Pielęgnacja w czasie ciąży. Co można robić w ciąży, ciążowe mity, na które zabiegi i suplementy zwrócić uwagę?

Co można robić w ciąży? Czy istnieją ciążowe mity? W głowie przyszłej mamy pojawia się mnóstwo pytań - czy to, co robi nie szkodzi jej dziecku, czy powinna zrezygnować ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Pielęgnacja w czasie ciąży - o czym warto pamiętać?

Chociaż największe znaczenie mają geny, warto pamiętać o stosowaniu preparatów "na rozstępy". Wybierz taki, który tobie najlepiej pasuje, czy to w formie balsamu czy olejku. Nawet, jeśli nie unikniesz rozstępów, twoja skóra będzie dobrze nawilżona, a i o powstałe zmiany łatwiej będzie zadbać.

Burza hormonów, jaka ma miejsce w czasie ciąży, odpowiedzialna jest także za powstawanie przebarwień na skórze. Pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że słońca "nie ma".

Zrezygnuj z używania mocno ścierających produktów, twoja skóra jest teraz bardzo wrażliwa - rozciąga się, ma tendencje do różnych rzeczy (wypryski, przebarwienia), z którymi wcześniej mogłaś się nie zmagać. Sięgaj po delikatne kosmetyki, które w składzie nie mają alkoholu czy silnych kwasów.

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? [EDZIECKO]

Suplementy w ciąży - konsultuj z ginekologiem

Zdania dotyczące przyjmowania suplementów są podzielone, najlepiej zaufać w tej sprawie lekarzowi prowadzącemu. On zna wyniki badań, jemu powierzasz opiekę nad tobą i nienarodzonym dzieckiem.

Na pewno (jeszcze na etapie planowania ciąży) warto suplementować kwas foliowy. Ma on wpływ na rozwój dziecka (jego suplementacja zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej), a także na jego mamę.

To także może cię zainteresować: Zdrowie w tabletkach? Ginekolog o suplementach diety dla kobiet w ciąży

Co można robić w ciąży?

Czy powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży? W głowie przyszłej mamy pojawia się wiele pytań. Pamiętaj, aby odpowiedzi na nie szukać u lekarza (lub położnej) prowadzącej ciążę - oni nie odpowiadają na nie ogólnie, a konkretnie tobie. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na popularne zapytania, jednak ostatnie zdanie zawsze należy do twojego lekarza.

 1. Czy w ciąży można uprawiać seks? W prawidłowej ciąży, można bez przeszkód uprawiać seks. Wszelkie wątpliwości rozwieje twój lekarz prowadzący, jednak jeśli nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem, ciąża nie jest zagrożona, nie ma przeciwwskazań. Penetracja ani skurcze podczas orgazmu nie wpływają negatywnie na dziecko. Na ten temat przeczytasz także tutaj: Czy w ciąży można uprawiać seks?
 2. Czy w ciąży można farbować włosy? Nie ma przeciwwskazań do samej koloryzacji. Nie powinniśmy jednak farbować włosów w zamkniętych pomieszczeniach, należy też zrezygnować z farb, które w składzie mają amoniak. Specjaliści sugerują także, aby z farbowaniem wstrzymać się do drugiego trymestru. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Farbowanie włosów w ciąży - porady i opinie
 3. Czy w ciąży można się opalać? Lepiej tego nie robić. Nie chodzi o to, aby przez cały dzień spędzać w domu, ale aby nie leżeć plackiem na plaży i wychodzić, gdy promieniowanie jest największe. Długie leżenie na słońcu może prowadzić do zasłabnięć, ale nie tylko - za sprawą hormonów opalamy się nierównomiernie, na skórze mogą pojawić się plamy. Pamiętaj o używaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym, wychodząc z domu zabierajmy ze sobą wodę, na głowę włóżmy czapkę lub kapelusz.
 4. Czy w ciąży można pić kawę? Tak, jednak jeśli przed ciążą piłaś ją jak wodę, musisz ją ograniczyć. Kawa w ciąży? Według badań nie powinno się przyjmować więcej niż 200 mg kofeiny dziennie (to mniej więcej tyle, ile w dwóch małych filiżankach). Pamiętaj, że jest ona nie tylko w kawie - znajdziesz ją też m.in. w czekoladzie, gazowanych napojach. Zanim więc sięgniesz po kolejną filiżankę, bo "wypiłam dziś tylko dwa łyki", zastanów się, czy do twojego organizmu nie trafiła kofeina z innych źródeł.
 5. Czy w ciąży można uprawiać sport? Wszystko zależy od stanu naszego zdrowia i od tego, czy byłyśmy aktywne przed ciążą. Jeśli do tej pory jedyną formą aktywności było podbieganie do autobusu, nie zapisuj się na siłownię. Jeśli jednak lekarz prowadzący wyrazi zgodę, a ty ćwiczyłaś już wcześniej, nie ma powodów, aby nie robić tego w czasie ciąży. Pamiętaj jednak, że trening nie powinien być już tak intensywny, warto także zrezygnować z niektórych ćwiczeń (tych obciążających mięśnie brzucha). Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na mamę, pomaga pozbyć się wielu ciążowych problemów, dodaje energii i przygotowuje do porodu.
 6. Czy w ciąży można chodzić na basen? To bardzo dobra forma aktywności, dobrze wpływa m.in. na kręgosłup. Oczywiście ostateczny głos należy do naszego lekarza prowadzącego. Należy jednak pamiętać, że w czasie ciąży jesteśmy bardziej narażone na infekcje intymne, a na basenie o nie nie trudno. Nie znaczy to, że powinniśmy zrezygnować z pływania - pamiętajmy po prostu o zasadach higieny, warto też dopytać ginekologa, czy powinniśmy robić coś profilaktycznie.

