Pilates czy joga - które zajęcia wybrać w czasie ciąży?

Pilates i joga to zajęcia, które zaleca się niemal wszystkim, niezależnie od kondycji. Poziom ćwiczeń dobiera się do możliwości ćwiczącego, dlatego te aktywności są polecane również kobietom w ciąży.

Pilates i  joga - dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Dla jednych ciąża jest czasem, w którym nie ćwiczą, dla innych - powodem, by zadbać o kondycję i lepiej przygotować się do porodu. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało, poprawiają kondycję, wzmacniają mięśnie, przygotowując ciało do porodu. Zajęcia typu joga i pilates, stawiają na rozciąganie i rozluźnianie mięśni. Poza tym relaksują umysł. Nie wolno zapominać także o tym, że powrót do formy po urodzeniu dziecka prawdopodobnie będzie szybszy u mamy aktywnej w czasie dziewięciu miesięcy.

Jakie sporty możemy uprawiać w trakcie ciąży? Odpowiada ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski:

Zobacz wideo

Joga - korzyści wynikające  z ćwiczeń

Praktyka jogi wymaga skupienia, koncentracji i regularnie wykonywanych treningów. Jednym wydaje się zbyt trudna, innym wymagająca, ale satysfakcjonująca. Jeśli jednak ktoś po zajęciach jogi stwierdził, że jest ponad jego siły, to wiąże się to raczej ze źle dopasowanymi ćwiczeniami.
 
Joga jest bowiem dla każdego. Rodzaj ćwiczeń dobiera się do formy, możliwości i kondycji osoby ćwiczącej. Podczas treningu można korzystać z wielu sprzętów pomocniczych, ułatwiających wykonanie ćwiczeń. Pomoce i akcesoria sprawiają, że w razie niemożności zrobienia ćwiczenia nie zniechęcamy się tak szybko.
 
Ćwiczenie jogi obfituje w wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi, zapewnia lepsze trawienie i ułatwia oddychanie. Praktyka jogi wzmacnia mięśnie miednicy, a także poprawia krążenie krwi w okolicy miednicy. Dzięki pozycjom jogi wzmocnieniu ulegają narządy rodne oraz mięśnie kręgosłupa, które szczególnie potrzebują wsparcia w związku z powiększającym się obwodem brzucha i dźwiganiem jego ciężaru. Ćwiczenia takie polepszają elastyczność bioder, miednicy i wnętrza ud, jednocześnie rozluźnieniu ulega brzuch, przygotowując się do porodu.

Joga - kiedy zacząć i jak często ćwiczyć?

Znając zalety trenowania jogi można pomyśleć, że im więcej się ćwiczy, tym lepiej. Jednak zdaniem ekspertów, ilość treningów należy rozpatrywać w bardzo indywidualny sposób. Kobiety, które ćwiczyły jogę przed ciążą przynajmniej na trzy miesiące do pół roku wcześniej, mogą kontynuować ćwiczenia w trakcie pierwszego trymestru. Ważne, by brać pod uwagę swoje możliwości i wykonywać ćwiczenia najlepiej wraz z nauczycielem. Mamy, które zaczynają swoją przygodę z jogą dopiero w ciąży, powinny poczekać do drugiego trymestru. Raczej odradza się rozpoczęcie praktyki w trzecim trymestrze.

Pilates - korzyści wynikające  z ćwiczeń

Zalety wynikające z ćwiczenia pilatesu są bardzo wartościowe, szczególnie dla przyszłych mam. Odpowiednio dobrany program ćwiczeń pomaga w zharmonizowaniu napięć mięśniowych w czasie ciąży. Ciężarna lepiej znosi okres ciąży, bez bolesnych dolegliwości związanych np. z powiększającym się brzuchem i osłabieniem kręgosłupa.

Podczas zajęć pilatesu dla ciężarnych nacisk kładzie się na mięśnie dna miednicy i przygotowanie krocza do porodu (zmniejszenia ryzyka urodzenia dziecka bez nacięcia krocza czy pęknięcia). Odbywa się to np. za pomocą stosowania ćwiczeń oddechowych, poznania techniki automasażu czy nauki metod rozciągających mięśnie dna miednicy.

Pilates - kiedy zacząć i jak często ćwiczyć?

Pilates najlepiej zacząć ćwiczyć od końca dwunastego tygodnia ciąży. Jeżeli w czasie dziewięciu miesięcy nie pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania, to można ćwiczyć do samego porodu. Zdarzają się nawet przypadki kobiet, które jednego dnia ćwiczą, a dzień później już rodzą. Jeśli chodzi o liczbę treningów, to jest to kwestia indywidualna - powinno się ją dopasować do stanu mamy, jej możliwości, zaawansowania i czasu.

Joga i pilates - co zakazane podczas ciąży?

Nie wszystkie pozycje jogi są dozwolone dla kobiet w ciąży. Tak samo jest w przypadku pilatesu. Co zatem odradza się kobietom w ciąży? Przede wszystkim przyszłe mamy nie powinny wykonywać trudnych, wyczerpujących pozycji i nagłych skrętów o dużej intensywności. Zakazane są wszelkie podskoki i skoki. Odradzane są ćwiczenia aktywujące mięśnie brzucha; niezależnie od pozycji, nie wolno powodować nacisku na brzuch, napinać go. W każdej pozycji powinno się dążyć do tego, by wyciągać boki tułowia, tworząc jak najwięcej przestrzeni dla dziecka.

Kobiety, które nie mają dużego doświadczenia w ćwiczeniu jogi, nie powinny też wykonywać pozycji odwróconych.
 
Jeśli o podjęciu aktywności tego typu myśli przyszła mama, która miała problemy np. ze skracającą się szyjką macicy, można skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Kontakt z takim specjalistą zaowocuje prezentacją ćwiczeń, które wciąż są możliwe do wykonywania w przypadku ciężarnej.
 
Pamiętaj, że zanim zaczniesz ćwiczyć w ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA