Małgorzata Wołoszyn

Małgorzata Wołoszyn jest absolwentką historii ze specjalnością nauczycielską na UMCS w Lublinie. Interesuje się historią polski okresu staropolskiego, ale także kwestiami związanymi z rozwojem, wychowaniem i edukacją dzieci.

Z gazeta.pl związana jest od 2019 roku. Zajmuje się głównie tworzeniem treści związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci, ale także z kulturą: filmem, telewizją i literaturą. Sama jest fanką literatury rosyjskiej, a także kryminału skandynawskiego. Wolny czas stara dzielić się między aktywność fizyczną (zumba, fitness, spacery) a doskonalenie sztuki gotowania i pieczenia ciast.

  • Owczarek podhalański to pies o polskim rodowodzie. Jakie ma wymagania? [charakterystyka, żywienie, pielęgnacja]

    Owczarek podhalański to pies o polskim rodowodzie. Jakie ma wymagania? [charakterystyka, żywienie, pielęgnacja]

    Owczarek podhalański to nasza rodzima, polska rasa. Jest to pies pasterski, który od początku służył człowiekowi swoją pomocą. Owczarki broniły stad owiec przed złodziejami i wilkami i tak jest po dziś dzień. Są wiernymi przyjaciółmi górali i nie tylko. Ich piękna, biała sierść, masywna budowa i wyjątkowy charakter powodują, że ludzie zachwycają się owczarkami podhalańskimi, które najlepiej odnajdują się na rozległym terenie pełniąc rolę stróża.

  • Obrzezanie. Na czym polega zabieg? Jakie niesie korzyści?

    Obrzezanie. Na czym polega zabieg? Jakie niesie korzyści?

    Obrzezanie to w pewnym sensie temat tabu - jak niemal każdy związany z płciowością i seksualnością człowieka. Każdy słyszał o istnieniu takiego zabiegu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę na czym tak naprawdę on polega i jakie niesie za sobą skutki. Często wiąże się je tylko i wyłącznie z religijnym rytuałem, a wiadomo nie od dziś, że obrzezaniu poddają się chłopcy i mężczyźni na całym świecie, nie tylko w judaistycznym kręgu kulturowym i nie tylko ze względów religijnych.

  • Bernardyn: dostojny pies o smutnym spojrzeniu [charakter, pielęgnacja, żywienie]

    Bernardyn: dostojny pies o smutnym spojrzeniu [charakter, pielęgnacja, żywienie]

    Baernardyn - chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby jak wygląda ten pies. Piękna sierść, duże smutne oczy, puchaty ogon. Bernardyny zachwycają zarówno dzieci jak i dorosłych. Dowodem na to jest seria filmów Bethoveen, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej główny bohater - pies rasy bernardyn - przeżywa niesamowite przygody, ale jednocześnie przybliża widzom charakter, jaki posiadają bernardyny. Szczególnie rozczulajace są szczeniaki tej rasy. Piękne puchate kulki są rozkoszą dla oczu ich hodowców.

  • Szkoła waldorfska. Czym różni się od tradycyjnego modelu szkolnego?

    Szkoła waldorfska. Czym różni się od tradycyjnego modelu szkolnego?

    Szkoła waldorfska to placówka, która działa w oparciu o założenia pedagogiki waldorfskiej. Jest to szkoła, która na pierwszym planie stawia ucznia, jego potrzeby i umiejętności. Jej celem jest wspieranie rozwoju ucznia, rozwijanie jego kreatywności. Sposoby kształcenia w takiej szkole całkowicie odbiegają od tego, co dzieje się w zwykłych szkołach. Niestety, jest to w Polsce ciągle rzadko spotykany typ placówek, a większość rodziców nie ma nawet świadomości istnienia tego typu szkolnictwa.

  • Kolczyk w pępku, czyli bezpieczny piercing. O czym należy wiedzieć?

    Kolczyk w pępku, czyli bezpieczny piercing. O czym należy wiedzieć?

