Poród w wodzie. Jakie są wskazania do odbycia porodu w wodzie?

Poród w wodzie to coraz chętniej stosowana metoda na przyjęcie dziecka na świat. Nie od dziś wiadomo, że woda znacząco ogranicza odczuwanie bólu przez kobietę, pozwala jej się odprężyć i przybrać dogodną pozycję. Dla rodzącego się dziecka poród do wody jest także zaletą, gdyż nie stanowi takiego szoku dla noworodka, który w jednej chwili zmienia znajome, wodne środowisko. Niestety taka forma porodu nie jest dostępna na każdej porodówce.

Poród w wodzie: jak przebiega?

Poród w wodzie to wciąż coś nieosiągalnego dla wielu pacjentek w Polsce. Warto jednak podkreślić, że z roku na rok przybywa placówek, które umożliwiają rodzącym skorzystanie z wanny porodowej. Dziecko przebywa w wodzie dziewięć miesięcy, pływając w wodach płodowych. Dlatego też poród w wodzie uznaje się za bardziej przyjazny dla niego - nie musi ono drastycznie zmieniać środowiska. Poród do wody zmniejsza stres dziecka i matki. Jak przebiega poród w wodzie?

Decydując się na poród w wodzie kobieta spędza czas w wannie porodowej przed narodzeniem malucha i po nim. Wszelkie czynności medyczne wykonywane są pod wodą (np. nacięcie krocza). Dziecko rodzi się wprost do wody, a następnie zostaje podane mamie. W porodzie powinna uczestniczyć osoba towarzysząca, która wspomaga kobietę w wchodzeniu i wychodzeniu z wanny, a także w przyjęciu dogodnej pozycji porodowej. Dzięki działaniu wody kobieta mniej odczuwa ból, nie musi skupiać się na przyjmowanej pozycji. Stan dziecka podczas porodu położna może monitorować z użyciem sprzętu przeznaczonego do pracy pod wodą. 

Wanna do porodu w wodzie wyposażona jest w podgrzewacz wody. Woda w takim przypadku nie powinna przekroczyć temperatury 37°C, ponieważ mogłoby to spowodować wzrost temperatury ciała mamy, co z kolei przekłada się na niebezpieczny wzrost tętna dziecka.

Zobacz wideo Dlaczego kobiety decydują się na fotoreportaż z narodzin? Fotografka mówi, co słyszy od mam

Tuż po urodzeniu dziecko nie zaczyna oddychać. Staje się to dopiero po wyjęciu go z wody na powietrze. Dlatego bezzasadne są obawy o to, że dziecko urodzone w wodzie może się utopić. Najprostsze wyjaśnienie jest takie, że przez 9 miesięcy w macicy dziecko również się nie topi, więc tym bardziej podczas krótkiej chwili w wodzie po urodzeniu również się to nie stanie. Nie oznacza to jednak, że dziecko może długo przebywać w wodzie. Raczej ten czas jest krótki ze względu na:

  • ryzyko zerwania pępowiny i nagłego pozbawienia noworodka tlenu,
  • ryzyko oddzielenia łożyska od macicy i pozbawienie noworodka tlenu,
  • ryzyko wciągnięcia przez dziecko do płuc wody z wanny (woda nie jest sterylna - zanieczyszcza ją mocz, odchody i krew matki).

Poród w wodzie: wskazania

Wskazania do porodu w wodzie mają przede wszystkim kobiety, których ciąże są ciążami niskiego ryzyka. Aby kobieta mogła odbyć poród w wodzie musi mieć prawidłowe wyniki badań na HIV, HCV, HBS, WR, badanie ogólne moczu z ostatniego miesiąca ciąży i posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców. Jej ciąża i poród muszą mieć także przebieg fizjologiczny. Wszelkie komplikacje wykluczają możliwość porodu w wodzie. Często dzieje się tak, że mimo decyzji o porodzie w wodzie sytuacja wymusza rezygnację z niego. Mimo to warto wtedy skorzystać z wanny porodowej jako formy łagodzenia bólu dla rodzącej kobiety. Woda bowiem w znaczący sposób ogranicza odczuwanie bólu, rozluźnia mięśnie, działa uspokajająco i relaksująco. Zwykle też poród taki trwa krócej, zwłaszcza pierwsza faza ulega znacznemu skróceniu. Nie wymaga on znaczących interwencji medycznych, nie ma potrzeby stosowania leków ani nacięcia krocza, które łatwiej adaptuje się w wodzie.

Poród w wodzie: przeciwwskazania

Poród w wodzie nie jest rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich rodzących. Nie wynika to tylko z ograniczeń szpitali w tym zakresie. Przeciwwskazaniami do porodu w wodzie są m.in.:

  • przedłużająca się pierwsza lub druga faza porodu,
  • zaburzenia tętna dziecka,
  • nieprawidłowe ułożenie płodu,
  • choroby krążenia u rodzącej,
  • problemy dermatologiczne matki,
  • kłopoty z ciśnieniem krwi matki,
  • ciąża mnoga,
  • rozwiązanie wcześniejszej ciąży przez cięcie cesarskie.

O tym, czy poród w wodzie ostatecznie dojdzie do skutku decyduje na bieżąco personel medyczny, który monitoruje stan rodzącej i dziecka.

Zobacz też: Ile dni do porodu? Poznaj przydatne narzędzie, które umożliwią ci kontrolowanie czasu pozostałego do rozwiązania

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.