Ciąża pozamaciczna. Objawy, które mogą świadczyć, że ciąża rozwija się poza macicą

Ciąża pozamaciczna: objawy początkowo są takie, jak przy prawidłowej ciąży. Ciąża pozamaciczna zagraża jednak zdrowiu i życiu kobiety, musi zostać jak najszybciej przerwana.

Ciąża pozamaciczna bywa nazywana też ciążą ektopową. To każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy. Ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta, jest patologią, a jej rozwój mógłby nawet zagrozić życiu kobiety. Po usunięciu ciąży pozamacicznej, kobieta, która dalej stara się o dziecko, powinna znaleźć się pod szczególną opieką lekarza.

Ciąża pozamaciczna - objawy 

Ciąża pozamaciczna w niemal 99 proc. przypadków jest umiejscowiona w jajowodzie. Zdarzają się też przypadki, jednak niezwykle rzadko, że ciąża pozamaciczna rozwija się w jajniku, jelitach lub szyjce macicy. Ciąża pozamaciczna daje pozytywny wynik na teście, jednak niebawem kobieta się przekona, że nie jest to powód do radości. Stan zdrowia kobiety zależy w dużej mierze od lekarza prowadzącego ciążę. Jeżeli zauważy tę patologię na wczesnym etapie, być może wystarczy podanie pacjentce leków, które zakończą tę patologiczną ciążę. Jeżeli nie wykryje nieprawidłowości wystarczająco szybko, trzeba będzie przeprowadzić zabieg chirurgiczny. 

Ciąża pozamaciczna - objawy, które wprowadzają w błąd

Ciąża pozamaciczna na początku daje takie jak zdrowa, prawidłowa ciąża. Najczęściej daje pozytywny wynik na teście ciążowym, który kobieta wykonuje z racji braku okresu. Wizyta u ginekologa nie pozostawia najczęściej wątpliwości - lekarz wykonujący USG nie zobaczy pęcherzyka ciążowego w macicy. 

Ciąża pozamaciczna - inne objawy: 

  • nudności i/lub wymioty,
  • ból po jednej stronie brzucha,
  • plamienie, krwawienie,
  • brak pęcherzyka ciążowego.

Ciąża pozamaciczna - objawy 

Ciąża pozamaciczna, która zostanie rozpoznana przez lekarza ginekologa powinna zostać jak najszybciej przerwana. Im dłużej trwa, dłużej się rozwija, tym większe problemy zdrowotne może spowodować u kobiety, najczęściej uszkodzenie jajowodu. 

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o:
Copyright © Agora SA