    Kolczyk w pępku to sposób na upiększanie swojego ciała znany od lat. Moda na posiadanie kolczyka w pępku pojawiła się w latach 90. za sprawą gwiazd muzyki popularnej, które zapoczątkowały ten trend. Specjaliści zajmujący się piercingiem wciąż dość często wykonują ten zabieg - pod względem ilości jest na drugim miejscu za przekłuwaniem uszu. Kolczyk w pępku jest niewątpliwie ładną ozdobą, jednak widoczny jest w zasadzie tylko latem, kiedy nosimy skąpe ubrania lub stroje kąpielowe. W innych sytuacjach jest ukrytu pod ubraniem lub nawet musi być zdejmowany. Czy jest więc sens przekłuwać pępek?

  • Zespół Sjorgena, czyli 'życie bez łez'. Jakie objawy towarzyszą schorzeniu?

    Zespół Sjorgena, czyli "życie bez łez". Jakie objawy towarzyszą schorzeniu?

    Zespół Sjogrena to choroba autoimmunologiczna. Schorzenia tego typu charakteryzują sie tym, że układ odpornościowy człowieka atakuje własne tkanki i komórki. Spowodowane jest to upośledzeniem funkcji limfocytów, które prowadzi do tego, że układ immunologiczny człowieka uznaje własne komórki za obce i zaczyna je atakować. Na czym dokładnie polega choroba Sjorgena?

  • Jak narysować człowieka, czyli krótki kurs szkicowania

    Jak narysować człowieka, czyli krótki kurs szkicowania

    Jak narysować człowieka? To pytanie nurtuje początkujących rysowników. Rysunek to sztuka trudna i wymagająca. Nie każdy jest w stanie opanować arkana rysunku, bo liczy się tu nie tylko teoretyczna wiedza o kreskach, perspektywie, ale przede wszystkim wyczucie i talent. Niejednokrotnie laicy potrafią stworzyć arcydzieła, nie znając nawet jednej z zasad, którymi rządzi się rysunek. Dzieje się tak dlatego, że umiejętność przedstawiania ludzi i przedmiotów za pomocą rysunku w dużej mierze jest wrodzona i dość trudno nabyć ją metodą naukową. Nie mniej jednak warto próbować, bo jak to mówi stare porzekadło: praktyka czyni mistrza.

  • Zespół Aperta to jedna z najrzadszych chorób genetycznych. W Polsce średnio rodzi się z nią dwoje dzieci w ciągu roku

    Zespół Aperta to jedna z najrzadszych chorób genetycznych. W Polsce średnio rodzi się z nią dwoje dzieci w ciągu roku

    Zespół Aperta to dość rzadka choroba o podłożu genetycznym. Schorzenie to wpływa na występowanie wrodzonych wad i deformacji w obrębie twarzo - czaszki. Zespół Aperta jest jedną z najrzadziej występujących chorób genetycznych. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się dwoje dzieci dotkniętych taką wadą genetyczną. Dzieci z tą wadą poddawane są wielu specjalistycznym operacjom i zabiegom, dzięki którym ich życie staje się dużo łatwiejsze. Mogą dzięki nim się rozwijać i prowadzić normalny tryb życia, pozostajac jednak stale pod kontrolą lekarzy specjalistów.

  • Oceny z zachowania. Czy są w stanie odzwierciedlić poziom zaangażowania i zachowania dziecka?

    Oceny z zachowania. Czy są w stanie odzwierciedlić poziom zaangażowania i zachowania dziecka?

    Oceny z zachowania nie od dziś budzą kontrowersje wśród rodziców, nauczycieli i uczniów. Są one bowiem składową wielu czynników, które podlegają weryfikacji wychowawcy. Dzieci często czują się pokrzywdzone swoimi ocenami z zachowania, rodzice kontestują powody z jakich ich dziecko zostało ocenione w ten a nie inny sposób, a nauczyciele posiłkują się statutem szkoły, który powinien jasno i czytelnie opisywać zasady oceniania zachowania uczniów. Czy oceny z zachowania są tak naprawdę potrzebne?

  • Lunatykowanie. Jakie są przyczyny sennowłóctwa?

    Lunatykowanie. Jakie są przyczyny sennowłóctwa?

    Lunatykowanie, czyli inaczej sennowłóctwo to podejmowanie działania podczas snu. Dokładnie tak: śpiąca osoba, bez wybudzania, zaczyna aktywnie się poruszać i wykonywać codzienne czynności. I nie jest to film ani bajka. Lunatykowanie jest jednostką chorobową określaną jako somnambulizm. Jakie są powody sennowłóctwa? Kto jest szczególnie narażony na takie schorzenie? Jak przestać lunatykować? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące lunatykowania znajdziesz poniżej.

  • Syndrom sztokholmski. Co powoduje, że ofiara 'przywiązuje się' do oprawcy?

    Syndrom sztokholmski. Co powoduje, że ofiara "przywiązuje się" do oprawcy?

    Syndrom sztokholmski to termin znany i często pojawiający się w różnego typu artykułach, publikacjach, filmach itp. Czy bylibyśmy w stanie rozpoznać osobę zmagajacą się z problemem syndromu sztokholmskiego? Powiedzmy sobie prawdę: większość z nas w życiu nie byłaby w stanie stwierdzić, że osoba z bliskiego otoczenia boryka się z taką przypadłością. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jesteśmy społeczeństwem zabieganym, skupionym na sobie, powierzchownie traktującym nawiązywane relacje. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że bardzo często nie dostrzegamy kłopotów innych osób.

  • Stwardnienie guzowate: choroba genetyczna, z którą można normalnie funkcjonować [objawy, skutki, terapia]

    Stwardnienie guzowate: choroba genetyczna, z którą można normalnie funkcjonować [objawy, skutki, terapia]

    Stwardnienie guzowate, czyli inaczej choroba Bourneville'a-Pringle'a to występujące rzadko schorzenie, które atakuje wiele narządów w ludzkim organizmie. Pierwsze informacje o pojawieniu sie takiej jednostki chorobowej pochodzą już z 1880 roku. Od tamtego czasu przez długi okres nie znano przyczyn powodujących jej występowanie. Dopiero ostatnie dwa dziesięciolecia przyniosły rozwój wiedzy na temat stwardnienia guzowatego. Ustalono jego dokładne przyczyny, a także otwarto drogę do rozpoczęcia prac nad skuteczną terapią dla chorych na tę przypadłość.

  • Pekińczyk. Idealny pies do mieszkania w bloku? [charakterystyka, pielęgnacja, żywienie]

    Pekińczyk. Idealny pies do mieszkania w bloku? [charakterystyka, pielęgnacja, żywienie]

    Pekińczyk ma długą i ciekawą historię. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w Mandżurii. Później znane były tylko w Chinach, gdzie przez długi czas pełniły rolę psów świątynnych. Obecnie psy pekińczyki uznawane są za typowe psy do towarzystwa. Ich specyficzny wygląd sprawia, że wymagają starannej pielęgnacji, by mogły pięknie się prezentować. Ich właściciele nie muszą zapewniać im zbyt wiele ruchu. Jest to rasa, która ze względu na niewielkie rozmiary, idealnie sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu.

  • Uzależnienia behawioralne: co to takiego? Kogo dotyczy? Jak wygląda terapia?

    Uzależnienia behawioralne: co to takiego? Kogo dotyczy? Jak wygląda terapia?

    Uzależnienia behawioralne to wciąż nie dość zbadana materia. Niektórzy z nas nigdy nawet o nich nie słyszeli. Co to są uzależnienia behawioralne? Najprościej mówiąc jest to uzależnienie od czynności. Jest to stosunkowo nowy obszar w medycynie i psychologii, bo jak dotąd uzależnienia utożsamialiśmy ze szkodliwymi substancjami jak alkohol czy narkotyki, nie biorąc pod uwagę, że czynności również mogą uzależniać i mieć negatywny wpływ na życie człowieka.

  • Basen dla niemowlaka: idealna aktywność dla maluszków czy potencjalne zagrożenie?

    Basen dla niemowlaka: idealna aktywność dla maluszków czy potencjalne zagrożenie?

