Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Plamienie w ciąży - kiedy występuje?
Plamienie w ciąży - co to oznacza?
W okresie ciąży kobiety szczególnie starają się dbać o zdrowie. Dlatego każde plamienie wywołuje wówczas spory niepokój. Może ono pojawić się na różnych etapach ciąży i jest związane z licznymi zmianami zachodzącymi w tym czasie w organizmie. Czasami jest jednak sygnałem rozwijającej się dolegliwości. Co oznaczają tego typu objawy? Kiedy jest to powód do niepokoju?
Plamienie w ciąży przybiera różne barwy - może być zarówno brązowe, jak i czerwone. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Czasami wywołuje je zwykłe zmęczenie. Lekarze zalecają wówczas pacjentkom zwiększone dawki odpoczynku, dłuższy sen i unikanie stresu. Jednak za każdym razem tego typu plamienie to sygnał od naszego organizmu, że potrzebna jest w miarę szybka kontrola lekarska.
Plamienie w ciąży należy odróżnić od znacznie groźniejszego krwawienia. To drugie może być wywołane np. ciążą pozamaciczną lub poronieniem.
Plamienie na początku ciąży i implantacja zarodka
Jedną z najczęstszych przyczyn plamienia na samym początku ciąży jest proces zagnieżdżania zarodka. Pojawia się wówczas tzw. plamienie implantacyjne. Jednak nie jest to objaw, który pojawia się u wszystkich pań. Jest obecny tylko wtedy, gdy w trakcie implementacji zarodka, zostaje uszkodzona ściana naczynia krwionośnego.
Jak możemy rozpoznać tego typu plamienie? Ma ono zazwyczaj jasnoczerwoną lub brązową barwę i jest dosyć skąpe. Może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Jest to sam początek ciąży, więc wiele kobiet nie wie jeszcze, że w ich organizmie rozwija się nowe życie. Panie mylą je z plamieniem przed okresem lub nawet z miesiączką, bo pojawia się zwykle kilkanaście dni po owulacji.
Z kolei jeśli na początku ciąży pojawia się krwawienie i towarzyszą mu objawy takie jak nudności, wymioty czy zawroty głowy, musimy jak najszybciej zgłosić się po pomoc lekarską. Może być to niestety ciąża pozamaciczna.
Plamienie na późniejszych etapach ciąży - przyczyny
Z jakimi dolegliwościami związane jest najczęściej plamienie po pierwszym trymestrze?
- nadżerka szyjki macicy
- infekcja dróg rodnych
- polipy
- pod koniec ciąży: odklejenie od oderwania łożyska, pęknięcie macicy.
Plamienie na późniejszych etapach ciąży także nie powinno od razu skłaniać nas do tworzenia najczarniejszych scenariuszy. Może ono oznaczać np. zagrożenie poronieniem. Jednak nawet jeśli ciąża jest zagrożona, obecnie dzięki profesjonalnej opiece lekarskiej można donosić ją do końca i urodzić zdrowe dziecko.
Jak rozpoznać poronienie? Jego objawem nie będzie plamienie, a intensywne krwawienie - kolor krwi jest wówczas ciemnobrązowy lub wyraziście czerwony. Do tego dochodzi silny ból w dolnej części pleców i podbrzusza.
Zobacz także:
Ciąża pozamaciczna i jej objawy
-
Blogerka zaapelowała do internautów. Poprosiła, aby nie odwiedzali matek po porodzie
-
Maria Konarowska po porodzie znów trafiła do szpitala. "Wypisano mnie za szybko". Fanki wspierają: Połóg to temat tabu
-
Mama ze Szwajcarii: Znam kobiety, które pracowały do samego porodu oraz dwie, które z pracy jechały na porodówkę
-
Dziecko z wredną miną podbija serca internautów. "Wygląda tak na każdym zdjęciu" - twierdzi mama
-
Kobieta w ciąży zobaczyła na badaniu USG zmarłego tatę, który całował jej nienarodzone dziecko
- Czuwaj! Jeździłeś na obozy harcerskie? Komplet punktów w tym quizie to twój obowiązek
- Beyonce o macierzyństwie i poronieniach. "Odczepcie się od moich jajników" - powiedziała
- Lidl. "Psi patrol" i "Kraina Lodu" już w dyskoncie. Filmowe gadżety już od 12 złotych!
- Szkarlatyna w ciąży: objawy i leczenie płonicy w ciąży
- Agnieszka Kaczorowska pokazała zdjęcie z mamą. "Babcia to najlepsza instytucja na świecie"
ankadsw
0
plamienie zawsze może być czymś niebezpiecznym i trzeba to skonsultować ze swoim lekarzem. dziewczyny jakie suplementy brałyście w ciąży?