Wydzielina z pochwy a upławy - czym się różnią?

Wydzielinę z pochwy i upławy łatwo od siebie odróżnić, bowiem różnią się właściwie wszystkim. Wystarczy wiedzieć, jak wygląda naturalna wydzielina i kiedy zmienia swój fizjologiczny charakter. Jak odróżnić wydzielinę z pochwy od upławów?

Wydzielina z pochwy a upławy

Każda kobieta może dostrzec na bieliźnie ślady wydzieliny z pochwy. Ta, która jest naturalna, nie powinna wzbudzać niepokoju. Wydzielina fizjologiczna jest przeźroczysta lub biaława, pozbawiona zapachu. Jej konsystencja zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

Jednak zdarza się, że wydzielina na bieliźnie wygląda inaczej niż zwykle. Jest obfita, ma odmienny kolor, konsystencję i zapach. Są to upławy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach, chorobie lub infekcji narządów rodnych.

Zobacz wideo

Wydzielina z pochwy

Prawidłową wydzielinę wytwarzają gruczoły, które podlegają rytmowi cyklu miesięcznego i są regulowane przez hormony. Prawidłowa wydzielina pochwowa składa się ze śluzu szyjkowego oraz złuszczonych komórek nabłonka pochwy. Choć jest przezroczysta lub biała, zaschnięta na bieliźnie może przyjmować żółte odcienie. Odczyn prawidłowej wydzieliny jest kwaśny. 

Wydzielina z pochwy nie ma zapachu, natomiast pod wpływem hormonów zmienia się jej konsystencja, skład i wygląd. W pierwszej fazie cyklu dominują estrogeny. Druga faza jest zdominowana przez działanie progesteronu.

I tak w początkowej fazie cyklu miesiączkowego albo wydzieliny nie ma, albo jest skąpa. Ma barwę mleczną. W czasie owulacji przypomina białko jaja kurzego - jest przejrzysta, sprężysta i obfita. Po jajeczkowaniu, aż do końca cyklu menstruacyjnego, jest gęsta i nieprzejrzysta.

Upławy

Każda wydzielina pochwowa o zmienionych właściwościach - w porównaniu do wydzieliny prawidłowej - nazywana jest upławami.

Upławy od prawidłowej wydzieliny zasadniczo różnią się wszystkim - zarówno zwiększoną objętością, jak i kolorem. Mogą być bowiem różowe, szare, żółte lub żółtozielone. Odmienna jest również ich konsystencja - upławy mogą być serowate, pieniste lub ropne.

Zwykle towarzyszą im nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie krocza i przedsionka pochwy, pieczenie i świąd, ból okolicy pochwy i sromu czy stany podgorączkowe.

Jeśli wydzielina z pochwy nagle zmienia swą objętość, konsystencję, zapach i kolor, zwiastuje to nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego. Może tym samym wskazywać na zakażenie bakteryjne lub grzybicze, choroby (także weneryczne), a także zmiany nowotworowe - od łagodnych po złośliwe.

Przyczyny upławów - infekcje i choroby

Przyczyny upławów mogą być różne. Najczęściej są to: grzybica pochwy, waginoza, rzęsistkowica pochwy, rzeżączka i chlamydioza.

Grzybicę pochwy zwykle wywołują grzyby Candida albicans. Infekcję zwiastują upławy: białe i serowate. Towarzyszy im świąd, pieczenie i zaczerwienieni okolicy krocza. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych.

Przyczyną upławów może być także bakteryjne zapalenie pochwy, tzw. waginoza. Wydzielina jest wówczas biała, o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Może jej towarzyszyć świąd, zaczerwienienie lub pieczenie okolicy sromu. Wyleczenie infekcji wymaga podania antybiotyku.

Żółto-zielonymi, pienistymi upławami o nieprzyjemnym zapachu objawia się zakażenie rzęsistkiem pochwowym, który wywołuje rzęsistkowicę pochwy. To jedna z chorób, którymi można zarazić się przez kontakt seksualny.

Innymi chorobami wenerycznymi, które zmieniają charakter wydzieliny z pochwy, są rzeżączka i chlamydioza. Upławy są białe lub żółte, towarzyszy im świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry krocza.

Wydzielina z pochwy a upławy. Kiedy iść do ginekologa

Jeśli wydzielina z pochwy wydaje się niepokojąca, a jej wygląd podejrzany, należy iść do lekarza. Infekcje czy choroby nieleczone mogą prowadzić do wielu komplikacji, zaostrzeń i powikłań.

Upławy - diagnostyka i leczenie

Ginekolog jest w stanie ustalić przyczynę upławów na podstawie wywiadu, badania i zaobserwowanych objawów. Czasem jednak konieczne jest pobranie wymazu z pochwy. Dzięki jego wynikowi można dociec, jaki patogen odpowiada za stan zapalny. Niekiedy potrzebne są inne dodatkowe, takie jak ultrasonografia przezpochwowa, czasem biopsja błony śluzowej macicy.

Leczenie upławów uzależnione jest od przyczyny ich wystąpienia, inaczej bowiem leczy się rożne infekcje (środki przeciwzapalne czy antybiotyki), a inaczej zmiany, takie jak polipy, nadżerka czy nowotwór (najczęściej leczenie chirurgiczne).

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA