Dziewięcioro dzieci trafiło do szpitala w Krakowie z ostrym zapaleniem wątroby. Przyczyna nadal nie jest znana

Na oddział pediatryczny szpitala Żeromskiego w Krakowie trafiło już dziewięcioro dzieci z ostrym zapaleniem wątroby. Lekarze wciąż nie znają przyczyny tajemniczej choroby. Pojawiły się podejrzenia, że jest za nią odpowiedzialny nowy wirus.

Więcej wiadomości z kraju przeczytasz na Gazeta.pl

Ostre zapalenie wątroby wykryto już w ponad 20 państwach na świecie. Również do polskich szpitali trafiają mali pacjenci z charakterystycznymi objawami. Ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie doktor Lidia Stopyra poinformowała, że do tej pory do krakowskiego szpitala trafiło dziewięcioro dzieci z ostrym zapaleniem wątroby.

Dzieci trafiały do nas z wymiotami, nudnościami i biegunką. Objawem, który niepokoił rodziców, było zażółcenie skóry oraz oczu. Po wykonaniu przez nas badań okazywało się, że jest to zapalenie wątroby

- mówiła w rozmowie z Gazetą Krakowską. 

Zobacz wideo Olsztyn. Taksówkarz wiózł kobietę na porodówkę. Poprosił policję o pomoc w szybszym dotarciu do szpitala

Lekarze nie wiedzą, co jest przyczyną choroby

Nadal nie udało się ustalić przyczyny choroby, jednak wykluczono wirusowe zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E. W rozmowie z TVN24 doktor Stopyra wyjaśniła, że u niektórych dzieci przebieg choroby jest łagodny, ale zdarzają się też przypadki, kiedy dziecko wymaga przeszczepu organu.

Są raporty ze świata, że niektórzy pacjenci nawet umierają z tego powodu, potrzebne są przeszczepy wątroby. U nas na szczęście takich przypadków nie było, choć kilkoro dzieci mierzyło się z ciężkim przebiegiem

- dodała.

Małpia ospa może być niebezpieczna dla dzieci Małpia ospa może być niebezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży. Te objawy powinny zaniepokoić

Nie jest jasne pochodzenie choroby, dlatego pacjenci, którzy trafiają do szpitala Żeromskiego, są izolowani. Lekarze podejrzewają, że za ostre zapalenie wątroby może być odpowiedzialny nowy wirus. Drugą prawdopodobną przyczyną mogą być powikłania po przebyciu zakażenia koronawirusem.

Sylwia i Andrej Modic są rodzicami 13-letniej Zarji "Spędziłam kilka miesięcy w koszmarnych warunkach, na szpitalnej podłodze. To nie były wymarzone początki macierzyństwa"

Więcej o: