Ból bioder w ciąży. Jak radzić sobie z uciążliwą dolegliwością?

Ból bioder w ciąży to jedna z częściej spotykanych dolegliwości, na które uskarżają się przyszłe mamy. Dotyka on szczególnie pań w zaawansowanej ciąży, którym w ciągu kilku miesięcy przybyło sporo kilogramów. Dodatkowo rosnący brzuch przesuwa środek ciężkości. Wszystko to sprawia, że im bliżej rozwiązania tym bardziej nasila się ból bioder. W zasadzie nie ma skutecznej metody walki z tym bólem. Pozostaje jedynie jak najwięcej wypoczywać i oczekiwać momentu porodu, po którym dolegliwość powinna sama ustąpić.

Ból biodra w ciąży. Jeden z najczęstszych problemów przyszłych mam

Ból biodra w ciąży to dolegliwość, której nie uniknie prawie żadna przyszła mama. Pojawia się on zazwyczaj w drugim lub trzecim trymestrze i okresowo lub, co gorsza, regularnie nawiedza ciężarną. Ból biodra przeważnie powinien być traktowany dość poważnie, bo może on świadczyć o przesileniu stawów i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jednak w przypadku ciężarnych jest on uznawany za typową niedogodność związaną ze stanem błogosławionym i nie jest poddawany specjalnemu leczeniu.

Bolące biodra w ciąży. Jak sobie pomóc?

Bolące biodra w ciąży to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli przed tobą jeszcze kilka miesięcy ciąży, a ty już odczuwasz dyskomfort podczas chodzenia i spania. Ulżyć w bólu mogą delikatne ćwiczenia fizyczne. Pamiętajmy jednak, aby nie podejmować decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń bez konsultacji z naszym ginekologiem. Jeśli on da nam zielone światło, wtedy możemy spróbować delikatnie poćwiczyć. Gdyby jednak okazało się, że ćwiczenia wywołują u ciebie niekorzystne dolegliwości, należy natychmiast je przerwać. Ból bioder w ciąży może nam pomóc zwalczyć również fizjoterapeuta. Warto znaleźć takiego, który specjalizuje się w rehabilitacji kobiet w ciąży. Ćwicząc pod okiem fizjoterapeuty mamy poczucie bezpieczeństwa i większą szansę na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Ból biodra w ciąży podczas chodzenia

Ból biodra w ciąży podczas chodzenia jest najczęściej spowodowany nadmiernym obciążeniem stawów biodrowych. Kobiety w ciąży w krótkim czasie zwiększają swoją masę ciała, co powoduje, że stawy są przeciążone. Dodatkowo nie służy im także działanie hormonów takich jak relaksyna i progesteron, które powodują rozluźnienie stawów i więzadeł, konieczne do ułatwienia dziecku przyjścia na świat. Rosnący brzuch powoduje także przesunięcie się środka ciężkości, co również działa niekorzystnie na stawy biodrowe. Wszystko to razem powoduje, że ból odczuwany w trakcie chodzenia jest intensywny i sprawia, że kobieta musi robić częste przerwy na odpoczynek. 

Ból bioder w ciąży podczas snu. Skorzystaj z poduszki

Kobiety cierpiące na dolegliwości dotykające stawów biodrowych z całą stanowczością twierdzą, że ból bioder w ciąży nasila się podczas snu. Prowadzi to do problemów z bezsennością, ponieważ leżąc na bokach ciężarna odczuwa bóle bioder, natomiast leżenie na plecach w zaawansowanej ciąży może prowadzić do trudności z oddychaniem. Aby nieco złagodzić ból podczas snu, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę do snu dla ciężarnych, która jest tak wyprofilowana by wspierać kręgosłup. Można ją wsunąć między kolana, co znacznie zmniejszy ucisk na biodra i może pomóc w zaśnięciu.

Ból w pośladku w ciąży, czyli kiedy pojawia się rwa kulszowa

Ból w pośladku w ciąży może być powodem do niepokoju u przyszłej mamy. Tak bowiem objawia się rwa kulszowa, która jest bardzo bolesną dolegliwością i stosunkowo trudną do całkowitego wyleczenia. Dolegliwość lubi nawracać co jakiś czas i wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Po czym rozpoznać rwę kulszową? Właśnie po bólu pośladka promieniującym aż do nogi. Rwący ból pojawia się nagle w pośladku i udzie. Może utrzymywać się przez długi okres czasu. Na początku występować może ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka. Następnie zaczyna się odczuwanie bólu w pośladku, który zaczyna promieniować na nogę. Bólowi może towarzyszyć drętwienie kończyny. 

W leczeniu rwy kulszowej stosuje się leki przeciwzapalne oraz fizjoterapię. W najcięższych przypadkach konieczne bywa nawet leczenie operacyjne. W przypadku kobiet w ciąży sytuacja komplikuje się, ponieważ nie mogą one przyjmować niektórych leków. Dlatego do czasu rozwiązania głównym rozwiązaniem może być stosowanie fizjoterapii, która uśmierza ból.

Zobacz też: Półpasiec w ciąży. Jak uniknąć niebezpiecznej choroby?

Więcej o: