Szyjka macicy w ciąży - dlaczego jest miękka, skrócona?

Szyjka macicy w ciąży powinna być badana w trakcie każdej wizyty u ginekologa. Dzięki temu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki w przypadku jakichś nieprawidłowości. Dowiedz się, co oznacza miękka lub skrócona szyjka macicy w ciąży i co zaleca się wówczas przyszłym mamom.

Szyjka macicy w ciąży - pod stałą kontrolą

Szyjka macicy to ta część kobiecej fizjologii, która w ciąży powinna być stale kontrolowana. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego kanału są dosyć powszechne, jednak nigdy nie należy ich lekceważyć. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne - grozi to przedwczesnym porodem, a także poronieniem. 

Objawy porodu. Czy to już?

Szyjka macicy w ciąży - o tym warto pamiętać:

  • Jej stan powinna regularnie kontrolować każda przyszła mama.
  • Prawidłowa szyjka macicy w ciąży jest zamknięta, twarda i odpowiednio długa.
  • Jej niewydolność może objawiać się poprzez brunatne plamienie oraz bóle brzucha i kręgosłupa.
  • Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia.

Miękka, skrócona szyjka macicy w ciąży - przyczyny i objawy

U pań, które nie jest w ciąży, szyjka macicy nigdy nie jest zamknięta. Z kolei gdy kobieta spodziewa się dziecka, prawidłowa szyjka powinna być zamknięta, twarda i długa. Jeśli dochodzi do przedwczesnego rozszerzania i skracania się kanału, mówimy o niewydolności szyjki macicy.

Wśród najczęstszych przyczyn tego problemu wymienia się m.in. zaburzenia hormonalne, wady wrodzone szyjki macicy oraz uszkodzenie kanału w trakcie dokonanej w przeszłości aborcji.

Jakie są objawy niewydolności macicy? To zazwyczaj plamienie, które przybiera ciemną, brunatną barwę. Do tego dochodzą bóle brzucha i kręgosłupa. Dolegliwość może jednak przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Kontrola stanu szyjki macicy jest więc jednym z najważniejszych obowiązków w trakcie ciąży. Takie badania powinien przeprowadzać przy każdej wizycie lekarz ginekolog.

Szyjka macicy w ciąży – pessar czy szew pochwowy?

Jeśli zostanie zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy, należy jak najszybciej zmienić tryb życia. Wiele kobiet, aby unikać nadmiernego przemęczania się i stresu, przechodzi na zwolnienie lekarskie w pracy. Należy także zrezygnować z aktywności seksualnej. Oprócz tego wskazane są wówczas jak najczęstsze wizyty kontrolne u lekarza.

Co oprócz tego? Obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod jest krążek pessar – nowoczesny, elastyczny, wykonany z delikatnego silikonu. Koszt jego nałożenia wynosi obecnie około 150 złotych. Często zdejmuje się go dopiero przed samym porodem.

Starsza metoda to szew szyjkowy. Jednak wiele kobiet nie decyduje się na nią, gdyż jest to zabieg chirurgiczny, który wiąże się z pobytem w szpitalu.

Przeczytaj także:

Amniopunkcja - kiedy robić, wyniki, cena

Test na płeć dziecka - poznaj najnowsze metody

Kiedy pierwsze USG w ciąży?

Więcej o: