Książki dla dzieci o kosmosie. 7 ciekawych pozycji dla najmłodszych

Książki dla dzieci o kosmosie nie muszą być trudne w odbiorze, wystarczy dobrać je odpowiednio do wieku i ulubionego typu literatury naszej pociechy. Poniżej 7 propozycji, które mogą pomóc zainteresować dziecko kosmosem i ciekawie spedzić czas.

Jakie książki o kosmosie dla dzieci wybrać? Kilka słów o pozycjach, po które powinien sięgnąć każdy rodzic

Jakie książki o kosmosie dla dzieci? Z takim pytaniem zmaga się wielu rodziców. Zwłaszcza w sytuacji gdy mała pociecha zaczyna interesować się sprawami galaktyki. Wbrew pozorom i zdaniom wielu osób kosmos nie jest zbyt ciężkim zagadnieniem dla młodego odkrywcy. Wręcz przeciwnie! Kluczem jest odpowiednia literatura książkowa. Powinna być ona napisana w sposób jasny i przejrzysty. Oto lista przykładowych książek:

  • "O kosmosie słów kilka czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach" Beata Kening

To jedna z najlepszych pozycji jaka nawiązuje do kosmicznego tematu. Książka Beaty Kening skierowana jest dla dzieci powyżej 10- tego roku życia. W książce młodzi czytelnicy znajdą informację o tym czym jest rok świetlny, o tym dlaczego świecą gwiazdy.

  • "Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperyment" Aleksander i Daniel Mizielińscy 

To dzieło skierowane do nieco młodszego odbiorcy, czyli dzieci powyżej 6- go roku życia. Z książki dowiemy się między innymi o kosmicznych wyprawach, teleskopach, międzynarodowych stacjach kosmicznych.

  • "Kosmos" Tomasz Różek 

Autor - fizyk - odsłania jakie tajemnice kryje przed nami kosmos. Odpowiada na pytanie: Jaki obiekt porusza się najszybciej we wszechświecie? Czy czarna dziura ma dno? Świetnym tekstom towarzyszą bogate ilustrache. Ponadto autor wzbogacił książkę o przykłady z codziennego życia. Dzięki temu wiedza o kosmosie jest o wiele prostsza. W książce nie zabrakło także propozycji fizycznych doświadczeń, które można wykonać samodzielnie w domu. To naprawdę ciekawa pozycja. 

  • "Co widzimy w gwiazdach?" Kelsey Oseid

To pozycja skierowana do nieco starszych, polecana jest dzieciom w przedziale wiekowym 10-14 lat. Autorka zabiera młodego czytelnika w świat kosmosu, objaśniając podstawowe fakty z dziedziny astronomii. Ciekawym zabiegiem wykorzystanym przez pisarkę jest nawiązywanie do legend i wyobrażeń ludzkości dotyczących pochodzenia gwiazdozbiorów i budowy wszechświata.

  • "Hej czy jest tu kto?" Jostein Gaarder 

"Hej czy jest tu kto?" to pozycja, która łączy wiedzę o kosmosie, filozofii i psychologii. Książka wyjaśnia: Skąd wziął się świat? Czy istnieje życie na innych planetach? To połączenie prostego przekazu z naukową wiedzą.

  • "Historie niezwykłe o gwiazdach i planetach" Lewitan Jefrem

To książka szczególna i nieco różniąca się od powyższych pozycji. Zwłaszcza stroną graficzną. Ilustracje w stylu vintage okazały się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Główny bohater skrzat – astronom zabiera czytelników w niezwykłą podróż po kosmosie, tłumacząc podstawowe zagadnienia.

  • "Dzieci pana Astronoma" Wandy Chotomskiej 

W zestawieniu książek o kosmosie nie mogło zabraknąć klasyki polskiej autorki Wandy Chotomskiej. To, co wyróżnia książkę na tle innych, to z pewnością język. Autorka bowiem zwraca się bezpośrednio do swoich czytelników. Zadaje pytania, które pobudzają do myślenia i rozwijają dziecięcą wyobraźnię. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa. 

Powyższe książki mogą stać się doskonałą podstawą do tego, aby zachęcić dziecko do rozszerzenia wiedzy na temat wszechświata. Istnieje wiele pozycji, które pomogą nam wyjaśnić jak zbudowany jest kosmos i przy okazji spędzić czas w naprawdę ciekawy sposób. 

Zobacz wideo Bronek podpowiada, jak zrobić domową piankolinę
Więcej o: