Łyżeczkowanie macicy. Na czym polega abrazja jamy macicy?

Łyżeczkowanie (abrazja) macicy to zabieg ginekologiczny wykonywany zarówno w celach diagnostycznych, jak i podczas leczenia. Łyżeczkowanie macicy przeprowadza się m.in. przy usunięciu polipa czy w celu oczyszczenia macicy po porodzie

Łyżeczkowanie (abrazja) jamy macicy: czym jest

Abrazja, łyżeczkowanie jamy macicy jest zabiegiem ginekologicznym, który polega na oczyszczeniu macicy (złuszcza się endometrium) lub pobraniu tkanek endometrium (wyłuskuje się struktury znajdujące się w jamie macicy).

Kiedy wykonuje się łyżeczkowanie macicy

Abrazję, czyli łyżeczkowanie jamy macicy przeprowadza się z różnych powodów - zarówno w celach diagnostycznych, jak i w trakcie leczenia.

Łyżeczkowanie w celach diagnostycznych wykonuje się, gdy konieczne jest pobranie próbki tkanek endometrium do badań histopatologicznych, by potwierdzić bądź wykluczyć ryzyko nowotworu (mikroabrazja jamy macicy), w przypadku otrzymania budzącego wątpliwość obrazu USG przezpochwowego, w diagnostyce niepłodności, w celu ustalenia przyczyny obfitych i nieregularnych miesiączek u kobiet w wieku przedmenopauzalnym czy nieprawidłowych krwawień pomenopauzalnych (krwawienie z dróg rodnych po menopauzie może być objawem raka endometrium).

Łyżeczkowanie macicy jest także zabiegiem, który pozwala na:

  • usunięcie polipa, przerośniętego fragmentu błony śluzowej, który powstaje najczęściej wskutek zaburzeń w obrębie układu hormonalnego,
  • oczyszczenie macicy po porodzie, gdy pojawia się podejrzenie, że łożysko nie oddzieliło się prawidłowo. Łyżeczkowanie po porodzie, w celu usunięcia niewydalonych pozostałości po łożysku, wykonuje się zazwyczaj bez znieczulenia. Decyzję o abrazji ginekolog podejmuje albo zaraz po porodzie, albo nawet kilka dni po nim, gdy pojawiają się wątpliwości,
  • oczyszczenie macicy po poronieniu (gdy nie doszło do oczyszczenia samoistnego lub doszło do obumarcia płodu).

Łyżeczkowanie jamy macicy - jak wygląda zabieg?

Łyżeczkowanie jamy macicy nie wymaga szczególnych przygotowywań. Jedynym zaleceniem jest bycie na czczo. Wykonuje się je w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym - krótkotrwałym, dożylnym.

Abrazja jamy macicy to krótki, kilkunastominutowy zabieg. Na czym polega? Lekarz wsuwa do pochwy wziernik, wykorzystuje także kulociągi, czyli kleszczyki chirurgiczne, by przez rozszerzoną dzięki temu szyjkę macicy wprowadzić do jamy macicy łyżkę chirurgiczną (stąd nazwa zabiegu - łyżeczkowanie). Urządzenie złuszcza tkanki na ściankach macicy, które zazwyczaj przesyła się do laboratorium, w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań histopatologicznych (zawsze, jeśli abrazja ma służyć diagnostyce).

Po wybudzeniu z narkozy kobieta pozostaje w szpitalu zazwyczaj kilka godzin, o ile nie pojawią się komplikacje.

Łyżeczkowanie jamy macicy - powikłania

Łyżeczkowanie macicy, jak każdy zabieg inwazyjny, wiąże się z komplikacjami i powikłaniami. Czego może się spodziewać kobieta, która przeszła abrazję?

Po abrazji jamy macicy występuje krwawienie, czasem dokucza ból macicy i kanału rodnego. Mogą pojawić się infekcje intymne oraz masywne krwawienia, wymagające leczenia szpitalnego. Rzadkim powikłaniem jest tzw. zespół Ashermana, polegający na tworzeniu się blizn i zrostów wewnątrz jamy macicy. Jego przyczyną jest nadmierne wyłyżeczkowanie, a skutkiem całkowite lub częściowe zamknięcie światła macicy. W konsekwencji pojawiają się skąpe i bolesne krwawienia lub ich brak, istnieje ryzyko poronień nawykowych i niepłodności wtórnej. Może również dojść do niewydolności lub rozerwania szyjki macicy bądź uszkodzenia lub przebicia jamy macicy.

Łyżeczkowanie macicy to najczęściej przeprowadzany zabieg ginekologiczny ratujący zdrowie i życie kobiet - zarówno na etapie diagnostyki, jak i leczenia.

Po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia (warto wziąć dzień lub dwa urlopu) i powstrzymywać się od współżycia. Nie mniej ważne jest dbanie o higienę miejsc intymnych.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA