Ciąża pozamaciczna. Dlaczego zarodek nie zagnieżdża się w macicy?

Ciąża pozamaciczna to, jak sama nazwa wskazuje, ciąża która nie zagnieżdża się w macicy, ale w innym miejscu poza nią. Ze względu na to nie ma szans na jej prawidłowy rozwój. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej, ponieważ jej wzrost może doprowadzić w przypadku pęknięcia jajowodu do poważnego krwotoku, a nawet zgonu kobiety.

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Co to jest ciąża pozamaciczna? Na wstępie należy wskazać, że wstępuje ona w sytuacji, kiedy zarodek po zapłodnieniu nie zagnieżdża się w ścianie macicy, lecz poza nią. Najczęściej dochodzi do tego w jajowodzie, ale może zdarzyć się także w szyjce macicy, jajniku lub jamie brzusznej. Niestety ciąża, która zagnieżdża się w innym miejscu niż macica nie ma szans na prawidłowe wzrastanie, a co gorsza stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety. Dlatego w jej przypadku niezwykle ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie właściwego leczenia.

Ciąża pozamaciczna: przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania ciąży pozamacicznej jest występowanie czynnika spowalniającego lub utrudniającego przemieszczanie się zapłodnionej komórki jajowej w kierunku macicy. Do takich czynników należą m.in:

  • niedrożność jajowodów,
  • bliznowacenie jajowodów,
  • przerośnięta śluzówka macicy,
  • zrosty będące powikłaniem po przebytym zapaleniu przydatków.

Wskazuje się, że statystycznie około 2 procent wszystkich ciąż to ciąże pozamaciczne. Szczególnie zagrożone są kobiety cierpiące na endometriozę, zapalenie miednicy mniejszej, a także te które miały wcześniej przypadek ciąży pozamacicznej. Ryzyko ciąży pozamacicznej podnosi także palenie papierosów, zajście w ciążę podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej czy choroby przenoszone drogą płciową. 

Warto wiedzieć, że kobiety które przeszły ciążę pozamaciczną mają bardzo duże szanse na zajście w prawidłową ciążę w stosunkowo krótkim czasie. 

Zobacz wideo Jak zmienia się organizm kobiety po porodzie?

Ciąża pozamaciczna: objawy

Ciąża pozamaciczna często kończy się samoistnym poronieniem. Dlatego jak w przypadku innych poronień, jednym z objawów ciąży pozamacicznej jest krwawienie. Obfitemu krwawieniu zazwyczaj towarzyszą silne skurcze, ostry ból w podbrzuszu, a także duża wrażliwość na dotyk. Ból nasila się podczas wypróżnień, a także podczas kaszlu czy ruchu.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie wystarczająco wcześnie zdiagnozowana, może ona rozwinąć się na tyle, że doprowadzi do pęknięcia jajowodu. Wówczas dochodzi do wewnętrznego krwotoku, któremu towarzyszy bardzo silny ból podbrzusza i parcie na odbyt. Utrata krwi prowadzi do zawrotów głowy, omdlenia a nawet wstrząsu. Jest to stan poważnego zagrożenia życia.

Ciąża pozamaciczna. Jak przebiega leczenie?

Ciążę pozamaciczną leczy się w różny sposób. Można ją wykryć już w 5 tygodniu po zapłodnieniu za pomocą badania USG lub na bazie badania stężenia hormonu hCG. Niestety nie znaleziono dotąd sposobu na uratowanie ciąży pozamacicznej. Dlatego w takiej sytuacji kobieta zmuszona jest poddać się zabiegowi chirurgicznemu, dzięki któremu z jej organizmu zostanie usunięta nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek. Istnieje też możliwość farmakologicznego opanowania sytuacji dzięki zastosowaniu metotreksatu. W bardzo rzadkich przypadkach ciąża sama przestaje się rozwijać i wówczas nie ma konieczności interwencji medycznej, gdyż sama ona zanika.

Po usunięciu ciąży przeprowadza się ponowne badania stężenia hormonu hCG, aby potwierdzić, że cały materiał ciążowy został usunięty, gdyż pozostawienie go mogłoby ponownie doprowadzić do zagrożenia uszkodzeniem jajowodu. 

Po zabiegu laparoskopii kobieta powinna pozostawać pod stałą kontrolą ginekologiczną. Jeśli chce ona ponownie zajść w ciążę musi uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli podczas zabiegu nie usunięto jajowodu, wówczas należy sprawdzić jego drożność.

Zobacz też: Odczyn Coombsa. Co to za badanie? Kiedy warto je wykonać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.