Bieganie zabronione, nie można ćwiczyć mięśni brzucha? 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży [PRAWDA CZY FAŁSZ?]

Sport - pasja, hobby, sposób na życie i zdrowie. Czy jest tym samym dla kobiety w ciąży? Czy w stanie błogosławionym można ćwiczyć? Biegać, robić skrętoskłony, przysiady, a może lepiej tylko pływać? Czy na 9 miesięcy trzeba z aktywności zrezygnować? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, co nie zaszkodzi, a czego lepiej unikać.
6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży Archiwum redakcji

Sport w ciąży

Bywa, że kobiety łączą ciążę z błogim lenistwem, z czasem, w którym nie trzeba ćwiczyć ani unikać wysokokalorycznych potraw ("w ciąży je się za dwoje"). Kobiety, które będąc w ciąży nie żałują sobie niczego, rezygnują z aktywności fizycznej i nie myślą o konsekwencjach w postaci 30 kilogramów na plusie, być może w już chwili porodu przekonały się o braku siły i kondycji. Mówimy tu oczywiście o tych ciężarnych, których ciąża przebiegała prawidłowo, a 9-miesięczne leniuchowanie było ich wyborem.

Nie zawsze bowiem przebieg ciąży pozwala na większy wysiłek fizyczny.

Ja miałam to szczęście, że ciążę zniosłam bardzo dobrze, tryskałam energią i doskonałym samopoczuciem, co niezwykle mnie cieszyło w kontekście mojego dotychczasowego, aktywnego trybu życia. Nie chciałam i nie musiałam rezygnować z pasji, którą jest sport. Co nie oznacza, że w mojej głowie nie kłębiło się tysiąc myśli na temat tego, co wolno, a czego nie. Bo mitów na temat aktywności fizycznej w ciąży nie brakuje. Przeczytajcie najczęstsze z nich - skomentowała je dla nas ekspertka.

"Treningi w ciąży są niebezpieczne" - MIT

Moje pierwsze pytanie dotyczyło tego, jaka forma aktywności jest najbezpieczniejsza i najlepsza dla kobiet w ciąży. Do tej pory słyszałam, że najlepsze jest pływanie i spacery, a resztę "lepiej sobie odpuścić". Okazało się jednak, że przyszłe mamy mają do wyboru wiele bezpiecznych aktywności. O opinię na ten temat poprosiłam instruktora fitness, który od wielu lat prowadzi treningi personalne z osobami o różnym stopniu zaawansowania, w tym również z kobietami w ciąży.

-  Polecam spacery i pływanie. Należy pamiętać, że pływanie może powodować lub nasilać infekcje okolic intymnych, co szczególnie w ciąży nie jest wskazane. Świetną alternatywą są zajęcia ruchowe dedykowane przyszłym mamom - gimnastyka, fitness, joga i pilates. Rekomenduję również trening personalny, podczas którego trener ma pod opieką tylko jedną podopieczną i skupia na niej całą uwagę - wyjaśnia Malwina Malinowska, dyplomowana instruktorka kulturystyki i trenerka personalna w Mind Your Body.

6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży shutterstock

"Bieganie w ciąży jest stanowczo zabronione" - MIT, ALE

Do tej pory bieganie było dla mnie nie tylko formą treningu, ale też sposobem na oczyszczenie myśli, w pewnym sensie odreagowaniem codziennych stresów. Trudno jednak było mi biegać w ciąży, gdy wciąż słyszałam, że to "niebezpieczne dla płodu". Po przeczytaniu treści z internetu miałam jeszcze większy mętlik w głowie. O zdanie zapytałam eksperta.

- Bezpieczeństwo biegania w czasie ciąży zależy od tego, czy kobieta przed ciążą biegała, czy nie. Jeśli nie, lepiej zostawić tę aktywność na inny czas - po urodzeniu dziecka. Jeśli przed ciążą wykonywała intensywne treningi biegowe - będąc w ciąży nie musi zupełnie rezygnować z biegania. Warto jednak zaczekać z tym do II trymestru i uzyskać zgodę lekarza - tłumaczy Malwina.

Oczywiście, jeśli kobieta biegała przed ciążą i ma zamiar kontynuować biegi w ciąży, to z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że to spory wysiłek, często ryzykowny dla przebiegu ciąży. Niekiedy warto przerzucić się na mniej inwazyjny sport.

6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży shutterstock

"Jeśli nie ćwiczyłaś przed ciążą, bądź ostrożna" - PRAWDA

Choć ten wątek nie dotyczy mnie samej, ponieważ intensywnie trenuję od ponad 10 lat, to problem mnie zainteresował i zapytałam o to Malwinę.

- Jeśli przed ciążą kobieta nie była szczególnie aktywna fizycznie, okres ciąży nie jest najlepszym czasem na budowanie formy i rozpoczynanie aktywności fizycznej. Rekomenduję raczej spacery na świeżym powietrzu, ewentualnie - po konsultacji z lekarzem - treningi dla mam typu "aktywna mama" - mówi instruktorka.

