Filmy muzyczne dla dzieci. Najlepsze propozycje dla małych miłośników musicali

Filmy muzyczne urzekają wspaniałymi piosenkami i ścieżką dźwiękową, która na długo zapada w pamięć. Często wzruszające, a przy tym zabawne produkcje, pełne fantastycznych melodii i roztańczonych bohaterów, potrafią przyciągnąć uwagę nie tylko tych najmłodszych widzów.

Filmy muzyczne dla widzów w każdym wieku

Musicale i filmy muzyczne dla najmłodszych odbiorców to propozycje prosto z zachwycającej i sentymentalnej klasyki, jak również najnowsze obrazy, jeszcze wcale nie tak dawno wyświetlane na ekranach kin. Wśród nich nie brakuje oczywiście animacji - uwielbianych nie tylko przez dzieci, jak również filmów aktorskich. Które roztańczone, a przy tym bardzo rozśpiewane historie spodobają się najmłodszym?

Musicale dla dzieci. Filmy z najpiękniejszymi piosenkami

Musicale dla dzieci zachwycają wspaniałymi piosenkami, które czarują i wpadają w ucho. Wśród propozycji dla najmłodszych widzów można odnaleźć wiele klasycznych animacji Disneya, jak i ich współczesne remake’i aktorskie, dodające dobrze już znanym obrazom świeżości. Musical filmowy dla młodego widza to jednak nie tylko produkcje Walta Disney’a.

Które musicale warto pokazać dzieciom?

 • „Czarnoksiężnik z Oz”

„The Wizard of Oz", reżyseria Victor Fleming i inni (1939)

Dorotka i jej piesek Toto trafiają do magicznej krainy. Niestety, już na miejscu dziewczynka przypadkowo rozwściecza Złą Wiedźmę. Chce wrócić do domu, jednak musi najpierw odnaleźć tajemniczego Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Grodu. Po drodze spotyka sympatycznego Stracha na wróble, nieco tchórzliwego Lwa oraz Blaszanego Drwala. Film otrzymał w 1940 roku dwa Oscary: za najlepszą piosenkę, "Over the Rainbow", śpiewaną przez Judy Garland, a także za najlepszą muzykę oryginalną (Herbert Stothart).

A które najnowsze produkcje zasługują na uwagę?

 • „Piękna i Bestia” („Beauty and the Beast”), reżyseria Bill Condon (2017)
 • „Aladyn” („Aladdin”), reżyseria Guy Ritchie (2019)
Zobacz wideo Aladyn - zwiastun

Filmy muzyczne dla dzieci - które z nich trzeba zobaczyć?

Filmy muzyczne dla dzieci to wspaniałe produkcje z całego świata. Obrazy, wyróżniające się oryginalnymi piosenkami, bawią i ciekawią nie tylko najmłodszych.

Jakie filmy muzyczne spodobają się dzieciom?

 • „Akademia pana Kleksa”, reżyseria Krzysztof Gradowski (1984)

Pełna magii opowieść o Adasiu Niezgódce, który rozpoczyna naukę w niezwykłej Akademii. Spotyka w niej nauczyciela-czarodzieja. W jego szkole mogą uczyć się jedynie chłopcy, mający imiona na literkę „A”. Baśniowa historia z piosenkami, które doskonale uzupełniają fabułę.

 • Annie, reżyseria Rob Marshall (1999)

Świąteczna opowieść o dziewczynce z sierocińca. Jedenastolatka ma spędzić dwa tygodnie u milionerki, która chce ją adoptować. Annie wciąż jednak tęskni za swoimi rodzicami.

Filmy muzyczne familijne. Przypadną do gustu całej rodzinie!

Filmy muzyczne familijne to doskonałe kino dla całej rodziny. Wciągające opowieści z rozśpiewanymi bohaterami rozbawią podczas weekendowych seansów przed telewizorem.

Które produkcje tego rodzaju są warte uwagi?

 • „Alvin i wiewiórki”

„Alvin and the Chipmunks”, reżyseria Tim Hill (2007)

Trzy rozśpiewane wiewiórki, Alvin, Simon i Teodor, trafiają do domu piosenkarza, Dave'a (Jason Lee I). Już wkrótce stają się prawdziwymi gwiazdami muzyki. Obraz stanowi połączenie animacji 3D i filmu aktorskiego. Sympatyczne wiewiórki powracają również na ekrany w dwóch kolejnych filmach: „Alvin i wiewiórki 2” (2009) oraz „Alvin i wiewiórki 3” (2011).

 • „Mary Poppins”, reżyseria Robert Stevenson (1964)

Rozśpiewana opowieść o niani posiadającej magiczne zdolności. Razem z wyjątkową opiekunką dwójka dzieci przeżywa wiele wspaniałych przygód. Warto również poznać najnowszą historię o niezwykłej niani, przedstawioną w filmie „Mary Poppins powraca” („Mary Poppins Returns”), wyreżyserowanej przez Roba Marshall (2018).

Filmy muzyczne animowane, które trzeba zobaczyć

Filmy muzyczne animowane potrafią oczarować nie tylko piękną ścieżką dźwiękową i piosenkami, ale również warstwą wizualną. Pełne kolorów animacje przyciągają uwagę najmłodszych, dając okazję do doskonałej zabawy.

Które muzyczne animacje warto zaprezentować dzieciom? 

 • „O czym szumi las”

„Dyrene i Hakkebakkeskogen”, reżyseria Rasmus A. Sivertsen (2017)

A gdyby tak wszystkie zwierzęta w lesie żyły ze sobą w zgodzie? Wówczas nawet najsłabsze i najmniejsze myszki mogłyby w końcu czuć się bezpiecznie! Do tego pomysłu trzeba jednak przekonać lisa - zadanie to nie będzie wcale proste. Zabawna i wciągająca opowieść, w której nie brakuje wesołych piosenek. Animacja będąca adaptacją książki norweskiego pisarza literatury dziecięcej, Thornbjorna Egnera, trafi w gusta najmłodszych widzów. 

 • „Piotruś i Wilk”

„Peter & the Wolf”, reżyseria Suzie Templeton (2006)              

Animacja lalkowa stworzona za pomocą tradycyjnej techniki poklatkowej, to wspaniałe dzieło, zachwycające muzyką Prokofiewa i kunsztownie przygotowaną scenografią. Opowieść jest adaptacją baśni muzycznej z 1939 roku. Animacja przedstawia historię chłopca, który próbuje przezwyciężyć swój strach przed straszliwym Wilkiem.

Musical, który warto zobaczyć?

Ponadto, warto także zobaczyć klasyczne animowane filmy muzyczne rysunkowe, które z pewnością skradną serca pociech:

 • „Anastazja” („Anastasia”), reżyseria Don Bluth i Gary Goldman (1997)
 • „Calineczka” („Thumbelina”), reżyseria Don Bluth i Gary Goldman (1994)
 • „Pocahontas”, reżyseria  Eric Goldberg i Mike Gabriel (1995)
 • „Dzwonnik z Notre Dame” („The Hunchback of Notre Dame”), reżyseria Kirk Wise i Gary Trousdale (1996)
 • „Fantazja” („Fantasia”), reżyseria James Algar, Samuel Armstrong i inni (1940)
 • „Fantazja 2000” („Fantasia/2000”), reżyseria Don Hahn, James Algar i inni  (1999)
 • film krótkometrażowy „Człowiek-Orkiestra” („One-Man Band”), reżyseria Mark Andrews i Andrew Jimenez (2005)
Więcej o: