Bajki dla dzieci - jakie warto obejrzeć?

Bajki dla dzieci, oglądane na małym i dużym ekranie, pełnią bardzo ważną rolę. Warto wybierać je rozważnie, ponieważ nie tylko pozwalają w atrakcyjny sposób spędzić czas, ale i mogą być inwestycją w szeroko rozumiany rozwój dziecka. Jakie bajki dla dzieci są godne uwagi?

Bajki dla dzieci, oglądane zarówno w domu, jak i w kinie, to ulubione zajęcie wielu dzieciaków. W większości przypadków to dobrze, ponieważ mądra bajka nie tylko poprawia humor, ale i pełni rolę edukacyjną:

  • rozwija wyobraźnię dziecka,
  • sprzyja rozwojowi myślenia i mowy,
  • pozwala zrozumieć świat,
  • pomaga przyswajać oraz interpretować rządzące światem zasady, normy, wartości czy zjawiska.

Wartościowe bajki dla dzieci są tak naprawdę nie do przecenienia.

Bajki dla dzieci – o czym warto pamiętać?

Każdy rodzic, którego dziecko rozpoczyna przygodę z bajkami na ekranie telewizora, smartfona, laptopa czy tabletu, musi pamiętać o trzech bardzo ważnych, wręcz kluczowych kwestiach.

Po pierwsze niemowlęta i dzieci do 2. roku życia nie powinny oglądać bajek. Dzieci w wieku 2-5 lat mogą spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie. Główne argumenty to nadmierna ilość bodźców docierających do dziecka, ale i pogłębianie wad postawy.

Po drugie bajki dla dzieci nie powinny być przypadkowe. Ich treści muszą być wyselekcjonowanie, wartościowe oraz adekwatne do wieku dziecka. Bajka powinna mieć szeroko rozumiane walory edukacyjne.

Po trzecie fantastycznym pomysłem są rodzinne seanse bajkowo-filmowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci, którym wspólne oglądanie i komentarze rodzica pozwalają zrozumieć sens i przesłanie opowieści.

Najlepsze bajki pełnometrażowe dla dzieci – jakie warto obejrzeć?

Bajki dla dzieci są różne, w tym także krótkie i pełnometrażowe. Filmy i bajki pełnometrażowe, które można oglądać nie tylko w odmowym zaciszu, ale i kinie, docenią już przedszkolaki. Jakie tytuły powinni znać młodzi widzowie?

„W głowie się nie mieści”

„Inside Out” reżyseria Pete Docter (2015)

Życiem Riley kieruje pięć emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Kiedy pogodna zwykle dziewczyna przeprowadza się z rodzicami do San Francisco, zaczynają się kłopoty. Nastolatka ma problem z adaptacją do nowego środowiska. Czy sobie poradzi?

Źródłem humoru w opowieści jest zestawienie tego, co dzieje się we wnętrzu Riley z jej reakcjami zewnętrznymi i odpowiedzią otoczenia. Animacja łączy w sobie inteligentny humor, dynamiczną akcję i szaloną wyobraźnię. Nic dziwnego, że po projekcji bajki w Cannes zachwyceni dziennikarze zgotowali animacji owacje na stojąco. Dzieciaki i ich rodzice są nią nie mniej zachwyceni.

„Król Lew”

„The Lion King” reżyseria Rob MinkoffRoger Allers (1994)

„Król Lew” to klasyka (nie tylko) dziecięcego kina. To animacja, która pomimo upływu lat nie straciła na wartości. Wciąż wzrusza kolejne pokolenia. Fabułę zna każdy: targany bezpodstawnymi wyrzutami sumienia po śmierci ojca mały lew Simba skazuje się na wygnanie, rezygnując z przynależnego mu miejsca na czele stada. Finalnie Simba odzyskuje miano następcy tronu i przekonuje się, że uciekanie przed przeszłością nie jest pozbawione sensu. W 2019 premierę miał remake Króla Lwa, zrealizowany w technice CGI. Tę wersję także warto poznać.

„Mały Książę”

"Le Petit Prince" reżyseria Mark Osborne (2015)

Ta bajka dla dzieci (i dorosłych) jest adaptacja książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego o tym samym tytule z 1943 roku. Jednak „Mały Książę” w tej odsłonie jest zupełnie inny, niż można się spodziewać. Reżyser zachował ducha oryginału, ale i pokazał Małego Księcia z nowej, nieoczekiwanej strony. Bajka jest idealną propozycją na familijny wieczór filmowy, ponieważ spodoba się nie tylko najmłodszym widzom, ale i ich rodzicom.

Najlepsze krótkie bajki dla dzieci – jakie warto obejrzeć?

Jakie są najlepsze bajki dla dzieci młodszych, dla których bajka pełnometrażowa byłaby zbyt dużym wyzwaniem? Idealną opcją dla najmłodszych widzów są bajeczki kilkuminutowe. One też i bawią, i uczą.

„Masza i Niedźwiedź”

„Masza i Niedźwiedź” to pogodna i zabawna rosyjska animacja stworzony przez Andrieja Dobrunowa, Olega Kuzowkowa oraz Dmitrija Lowejka. Seria liczy 46 odcinków. Tytuł tego uwielbianego przez dzieci serialu animowanego nawiązuje do znanej rosyjskiej bajki ludowej o wspólnym życiu Maszy, małej dziewczynki zagubionej w lesie, i niedźwiedzia.

„Charlie i Lola”

"Charlie i Lola" to serial dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Seria składa się z 52 odcinków. Charlie i Lola Sonner są rodzeństwem. Charlie jest starszy, uwielbia grać w piłkę, budować rakiety i samochody wyścigowe. Często bawi się z Lolą, która kocha różowe mleko, rysowanie, a także pływanie z wielorybami w wyobraźni. Ma wymyślonego przyjaciela o imieniu Soren Lorenson. Lola jest ciekawska, stąd w każdym odcinku mierzy się z nowym wyzwaniem i uczy się czegoś nowego.

„Witaj, Franklin”

„Witaj, Franklin” to animowany serial dla dzieci, który opowiada o małym żółwiu Franklinie. Bohater uwielbianej przez dzieci bajki przeżywa różne przygody ze swoimi przyjaciółmi: Misiem, Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem i Bobrem. Postać żółwia Franklina stworzyła kanadyjska pisarka dla dzieci Paulette Bourgeois. Jest ona również autorką wielu książeczek o Franklinie, które zilustrowała Brenda Clark.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA