Bajki dla dzieci - które warto obejrzeć?

Bajki dla dzieci powstają jak grzyby po deszczu. Które warto pokazać dziecku? Jak sprawdzić, że dana bajka będzie wartościowa i odpowiednia dla naszego malucha?

Bajki dla dzieci 2020: nowości bajkowe w kinach i nie tylko

Rok 2020 jest dla kinematografii dość trudny. Epidemia koronawirusa na wiele dni wstrzymała działalność wielu instytucji kultury, w tym także kin. Ale na szczęście sytuacja powoli wraca do normy, dlatego warto sprawdzić na jakie bajki dla dzieci w 2020 trzeba koniecznie udać się do kina. A jest w czym wybierać!

 • "Naprzód" to propozycja studia Disney, która opowiada o dwóch elfach, którzy wyruszają na poszukiwania swojego taty. Przeżywają mnóstwo przygód, w trakcie których przekonują się, że na świecie wciąż istnieje prawdziwa magia. Produkcję można obejrzeć w kinach lub na platformie player.pl
 • "Rodzeństwo Willoughby" to świetna produkcja animowana, za którą stoi Netflix. Bajka opowiada historię rodzeństwa, które zostaje całkowicie odrzucone przez swoich rodziców. Dzieci same zmuszone są o siebie zadbać. Jednak nie potrwa to długo... Bajka ujęta jest w specyficzną formę, która zachwyci zarówno dzieci, jak i rodziców.
 • "Trolle 2" to kolejna odsłona muzycznej animacji o uroczych stworzonkach wytwórni DreamWorks. W nowym filmie Trolle przekonują się, że stworzeń takich jak one jest więcej i żyją one tuż obok nich również wielbiąc muzykę. Animacja choć bardzo uproszczona, zawiera uniwersalną prawdę, która ma przekonać najmłodszych, że różnorodność nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie - czyni świat lepszym i kolorowym. 

Zobacz też: Piosenki dla dzieci: największe hity dla maluchów

Mądre bajki dla dzieci, czyli wiedza przemycona w bajce

Bajek dla najmłodszych jest mnóstwo. Pełno ich na kanałach dziecięcych, serwisach streamingowych, w internecie i innych źródłach. Jednak jak w tej całej masie wyłowić te wartościowe? Jak znaleźć mądre bajki dla dzieci, które nie tylko zajmą czas ale też przekażą dziecku uniwersalne prawdy? Przede wszystkim nim zdecydujemy się pokazać maluchom jakąś bajkę, czy to w formie serialu czy filmu długometrażowego, najpierw sami musimy dowiedzieć się o czym ona jest, jacy bohaterowie się w niej pojawiają, do jakiej problematyki nawiązuje, czy porusza kwestie, które dziecko w konkretnym wieku jest w stanie zrozumieć.

Mądre bajki muszą być dostosowane do etapu rozwoju umysłowego i emocjonalnego dziecka, wówczas obejrzenie ich przyniesie największe korzyści maluchowi. Do takich bajek należeć będą na pewno ekranizacje znanych dziecięcych powieści pisarzy, takich jak:

 • bracia Grimm
 • Hans Christian Andersen
 • Charles Perrault
 • Carlo Collodi.
Zobacz wideo Zobacz, co dzieci sądzą o dyskietce

Bajki dla dzieci: samochody i inne kultowe postacie

Jeśli chcemy być na czasie i zaproponować naszemu maluchowi bajki bardziej współczesne możemy wybrać jedną z ciekawych animacji. Dla chłopców ciekawa na pewno będzie bajka dla dzieci, gdzie samochody odgrywają pierwszoplanową rolę. Ciekawą propozycją będzie tu:

 • "Magiczny autobus", przedstawiający grupę bohaterów, którzy w każdym epizodzie rozwiązują nowe problemy, dzięki czemu mały widz pozyskuje sporą dawkę wiedzy
 • "Cory Carson" to bajka powstała, po to by przygotować dziecko do pójścia do przedszkola; bajka dla dzieci przedstawia samochody i ich przygody
 • "Auta" nie sposób pominąć najbardziej rozpoznawalnej bajki o samochodach; doczekała się ona 3 części, z których każda nominowana była do prestiżowych nagród; animacja przedstawia przygody samochodu wyścigowego Zygzak.

Wartościowe bajki dla dzieci. Które z nich wybrać?

Wartościowe bajki dla dzieci to przede wszystkim te, które uczą maluchy. I nie chodzi tu tylko o przyswojenie nowych informacji, ale przede wszystkim o naukę prawidłowych postaw społecznych i moralnych. Bajki bowiem przemycają uniwersalne prawdy, które bardzo szybko trafiają do dzieci i są przez nie właściwie interpretowane. Wartościowe bajki dla dzieci pokazują jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń i rodzina. Wskazują, że warto być uczciwym, otwartym i życzliwym dla innych ludzi. Pokazują, że dobre uczynki zawsze znajdą uznanie w oczach innych ludzi, ale też przynosić będą satysfakcję osobie, która ich dokonuje. Takich bajek jest mnóstwo, tylko trzeba je umiejętnie wyselekcjonować i obejrzeć wraz z dzieckiem, zamiast serwować mu animacje pozbawione głębszego sensu, a często ociekające agresją. 

Wartościowe bajki dla dzieci to między innymi:

 • Heidi
 • Dinopociąg
 • Była sobie Ziemia
 • Było sobie życie
 • Masza i Niedźwiedź
 • Złota Rączka

Zobacz też: Książki dla dzieci o kosmosie. 7 ciekawych pozycji dla najmłodszych

Więcej o: