Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Coraz więcej przypadków w Europie

Ostre zapalenie wątroby o nieznanej przyczynie wykryto już u ok. 170 pacjentów. Wszyscy byli w wieku między jednym miesiącem a szesnastym rokiem życia. Naukowcy szukają przyczyny, podejrzewają, że może to być nowa odmiana adenowirusa.

Więcej tematów związanych ze zdrowiem na stronie Gazeta.pl

Jak donosi Europejskie Centrum Kontroli Chorób przypadki zachorowań odnotowano już m.in.: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Danii, Holandii, a także USA. U pacjentów występują podobne objawy: biegunka, wymioty i ból brzucha, nie ma jednak gorączki. Stwierdzono u nich podwyższony poziom enzymów wątrobowych AST i ALT, które świadczą o uszkodzeniu wątroby. Kilkunastu chorych wymagało przeszczepu tego organu, jedno dziecko zmarło. 

Cewnik Foleya to narzędzie urologiczne, ale wykorzystuje się je także w położnictwie - do indukcji porodu Cewnik Foleya: co to takiego i kiedy jest stosowany?

Eksperci szukają przyczyny choroby

Europejskie Centrum Kontroli Chorób ściśle współpracuje z WHO i krajami europejskimi, żeby jak najszybciej ustalić powód występowania tajemniczego zapalenia wątroby. Eksperci z Wielkiej Brytanii podejrzewają, że powodem może być jakiś czynnik zakaźny lub narażenie na kontakt z substancją zakaźną. Podkreślają, że nie można tego wiązać ze szczepieniem przeciwko Covid-19, nie wykazano też na razie powiązań z żywieniem czy indywidualnymi zwyczajami. Naukowcy prowadzą badania, czy nie pojawiła się nowa odmiana adenowirusa (powszechnie występujący wirus wywołujący szereg chorób m.in. objawy przeziębienia, zapalenie oskrzeli, płuc), który może być odpowiedzialny za zachorowania. 

Dobra wiadomość jest taka, że obojętnie z jakim patogenem mamy do czynienia, doświadczenia z pandemią Covid-19 pozwolą nam lepiej ograniczyć jego transmisję 

- powiedziała prof. Susan Hopkins z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) redakcji BBC News.

Krzywica u dziecka: przyczyny, objawy, sposoby leczenia Krzywica u dziecka: przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: