Po co rodzącej kobiecie grzebień? Dzięki niemu mogą "zmylić" mózg

Poród to obłędny ból. Nie do opisania, szczególny, rozdzierający. Każda metoda łagodzenia go jest dla kobiet nieoceniona. Nawet jeżeli na pozór wydaje się abstrakcyjna.

Po co ciężarnej grzebień podczas porodu?

Trzymanie grzebienia w zaciśniętej dłoni powoduje nacisk na punkty akupunkturowe. Jego wykorzystanie może również wesprzeć proces bramkowej teorii bólu – teoria, według której każdy impuls nerwowy informujący o bólu musi najpierw przejść przez pewien punkt w rdzeniu kręgowym. Ten natomiast decyduje czy impuls ma zostać przesłany dalej, czy nie. Jeżeli na drodze impulsu bólowego znajduje się inny silniejszy, ten pierwszy może nie dotrzeć do mózgu i zostać nieodczytany.

Zobacz wideo

Istnieją dowody, według których mózg kobiety bardziej skupia się na impulsach z dłoni, na którą uciska grzebień niż na bólu skurczy porodowych.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

  • Dedykowane rodzącej techniki oddechowe
  • Masaż relaksacyjny i ćwiczenia relaksacyjne
  • Aktywność fizyczna rodzącej
  • Ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu
  • Przezskórną stymulację nerwów (Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation – TENS). - Za sprawą czterech  elektrod umieszczonych na skórze, rodząca sama decyduje o natężeniu impulsów elektrycznych. Nie niwelują one całkowicie bólu, ale pozwalają się wyciszyć i zahamować świadomość bólu porodowego. TENS może również zwiększać miejscową produkcję endorfin.
  • Immersja wodna-Woda przynosi nieocenione korzyści w porodzie zarówno pod prysznicem, jak i w wannie. Hydroterapia zmniejsza napięcie mięśniowe, ból, a tym samym lęk u kobiety. Za sprawą ciepła oraz uczucia zmniejszenia ciężaru (typowego dla zanurzenia w wodzie) w organizmie kobiety zwiększa się poziom oksytocyny, co wpływa na postęp porodu.
Więcej o:
Copyright © Agora SA