone przez Walta Disneya. Pierwszym filmem, w którym pojawia się Myszka Miki był jednak ''Willie z parowca'' z 1928 roku.

Mickey Mouse, czyli po polsku Myszka Miki, urodził się w końcu listopada 1928 r. Walt Disney wymyślił go, jadąc pociągiem relacji Nowy Jork - Los Angeles.Mickey Mouse, czyli po polsku Myszka Miki, urodził się w końcu listopada 1928 r. Walt Disney wymyślił go, jadąc pociągiem relacji Nowy Jork - Los Angeles. Fot. BE&W

 • ''Bambi''

Oryginalna animacja Disneya z 1942 roku, opowiada losy małego księcia lasu, jelonka Bambi. Wzruszająca opowieść, do której niejeden dorosły chętnie powróci.

 • ''Pinokio''

Jedna z najstarszych filmowych adaptacji powieści Carla Collodiego. W filmie z 1940 roku marionetkę sędziwego stolarza ożywia wróżka, stawiając jej jednakże warunek: Pinokio musi udowodnić, że jest uczciwy i lojalny – wówczas stanie się prawdziwym chłopcem.

 • ''Przygody Kubusia Puchatka''

Klasyka wśród animacji Walta Disneya. Pełnometrażowy film z 1977 roku inspirowany znaną i lubianą książką A.A. Milne’a wprowadza widza w barwny świat mieszkańców Stumilowego Lasu, pozwalając zaprzyjaźnić się nie tylko z tytułowym Kubusiem Puchatkiem, ale również Prosiaczkiem, Tygryskiem, Kłapouchym, Krzysiem i innymi postaciami.

Bajki dla dzieci – Disney się na tym zna!

W kategorii bajki dla dzieci Disney jest niedoścignionym specjalistą. Jego wytwórnia produkuje szlagiery kinowe nieprzerwanie od czasów powstania i najwyraźniej nie zamierza tego zmieniać. Spośród kilkudziesięciu bajek Walta Disneya postaraliśmy się wybrać 10 najlepszych tytułów wszechczasów. Nie było łatwo!

 • 1. ''101 Dalmatyńczyków'' (1961)

Okrutna i majętna Cruella DeMon pragnie uszyć płaszcz ze skór dalmatyńczyków. W tym celu skupuje bądź porywa nakrapiane szczenięta. W jej ręce wpada piętnaścioro maluchów, którym na ratunek wyruszają rodzice: Perdita i Pongo.

'101 dalmatyńczyków' (1961)'101 dalmatyńczyków' (1961) Materiały promocyjne

 • 2. ''Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków'' (1937)

Oparta na motywach ludowej baśni niemieckiej historia pięknej królewny, której zabójstwo zleca myśliwemu zazdrosna o jej urodę zła królowa – macocha Śnieżki. Dziewczynie udaje się uciec. Błąkając się po lesie, trafia do chatki zamieszkiwanej przez siedmiu krasnoludków.

 • 3. ''Zakochany kundel'' (1955)

Wciąż aktualna historia miłosna. Suczka rasy cocker spaniel, Lady, ulega czarowi bezpańskiego kundla, Trampa, i wyrusza z nim w świat. Nie spodziewa się, jakie niebezpieczeństwo na nią czyha. Na szczęście Tramp zrobi wszystko, by uratować ukochaną.

''Zakochany kundel''''Zakochany kundel'' fot. ''Zakochany kundel'' | Disney | kadr

Wzruszająca historia młodego lwa, Simby, który zostaje niesłusznie oskarżony o zabójstwo swojego ojca i skazany na wygnanie. Władzę w lwim królestwie obejmuje brat zmarłego, Skaza. Po kilku latach Simba dowiaduje się, jak źle dzieje się w jego ojczyźnie. Postanawia powrócić i odzyskać należny mu tron.

Król lew, 1994, DisneyKról lew, 1994, Disney fot. kadr z filmu, Disney

 • 5. ''Kopciuszek'' (1950)

Kolejna kultowa adaptacja. Historia sieroty, wykorzystywanej do ciężkich prac domowych przez macochę oraz jej dwie córki. W domu dziewczyny pojawia się dobra wróżka, za sprawą której Kopciuszek udaje się na bal. Tam poznaje księcia, który z miejsca traci dla niej głowę.

 • 6. ''Mała syrenka'' (1989)

Barwna ekranizacja baśni Hansa Christiana Andersena, opowiadająca losy syreny, Ariel, która ratuje przed utonięciem księcia Eryka i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Morska wiedźma Urszula przemienia syrenę w człowieka, jednocześnie odbierając jej głos. Ariel ma bardzo mało czasu, by zdobyć miłość Eryka.

Mała syrenkaMała syrenka fot. Screen z filmu 'Mała Syrenka' Disney

 • 7. ''Piękna i Bestia'' (1991)

Przystojny i okrutny książę zostaje zamieniony w odrażającą bestię za swój egoizm. Warunkiem odzyskania ludzkiej postaci jest obdarzenie kogoś odwzajemnioną miłością. Zrządzenie losu sprawia, że na jego drodze staje piękna dziewczyna o imieniu Bella. Czy książę zdobędzie jej serce?

 • 8. ''Śpiąca królewna'' (1959)

Historia księżniczki Aurory, na którą zła wiedźma rzuciła klątwę: w dniu 16. urodzin przyszła królowa ukłuje się wrzecionem i zapadnie w głęboki sen, a wraz z nią zaśnie całe królestwo. Czy przystojnemu księciu Filipowi uda się pokonać przeciwności losu i złożyć na ustach księżniczki pocałunek, który przywróci ją i całe królestwo do życia?

 • 9. ''Pocahontas'' (1995)

Opowieść o miłości pięknej córki wodza Indian, ciekawej świata Pocahontas, oraz angielskiego żołnierza Johna Smitha, przybyłego do Nowego Świata z wyprawą kolonizatorów.

PocahontasPocahontas Fot. Disney

 • 10. ''Kraina lodu'' (2013)

Historia dwóch sióstr, Anny i Elsy. Elsa, za sprawą swej magicznej mocy, sprowadza na swoją krainę wieczną zimę i przerażona – ucieka. Anna udaje się na poszukiwania siostry, gdyż tylko w ten sposób może uratować królestwo Arendelle.

Zobacz wideo Zobacz zwiastun drugiej części "Krainy Lodu"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.