Żaden lekarz nie zaleci zdrowej kobiecie, z prawidłowo przebiegającą ciążą, leżenia na kanapie przez 9 miesięcy. Umiarkowana aktywność fizyczna, jaką są np. codzienne spacery, trwające około 30-60 minut, mogą jedynie pomóc. Prawdziwe zagrożenie stanowi totalna bezczynność, powodująca nadmierne przybieranie na wadze, bóle kręgosłupa, wzrost ciśnienia i wystąpienie cukrzycy ciążowej.

6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży pixabay.com

"Ćwiczenia fizyczne pomogą podczas porodu" - PRAWDA

Wysiłek podczas porodu jest porównywany do pokonania maratonu, a każdy kto, w życiu przebiegł choć raz 5 km, potrafi sobie wyobrazić, czym jest bieg na dystansie 42 km. Zatem pytanie: czy aktywność fizyczna pomaga łatwiej znieść poród, wydaje się retoryczne. Oczywiście - tak. Aktywność fizyczna w czasie ciąży poprawia funkcjonowanie układu krążenia oraz układu oddechowego, co zwiększa tolerancję na wysiłek w ciąży i podczas samego porodu.

- Istnieje przekonanie, że im lepsza kondycja fizyczna i poziom wytrenowania, tym łatwiejszy poród - mówi ekspert i dodaje: - Bywają jednak przypadki, że zbyt silne i napięte mięśnie brzucha oraz dna miednicy utrudniają akcję porodową. Ja jednak wyznaję zasadę, że nigdy nie wiemy, do czego w życiu przyjdzie nam trenować i zawsze lepiej być w lepszej formie niż gorszej.

Malwina zaznacza, że wcześniejsze ćwiczenia pozwalają młodym mamom szybciej wrócić do siebie po porodzie i cieszyć się większą sprawnością w czasie połogu. Co więcej, u kobiet aktywnych fizycznie skraca się czas trwania poszczególnych etapów porodu, w mniejszym stopniu odczuwają ból podczas skurczów, a także szybciej rozwiera się u nich szyjka macicy.

6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży Archiwum redakcji

"W czasie ciąży nie wolno ćwiczyć mięśni brzucha" - MIT

Wykonywanie ćwiczeń na mięśnie brzucha to temat, który wywoływał u mnie chyba największe emocje. Jednak w brzuchu jest dziecko, jak można je narażać na napięcia? Od wielu osób słyszałam jednak, że wzmacnianie mięśni brzucha w ciąży nie jest surowo zakazane i nie musi być szkodliwe. Jaka jest prawda?

- W pierwszym trymestrze ćwiczenia zwiększające tłocznię brzuszną nie są zalecane. Nikomu, nie tylko kobietom ciężarnym, nie polecam klasycznych "brzuszków" - potęgują jedynie wady postawy (okrągłe plecy) najczęściej występujące w naszym społeczeństwie - odradza Malwina.

Zdaniem trenerki jest wiele lepszych sposobów wzmacniania mięśni brzucha, jak choćby różnego rodzaju podpory (inaczej zwane deską - przyp. redakcja). I właśnie tego typu ćwiczenia kobiety ciężarne, w zależności od przebiegu ciąży, są w stanie i mogą wykonywać. 

6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży 6 faktów i mitów o aktywności fizycznej w ciąży Archiwum redakcji

"Nie można ćwiczyć od 9. miesiąca ciąży" - MIT

Z każdym mijającym tygodniem, który upłynął mi na różnego rodzaju treningach - od pilatesu i jogi, przez pływanie i aqua aerobic, po ćwiczenia typu "fitness w ciąży" - zastanawiałam się, jak długo mój stan pozwoli na aktywność fizyczną. Nie wiedziałam, czy przedłużać karnety do klubów sportowych - czy będę w stanie ćwiczyć kolejne tygodnie i czy na pewno nie zaszkodzę dziecku i sobie? Ćwiczyłam jednak do ostatniej chwili, jeszcze kilka dni przed porodem byłam na zajęciach i czułam się świetnie. Nie twierdzę oczywiście, że każdy powinien pójść tą drogą. Dzięki rozważnym ćwiczeniom niemal do ostatniego dnia ciąży czułam się świetnie, miałam dużo energii, przytyłam zaledwie 6 kg.

- Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza, a przyszła mama dobrze się czuje w czasie ćwiczeń, to nie ma powodu, żeby rezygnować z ćwiczeń - mówi Malwina i z uśmiechem wspomina klientkę, z którą trenowała do czwartku, a poniedziałkowy trening odwołała z powodu porodu.

Drogie panie, koleżanki i miłośniczki aktywności fizycznej - ciąża to nie choroba, jeśli jej przebieg jest prawidłowy, nie rezygnujcie z ćwiczeń. Róbcie wszystko z umiarem, pod kontrolą lekarza i doświadczonych instruktorów.

Trzymam za was kciuki. Powodzenia.

To także może cię zainteresować:

Przetestowała wszystkie ćwiczenia dla przyszłych mam: pływanie, aqua aerobic, jogę, pilates, fitness i trening dna miednicy. Które najlepsze?

"Nasze babcie rodziły w polu, mamy dużo leżały. A w ciąży trzeba regularnie ćwiczyć" [ROZMOWA]

Tych słów i sformułowań wszyscy używamy. Wiesz, jak je zapisać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.