Filmy o koniach, które skradną serca najmłodszych widzów

Filmy o koniach przyciągają uwagę dzieci, kochających śledzić pełne przygód losy tych pięknych stworzeń. Mali pasjonaci jeździectwa i wszyscy przyjaciele zwierząt znajdą wśród filmów o wierzchowcach wiele interesujących propozycji, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Filmy o koniach dla miłośników zwierząt

Pełne emocji wyścigi, niebezpieczne ucieczki, niezwykłe przygody i piękne przyjaźnie zawierane między człowiekiem a zwierzęciem - to wszystko można odnaleźć w filmach o koniach. Wśród filmowych obrazów poświęconych tematyce wspaniałych wierzchowców, znajdują się zarówno najnowsze produkcje, jak i znane i cenione klasyki. Młodzi widzowie, szczególnie interesujący się tematyką koni mają z czego wybierać. Zobacz, które filmy o koniach podbiją serca miłośników tych szlachetnych zwierząt.

Filmy o koniach - animowane

Filmy o koniach to zwykle obrazy przedstawiające prawdziwe zwierzęta i aktorów. Koń w animacjach pojawia się najczęściej jako postać poboczna, jak na przykład dostojny Khan, czyli koń walecznej Mulan z filmu Walta Disneya z 1998 roku. Można jednak odnaleźć kilka produkcji animowanych, których kluczowymi bohaterami są właśnie konie.

  • Mustang z Dzikiej Doliny”, reż. Lorna Cook i Kelly Asbury (2002)

Jedną z nielicznych, a przy tym niezwykle pięknych animacji o koniach, jest opowieść o dzikim mustangu, który pewnego dnia zostaje pozbawiony ukochanej wolności. Trafia do obozu, gdzie prowadzone są szkolenia koni. Mustang nie daje się jednak ujarzmić. Pewnego dnia, z pomocą młodego Indianina, ucieka. Następnie trafia do indiańskiej wioski i przekonuje się, że nie każdy człowiek jest zły.

  • „Ostatni jednorożec”, reżyseria Arthur Rankin Jr. i Jules Bass (1982)

Kolejną interesującą animacją, jest historia magicznego konia - ostatniego na świecie jednorożca. Mityczne stworzenie sprawuje pieczę nad wszystkimi istotami, zamieszkującymi wiecznie zielony las. Pewnego dnia jednorożec wyrusza w świat, w poszukiwaniu informacji na temat tego, co stało się z resztą przedstawicieli jego gatunku.

Animowane opowieści o koniach, które przypadną do gustu zwłaszcza młodszym dzieciom, to także „Najpiękniejsze baśnie i legendy: Czarny Książę” w reżyserii Davida Cherkasskiy’a z 1987 roku, jak i jedna z nowszych produkcji, czyli „Bella Sara: Opowieść o magicznej krainie koni”, reż. Brian Duchscherer (2013). Bajka ta opowiada pełną przygód historię o wyprawie do krainy, w której mieszkają niezwykle piękne konie.

Najpiękniejsze filmy o koniach. Które z nich zobaczyć?

Filmy o koniach, które zainteresują młodego widza, to zarówno klasyka, jak i najnowsze produkcje. Jednym ze starszych filmów, które warto zobaczyć, jest „Czarny rumak” z 1979 roku, wyreżyserowany przez Amerykanina, Carrolla Ballarda. Jego dzieło przedstawia historię pięknego konia rasy arabskiej, który wraz z chłopcem o imieniu Alec trafia na bezludną wyspę. Między młodym człowiekiem, a zwierzęciem rodzi się niesamowita więź. Kolejnym wartym uwagi filmem o koniu, jest „Srebrny rumak” z 1993 roku, w reżyserii Johna Tatoulisa. Jest to adaptacja słynnej powieści autorstwa Elyne Mitchell. Historia opowiada o losach odważnego rumaka, obdarzonego niespotykanym umaszczeniem. Młodzi widzowie nie przejdą też obojętnie obok pięknej i wzruszającej opowieści, przedstawionej z perspektywy konia. „Czarny Książę” z 1994 roku, w reżyserii Caroline Thompson to historia, w której to koń opowiada o swoim życiu i śmierci, przestawiając chwile szczęścia, jak i te najtrudniejsze czasy.

Filmy o koniach dla dzieci i młodzieży

Również wśród nowszych filmów o koniach można odnaleźć wiele wspaniałych historii, które dadzą okazję do wzruszeń i doskonałej zabawy. Jednym z nich jest „Skok po marzenia” z 2007 roku, w reżyserii Michaela Damiana. Obraz przedstawia przyjaźń nastolatki z łaciatym konikiem, Checkersem. Młoda dziewczyna postanawia przygotować zwierzę do udziału w zawodach jeździeckich. Filmy o koniach to również obrazy oparte na faktach. Jednym z nich jest film produkcji Walta Disneya - „Niezwyciężony Secretariat”, w reżyserii  Randalla Wallace’a z 2010 roku. Gdy pewna gospodyni domowa nieoczekiwanie staje się właścicielką stadniny, postanawia wyszkolić jednego z koni na zwycięzcę wyścigów. Między nią a zwierzęciem nawiązuje się szczególna więź.

Przyjemnym filmem, w którym nie brakuje szczypty humoru oraz przygód, jest „Mój przyjaciel Shadow” z 2011 w reżyserii Stevena de Jonga. Obraz przedstawia wakacyjną przygodę nastolatki Lisy, która wraz z matką i młodszą siostrą wybiera się na jedną z uroczych, holenderskich wysp. Dziewczyna poznaje tam Kaja oraz konia - majestatycznego Shadow. Dowiaduje się również, że matka chłopaka zmarła po upadku z Shadow. Od tego czasu ogier przestał współpracować, a Kaj stał się wobec niego bardzo nieufny. Lisa chce przekonać do siebie wycofanego wierzchowca i postanawia pomóc Kajowi na nowo zbudować relację ze zwierzęciem.

Które filmy o koniach także przypadną do gustu młodych odbiorców?

  • „Wicher”, reż. Katja von Garnier (2013)
  • „Nasze dzikie serca”, reż.  Ricky Schroder (2013)
  • „Polegaj na mnie”, reż.  Andrew Haigh (2017)
  • „Wyścig marzeń”, reż. John Gatins (2005)
Zobacz wideo "Królestwo" - najpiękniejszy film przyrodniczy ostatnich lat
Więcej o:
Copyright © Agora SA