Więcej tematów związanych ze zdrowiem dziecka na stronie Gazeta.pl
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Światową Organizację Zdrowia, na ostre zapalenie wątroby o nieznanym pochodzeniu zachorowało już 650 dzieci z 33 krajów.
Co najmniej 38 dzieci (sześć proc. chorych) wymagało przeszczepu wątroby, 1 proc. przypadków (dziewięcioro chorych), zakończył się śmiercią
- czytamy na stronie WHO. Organizacja donosi też, że 75 proc. chorych to dzieci poniżej piątego roku życia.
Przypadki są cięższe i u większego odsetka rozwija się ostra niewydolność wątroby
- dodaje WHO.
Naukowcy i lekarze intensywnie pracują nad odkryciem przyczyny choroby, jednak do tej pory nie udało im się znaleźć konkretnej odpowiedzi. Wiadomo, że większość dzieci była zdrowa, zanim zachorowała, nie otrzymały szczepienia przeciw COVID-19, więc lekarze nie łączą choroby z przyjęciem szczepionki. Z drugiej strony, część dzieci ma przeciwciała lub pozytywny wynik w teście na obecność SARS-CoV-2, więc jest to jeden z kierunków dalszych badań. Jednocześnie u badanych wykluczono inne powszechne wirusy, które powodują wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E.
Naukowcy odkryli związek zapalenia wątroby z wirusem zwanym adenowirusem 41, który powoduje wymioty, biegunkę i rozstrój żołądka. Część z nich jednak nie upatruje w nim bezpośredniego winowajcy, bowiem nigdy wcześniej nie wywoływał zapalenia wątroby u dzieci, które nie miały osłabionego układu odpornościowego. Z kolei Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia sprawdza, czy adenowirus 41 pojawia się częściej u dzieci z zapaleniem wątroby niż u tych zdrowych. Jednocześnie brytyjscy naukowcy zauważyli wzrost aktywności adenowirusa w połączeniu z SARS-CoV-2. Badane są również przyczyny środowiskowe, narażenie na toksyny i działanie innych wirusów:
Po prostu nie wiemy. Najczęstszymi przyczynami są chemikalia, leki i wirusy, musimy też dowiedzieć się, czy było to coś, co spożywali, czy był to lek, którego wszyscy używali, czy też jest to wirus lub inne wirusy, których jeszcze nie podejrzewamy
- powiedział portalowi Healthline pediatra Ilan Shapiro.
Pierwszy przypadek tajemniczego zapalenia wątroby stwierdzono w październiku 2021 roku w Birmingham w stanie Alabama (USA). Od tego czasu nowe przypadki pojawiły się w 33 krajach, także w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dr Lidię Stopyrę, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, do krakowskiego szpitala trafiło już dziewięcioro dzieci z ostrym zapaleniem wątroby. Światowa Organizacja Zdrowia na razie ocenia ryzyko na poziomie globalnym jako umiarkowane.