Śluz w ciąży. Jak powinien wyglądać śluz u kobiety spodziewającej się dziecka?

Śluz w ciąży występuje tak samo, jak w innych momentach cyklu miesiączkowego kobiety tylko jest go zdecydowanie więcej. Podczas ciąży śluz pełni bowiem bardzo ważną rolę. Zabezpiecza znajdujący się w macicy płód przed infekcjami, które mogą przenosić się drogą płciową. Jego wygląd może nas ostrzegać przed potencjalnymi problemami związanymi z rozwojem ciąży. Dlatego też warto stale kontrolować wygląd śluzu w ciąży. Podlega on zmianom związanym z wahaniami hormonalnymi, dlatego też zmienia się jego konsystencja i wygląd.

Śluz w ciąży - wygląd

Śluz w ciąży zazwyczaj pojawia się w zwiększonej ilości. Jego rola jest wtedy bardzo ważna. Wszelkie zmiany w jego wyglądzie i konsystencji mogą świadczyć o stanie zapalnym lub rozpoczynającej się infekcji. Śluz w ciąży podlega zmianom wynikającym z wahań hormonalnych. Dlatego też jego wygląd i konsystencja ulega zmianie. Nim dojdzie do zapłodnienia, śluz staje się przejrzysty i rzadki, bo jego głównym zadaniem jest wtedy wsparcie plemników w dotarciu do komórki jajowej. Po zapłodnieniu ilość śluzu nie ulega zmianie. Zmienia się natomiast nieco jego barwa. Staje się bardziej białawy i przypomina śluz występujący podczas dni płodnych. Z czasem może on przybrać kolor białawy lub jasnożółty. 

Żółty śluz w ciąży. Co oznacza?

Żółty śluz w ciąży jest najczęściej efektem dopochwowego przyjmowania luteiny. W takim przypadku jest to zupełnie normalne, że śluz przyjmuje lekko żółtawe zabarwienie, a kobieta o takim skutku ubocznym stosowania luteiny zostaje najczęściej poinformowana przez lekarza prowadzącego ciążę. Jeżeli jednak zmienionemu kolorowi towarzyszą inne dolegliwości takie jak świąd czy pieczenie okolic intymnych, wówczas należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytniczym, które dla kobiety ciężarnej może być niebezpieczne i wymaga natychmiastowego leczenia.

Zobacz wideo Ciąża i macierzyństwo zmieniają życie kobiety. Jak na jej potrzeby może odpowiedzieć moda?

Galaretowaty śluz w ciąży. Skąd się bierze?

Śluz u kobiety w ciąży ulega zmianie. Często pojawia się galaretowaty śluz w ciąży. Jest to normalny objaw i nie należy się nim martwić. Taki właśnie śluz tworzy tzw. czop śluzowy, którego zadaniem jest zamknięcie szyjki macicy aż do czasu porodu. Czop chroni płód przed wniknięciem do macicy drobnoustrojów chorobotwórczych i tym samym zabezpiecza go przed infekcjami. Przed porodem czop zazwyczaj wypada. Może mieć on wtedy brunatny kolor, ale przeważnie nie świadczy to o niczym niepokojącym. Pamiętajmy zawsze, że odejście czopa śluzowego nie jest równoznaczne z rozpoczęciem akcji porodowej. Czop bowiem może wypaść nawet na dwa tygodnie przed porodem.

Zielonkawy śluz w ciąży to powód do niepokoju?

Zmiana koloru, konsystencji i zapachu śluzu w ciąży powinna zawsze być sygnałem alarmowym dla kobiety w ciąży. Zwłaszcza jeśli śluz w ciąży jest zielonkawy. Taki śluz przeważnie świadczy o infekcji bakteryjnej. Prócz zmiany koloru najczęściej zmienia on również konsystencję - zamiast ciągnącego czy galaretowatego, staje się grudkowaty. Towarzyszyć temu może także nieprzyjemny zapach śluzu, który w ciąży powinien być bezzapachowy. Zielonkawy śluz może mieć konsystencję pienistą, co zazwyczaj wskazuje na zakażenie rzęsistkiem pochwowym.

Śluz z krwią w ciąży. Czy to początek porodu?

Śluz z krwią w ciąży jest powodem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Może bowiem świadczyć o wielu nieprawidłowościach, a nawet o rozpoczęciu przedwczesnego porodu. Dlatego w takim przypadku nigdy nie zastanawiajmy się nad powodami wystąpienia krwi w śluzie, tylko natychmiast zgłaszajmy się do przychodni lub do szpitala, gdzie zostanie ustalona przyczyna pojawienia się krwi w śluzie.

Lekko różowy śluz w ciąży - zwiastun porodu?

Lekko różowy śluz w ciąży pojawia się najczęściej pod koniec trzeciego trymestru i świadczy o rozpoczęciu akcji porodowej. Różowe pasma pojawiające się w nim to nic innego jak krew z pękających naczyń krwionośnych, które ulegają uszkodzeniu w procesie rozwierania szyjki macicy. Pojawienie się takiego śluzu można uznać za powód do zgłoszenia się do szpitala, bowiem poród może nastąpić w przeciągu kilku godzin. 

Zobacz też: Implantacja zarodka. Jak przebiega proces zagnieżdżenia zarodka?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.