Farbowanie włosów w ciąży - porady i opinie

Farbowanie włosów w ciąży - przestrzegają przed nim babki, ciotki i sąsiadki. Ma rzekomo źle wpływać na rozwijający się płód, może ponoć spowodować, że dziecko urodzi się rude. Farbowanie włosów w ciąży - co jest prawdą, a co można włożyć między bajki?

 Czy w czasie ciąży można farbować włosy? Wokół tego zagadnienia urosło wiele mitów, podtrzymywanych przede wszystkim przez nasze mamy, ciocie, babcie. W czasach, gdy one rodziły, możliwości wyboru farby były zdecydowanie mniejsze, a i sami producenci nie dążyli tak bardzo do tego, by ograniczyć sztuczne środki w swoich kosmetykach. Teraz, choć, rzecz jasna, w trwałej koloryzacji nie da się uniknąć sztucznych substancji, są one ograniczane, a receptury wciąż doskonalone. Farbować zatem, czy nie farbować? 

Farbowanie włosów w ciąży - opinie lekarzy

Jeśli chodzi o farbowanie włosów w ciąży, opinie lekarzy są zróżnicowane. Jednak ze względu na to, że nie ma obecnie badań, które jednoznacznie stwierdziłyby, że malowanie włosów w ciąży może mieć jakieś negatywne konsekwencje, wciąż można jedynie spekulować. Większość specjalistów nie poleca farbowania przed rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży. Dlaczego? Substancje, które używane są w farbach, oddziałują tylko na włosy, na które są nakładane. Pewne wątpliwości budzi jednak obecność farby na skórze głowy, która jest nieunikniona przy wielu zabiegach. Śladowe ilości amoniaku (to on może być szkodliwy) mogą dostać się do organizmu matki - a więc i dziecka. Choć tak niewielka ilość tej substancji nie powinna mieć wpływu na płód, lepiej poczekać kilka tygodni. Przemawia też za tym brak jednoznacznych dowodów na (nie)szkodliwość innych składników. 

Malowanie włosów w ciąży - jak?

Gdy podejmiesz decyzję o nowym kolorze, warto, abyś pamiętała o kilku zasadach, które pozwolą ograniczyć niepokój.

  • wybierz farbę bez amoniaku lub naturalną (henna, na przykład, nie tylko farbuje włos, lecz także odżywia go);
  • nie nakładaj farby na uszkodzoną skórę (o tym pamiętaj nie tylko wtedy, gdy spodziewasz się dziecka!);
  • upewnij się, że pomieszczenie, w którym wykonujesz zabieg, jest dobrze wentylowane (wdychanie oparów na pewno nie wpłynie dobrze na twoje samopoczucie, a ono przecież jest niezmiernie ważne!) - jeśli farbujesz włosy w salonie, nie przebywaj w nim dłużej, niż wymaga tego farbowanie, poinformuj fryzjerkę, że jesteś w ciąży;
  • nie szalej w tym czasie z radykalnymi zmianami - rozjaśnianie włosów w ciąży, na przykład z kruczoczarnych loków na jasny blond nie jest najlepszym pomysłem. Spróbuj czegoś łagodniejszego - na przykład refleksów, delikatnej zmiany tonu lub ombre. 

Farbowanie włosów w ciąży a rude dziecko

Może obiło ci się o uszy, że jeśli farbujesz włosy, to możesz spodziewać się, że twoje dziecko będzie rude. Takie przekonanie można z pewnością włożyć między bajki - to, czy farbujesz włosy czy nie, nie ma żadnego wpływu na kolor włosów twojego dziecka. Za to odpowiedzialne są geny. Skąd zatem taki przesąd? Nawet jeśli ani matka, ani ojciec nie mają rudych włosów, ale jedno z nich jest nosicielem tego genu (na przykład dziadek lub pradziadek miał bujną, rudą fryzurę), istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy ten gen i będzie rudowłose. Wielu rodziców mogło nie być świadomym takiej możliwości i na widok marchewkowej czupryny potomka, kiwać głową ze zrozumieniem, gdy babcia czy ciocia twierdziły, że to konsekwencja farbowania. 

Obcinanie włosów w ciąży

Jeśli obcinasz włosy w ciąży, twoje dziecko będzie miało krótki rozum. Obcinanie włosów w ciąży skraca życie dziecka. Mit, mit i jeszcze raz mit! Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, które jakkolwiek wpływałyby na taką zależność - ani na jedną, ani na drugą. To kolejne przesądy. Jeśli masz ochotę zmienić fryzurę, gdy spodziewasz się maluszka, zrób to. Dobry nastrój ma dobry wpływ i na ciebie, i na dziecko - a nowa, modna fryzura na pewno pozytywnie wpłynie na samopoczucie. 

To także może cię zainteresować:

Słodziki, koncerty, depilacja bikini i inne: co wolno w ciąży, a co lepiej odłożyć na później?

Najpopularniejsze przesądy ciążowe

Uroda w ciąży

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.