Czego nie robić w ciąży? Na co uważać?

Czego nie robić w ciąży? - takie pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Nie ulega wątpliwości, że czas oczekiwania na dziecko jest stanem wyjątkowym. Wiąże się z nim wiele przywilejów, ale i ograniczeń. O czym powinnyśmy pamiętać?

Czego nie robić w ciąży? Okazuje się, że choć ciąża to nie choroba, lista zakazów jest całkiem spora. Niektóre są oczywiste, inne mogą wydać się zaskakujące. Na co zwrócić uwagę?

Czego nie robić w ciąży: alkohol i inne używki

W ciąży nie należy pić alkoholu, ponieważ nawet niewielka jego ilość może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Obowiązuje również bezwzględny zakaz palenia papierosów - to oczywiste. Należy również wystrzegać się biernego palenia, czyli przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Nikotyna może prowadzić do wad rozwojowych u dziecka.

A co z kawą? Ta używka nie jest zakazana, ale ważny jest umiar. Lekarze pozwalają ciężarnym na picie małej czarnej, ale w rozsądnych ilościach - to na przykład jedna filiżanka niezbyt mocnego napoju dziennie.

Czego nie robić w ciąży: gorące kąpiele

Długie i gorące kąpiele w ciąży, gorące prysznice czy przebywanie w saunie zdecydowanie nie są wskazane. Należy mieć na uwadze, że wskutek działania wysokiej temperatury naczynia krwionośne się rozszerzają, a to w konsekwencji może prowadzić do zasłabnięcia, krwotoku lub poronienia. Kąpiel w wannie nie jest zła, pod warunkiem, że woda nie jest gorąca.

Przegrzanie, ekstremalny wysiłek - o tym, czego unikać, gdy spodziewamy się dziecka mówi ginekolog-położnik dr Grzegorz Południewski.

Zobacz wideo

Czego nie robić w ciąży: toksoplazmoza

W ciąży, by chronić się przed zakażeniem toksoplazmozą, należy wystrzegać się kontaktu z nieznajomymi kotami, a także kocimi odchodami. Ciężarne kobiety nie powinny czyścić kociej kuwety, a także wykonywać zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest również wykonywanie badań w kierunku toksoplazmozy.

Aby chronić się przed toksoplazmozą, nie należy także jeść nieumytych owoców i warzyw, surowych ryb i mięsa. One także mogą być źródłem zakażenia. Złym pomysłem są również prace w ogrodzie wykonywane bez rękawiczek.

Czego nie robić w ciąży: produkty zakazane

W ciąży nie wolno jeść wszystkiego, na co się ma ochotę. Do produktów, których trzeba unikać w ciąży nalezą:

  • surowe mięso i ryby,
  • sery pleśniowe i inne produkty z mleka niepasteryzowanego. Ich spożycie może grozić zarażeniem listeriozą,
  • surowe jaja,
  • napoje gazowane, słodkie i z zawartością kofeiny,
  • dania ciężkostrawne.

Niedozwolone jest również zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet pozornie nieszkodliwe tabletki, zioła, krople do nosa czy syropy dostępne bez recepty mogą wyrządzić krzywdę rozwijającemu się płodowi.

Czego nie robić w ciąży: środki chemiczne

W ciąży należy uważać na wszelkie środki chemiczne, tak kosmetyki, farby do włosów, jak i detergenty wykorzystywane do sprzątania mieszkania. Kobiety w ciąży nie powinny używać zbyt silnych kosmetyków. Najbezpieczniejsze będą te, które są dozwolone bądź przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Przyszłe mamy do sprzątania mieszkania nie powinny stosować silnych środków chemicznych i zawsze używać rękawiczek. Niewskazane są również remonty i malowanie mieszkania czy mebli, ze względu na opary unoszące się w pomieszczeniu.

Czego nie robić w ciąży: zabiegi u kosmetyczki

W czasie ciąży nie wszystkie zabiegi wykonywane u kosmetyczki są dozwolone. Należy zrezygnować z tych, które przeprowadza się z użyciem lasera, ciepła, podciśnienia czy prądów. W czasie ciąży nie można również korzystać z solarium.

Dozwolone są maseczki i peelingi, zabiegi relaksujące. Najbezpieczniej przed każdą wizytą o planowanych zabiegach porozmawiać z kosmetyczką. Zawsze należy ją poinformować o fakcie bycia w ciąży. To ważne ze względu na bezpieczeństwo dziecka.

Czego nie robić w ciąży: podnoszenie ciężarów

Czego nie robić w ciąży? Nie dźwigać ciężarów, nie podnosić dziecka, które dużo waży, a i nie nosić ciężkich zakupów. Ciężarne powinny również unikać prac, które wymagają długotrwałego stania w pozycji z rękami do góry. Nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Szarżowanie w tym zakresie może prowadzić do krwawienia, bólu narządów, poronienia lub przedwczesnego porodu.

Przyszła mama nie może uprawiać także sportów ekstremalnych bądź takich, które wiążą się z ryzykiem upadku czy kontuzji. Aktywność fizyczna w ciąży jest ważna, ale wyłącznie umiarkowanie intensywna i bezpieczna. Spacery, pływanie, gimnastyka dla ciężarnych, pilates czy joga to najlepsze rozwiązania.

Czego nie robić w ciąży: stres

Kobieta w ciąży powinna unikać sytuacji stresowych, ponieważ w chwili napięcia zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co wpływa na rozwój dziecka, jak i przebieg ciąży. W odpowiedzi na stres organizm wydziela hormony, takie jak kortykoliberyna (CRH). Skutkuje to wzrostem poziomu kortyzolu, którego niewielka ilość dostaje się do płynu owodniowego oraz wpływa na metabolizm płodu. Jeśli matka jest zestresowana przez dłuższy czas, poziom CRH w płynie owodniowym wzrasta. Przewlekły stres w ciąży może zwiększać ryzyko rozwoju problemów zdrowia fizycznego i psychicznego w późniejszym życiu dziecka. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu. Ich wnioski publikuje pismo "Stress".

Więcej o:
Copyright © Agora SA