Jedzenie w ciąży - czy muszę z czegoś rezygnować?

Przede wszystkim powinniśmy dobrze myć to, co jemy. Toksoplazmozą prędzej zakazimy się jedząc niedomytą sałatę niż sprzątając kuwetę naszego niewychodzącego z domu kota. Z czego zrezygnować? Z surowizny! Z diety lepiej wyeliminować surowe jaja (np. kogel-mogel czy piana dodawana do sernika na zimno), surowe mięso i ryby, sery pleśniowe. W przypadku tych ostatnich chodzi głównie o niepasteryzowane mleko. Surowe produkty odzwierzęce (takie, które nie są poddane obróbce termicznej) mogą być siedliskiem niezwykle groźnej dla kobiet w ciąży bakterii Listeria monocytogenes. Więcej o jedzeniu w ciąży przeczytasz m.in. tutaj: Nie jedz za dwoje, tylko dla dwojga - dieta kobiety w ciąży

Których składników w kosmetykach lepiej unikać?

Obecnie formuły większości kosmetyków opracowywane są tak, aby były bezpiecznie dla wszystkich, również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Istnieją jednak składniki, które wciąż znajdziemy w składzie, a które mają negatywny wpływ na rozwój płodu i skórę matki. W ciąży zrezygnować powinniśmy m.in. z kosmetyków, które zawierają flatany, kofeinę, olej sojowy i wyciąg z kasztanowca. Sprawdzając skład zwracaj uwagę także na obecność filtrów przenikających (np. etylhexyl methoxycinnamate) - w czasie ciąży lepiej używać kosmetyków z filtrami mineralnymi, które nie są w postaci nanocząsteczek.

Na czas ciąży powinniśmy odstawić kosmetyki, które mają w swoim składzie witaminę A i jej pochodne, należy także zrezygnować z kosmetyków z kwasami w składzie (mowa tu głównie o tych aptecznych, gdzie stężenie kwasów jest duże). Przeczytaj więcej na ten temat: Kosmetyki zakazane w ciąży. Mogą zaszkodzić i mamie, i dziecku

Przesądy ciążowe

Na pewno je słyszałaś, są powtarzane od lat. Czy w nie wierzyć? Cóż, lepiej potraktować jak ciekawostkę... Przedstawiamy kilka najpopularniejszych:

 • Jeśli mama w czasie ciąży często ma zgagę to noworodek będzie miał dużo włosów
 • Jesz słodkości? Będziesz miała córkę!
 • Kobieta w ciąży nie może patrzeć przez dziurkę od klucza lub "judasza", bo dziecko będzie miało zeza
 • Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny nosić korali, bo ich dziecko urodzi się owinięte pępowiną
 • Kobiety w ciąży nie powinniśmy prosić, aby została matką chrzestną
 • I wiadomo... Jak zrobisz coś nie po myśli kobiety w ciąży, na pewno dopadną cię myszy

To także może cię zainteresować: Najpopularniejsze przesądy ciążowe

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.