    Basen dla niemowlaka to coraz częściej spotykana aktywność, na którą decydują się młodzi rodzice. Podejście do wychowania dzieci zmieniło się na przestrzeni ostatnich dekad diametralnie. Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną rozrywką niemowlaka było leżenie i obserwowanie otoczenia, którym niezmiennie pozostawał dom. Obecnie dla niemowląt i ich rodziców istnieje szereg ciekawych aktywności, które zapewniają rozrywkę całej rodzinie. Jedną z takich alternatyw są zajęcia na basenie, specjalnie dedykowane najmłodszym i ich opiekunom.

  • Opuchnięte powieki. Jak sobie radzić z uczuciem 'piasku pod powiekami'?

    Opuchnięte powieki. Jak sobie radzić z uczuciem "piasku pod powiekami"?

    Opuchnięte powieki to objaw, który może wskazywać na bardzo wiele różnych dolegliwości. Jedne z nich są całkiem niegroźne, inne mogą powodować spore kłopoty zdrowotne. Bez względu na pierwotną przyczynę, spuchnięta powieka powoduje duży dyskomfort. Może prowadzić do zaczerwienienia w obrębie oczu, nieprzyjemnego uczucia "piasku pod powiekami" i wielu innych dolegliwości, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie człowieka.

  • Spuchnięte dziąsło. Jak sobie radzić z bólem w jamie ustnej?

    Spuchnięte dziąsło. Jak sobie radzić z bólem w jamie ustnej?

    Spuchnięte dziąsło to duży problem. Powoduje dyskomfort, problemy z przełykaniem i jedzeniem. W zależności od przyczyny opuchlizny, można próbować z nią walczyć domowymi metodami. Jeśli te zawiodą należy niezwłocznie udać się do stomatologa, ponieważ spuchnięte dziąsła mogą świadczyć o stanie zapalnym, którzy rozwija się w naszej jamie ustnej. Problem ten dotyczy także dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, którym wyrzynają się ząbki. Jednym z objawów mówiących o tym, że w buzi naszej pociechy niedługo pojawi się nowy ząbek jest własnie spuchnięte dziąsło.

  • Żółw wodno-lądowy. Pielęgnacja, żywienie, potrzebne akcesoria

    Żółw wodno-lądowy. Pielęgnacja, żywienie, potrzebne akcesoria

    Żółw wodno-lądowy to jedno z coraz częściej hodowanych w domu zwierząt. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma nic trudnego w opiece nad żółwiem i że będzie on mało wymagającym lokatorem w naszym mieszkaniu. Nic bardziej mylnego. Nim zdecydujemy się na zakup żółwia wodno-lądowego, warto zdobyć nieco informacji na jego temat. Musimy mieć świadomość tego, że będzie on wymagał specjalnego akwarium, dostosowanego do jego potrzeb żywienia, a także przede wszystkim naszej oddanej opieki.

  • Huśtawka domowa. Jak wybrać huśtawkę do domu?

    Huśtawka domowa. Jak wybrać huśtawkę do domu?

    Huśtawka domowa to marzenie niemal każdego dziecka. Bez wychodzenia z domu, bez konieczności czekania na swoją kolej jak na placu zabaw, można huśtać się o każdej porze dnia i nocy. Jaką huśtawkę wybrać dla dziecka? Czy lepsza będzie huśtawka na stojaku czy taka zawieszana na suficie? Na te i inne pytania odnośnie huśtawek domowych odpowiedź znajdziesz poniżej.

  • Buldog angielski, czyli idealny kompan-kanapowiec

    Buldog angielski, czyli idealny kompan-kanapowiec

    Buldog angielski swoją sławę zawdzięcza specyficznemu wyglądowi. Każdy kojarzy te psy jako wiecznie znudzone, leniwe kanapowce. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że nie zawsze tak było. Przodkowie obecnego buldoga angielskiego to psy hodowane do walki. Często miały za zadanie uczestniczyć w polowaniach lub pilnować niewolników. Obecnie jednak buldogi angielskie to rasa typowo towarzyska, która idealnia sprawdza się wśród osób posiadających małe mieszkanie i z różnych przyczyn nie mogących zapewnić pupilowi zbyt dużej dawki aktywności.

Copyright © Agora SA