Polipy szyjki macicy i polipy macicy - objawy, dolegliwości, leczenie

Polipy szyjki macicy i polipy macicy to łagodne zmiany rozrostowe błony śluzowej narządów rodnych kobiety, które są widoczne makroskopowo, czyli gołym okiem

Jak wyglądają polipy?

Polipy, niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej, różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale również budową i kształtem. Te, które mają szypułę, czyli nóżkę, na której wyrastają, to polipy uszypułowane. One występują najczęściej. Z kolei takie, które wystają ponad powierzchnię i mają charakter guzowaty to polipy siedzące. Zmiany te mogą pojawić się wszędzie, w każdym miejscu ciała, od ucha po jelito grube.

Polipy szyjki macicy i polipy macicy - charakterystyka

Polipy lokalizują się także w narządach rodnych kobiet. Wówczas pojawiają się dwa rodzaje polipów: szyjkowe i endometrialne. To polipy szyjki macicy i polipy macicy.
Polipy szyjkowe rozwijają się w szyjce macicy. Są rezultatem nadmiernego rozrostu nabłonka, który wyściela jamę i kanał szyjki macicy. Można je wykryć podczas badania ginekologicznego.

Polipy endometrialne rozwijają się wewnątrz macicy, najczęściej u kobiet w okresie menopauzy. Można je wykryć tylko podczas USG przezpochwowego. Polipy rozwijające się w narządach rodnych kobiety zazwyczaj są pojedyncze i nieduże.

Polipy szyjki macicy i macicy. Dlaczego się pojawiają?

Przyczyny powstawania polipów się nie są do końca znane. Najczęściej bierze się pod uwagę zaburzenia hormonalne. Ściślej mówiąc chodzi o przewagę estrogenów (hiperestrogenizm), przy jednocześnie obniżonym poziomie progesteronu.

Choć problem ten może dotyczyć każdej kobiety to najczęściej polipy szyjki macicy i polipy macicy pojawiają się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Polipy szyjki macicy i polipy macicy - objawy

Większość polipów nie daje żadnych dolegliwości, dlatego w większości przypadków początkowy etap choroby jest bezobjawowy. Symptomy zaburzeń pojawiają się dopiero wtedy, gdy polipy się rozrosną. Kiedy polipy zaburzają prawidłową pracę błony śluzowej kanału szyjki macicy, mogą pojawić się:

 • plamienia i nieprawidłowe krwawienia. W przypadku polipów szyjkowych krwawienia pojawiają się wtedy, kiedy nie powinny, czyli między miesiączkami czy po stosunku płciowym. Gdy polipy znajdują się w macicy, krwawienia są długie lub pojawiają się przed miesiączką,
 • ból podbrzusza,
 • obfite upławy, także ropna wydzielina z pochwy, jeśli doszło do zakażenia polipa i
 • błony śluzowej,
 • trudności z zajście w ciążę,
 • poronienia.

Leczenie polipów szyjki macicy i polipów macicy

Leczenie polipów rozpoczyna się od terapii hormonalnej. Jeśli ta nie przyniesie pożądanych rezultatów, podejmuje się bardziej radykalne działania. Te zależą od tego, czy polipy zlokalizowały się na szyjce macicy czy w trzonie macicy.

Gdy rozpoznano polipa trzonu macicy, wykonuje się:

 • łyżeczkowanie jamy macicy, czyli abrazję. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym,
 • histeroskopię, która jest zabiegiem bardziej nowoczesnym. Umożliwia obejrzenie polipa i błony oraz pozwala usunąć polipy po badaniu diagnostycznym. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, stąd wymagana jest hospitalizacja.

Gdy rozpoznano polipa szyjki macicy, usuwa się go, stosując jedną z technik, takich jak:

 • ablacja (wykręcanie polipa w warunkach ambulatoryjnych),
 • histeroskopia,
 • abrazja (łyżeczkowaniu jamy macicy).

Badanie histopatologiczne polipów szyjki macicy i trzonu macicy

Każdy polip, bez względu na metodę usunięcia i swoją lokalizację, jest materiałem który należy bezwzględnie poddać badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu będzie pewne, że zmiana jest łagodna. Wprawdzie w polipach narządów rodnych rzadko lokalizują się komórki nowotworów złośliwych, niemniej należy to wykluczyć. Należy pamiętać, że rak daje podobne objawy.

Ważne jest, by każda kobieta, bez względu na to, czy obserwuje u siebie niepokojące objawy czy też nie, pozostawała pod opieką ginekologa i chodziła na regularne, cykliczne badania. Warto trzymać rękę na pulsie i reagować, nim będzie za późno.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: