Rozejście spojenia łonowego: przyczyny, objawy, leczenie

Rozejście spojenia łonowego, czyli rozciągnięcie chrząstkozrostu pomiędzy prawą a lewą kością łonową jest niegroźną, choć bolesną przypadłością kobiet w ciąży lub połogu. Choć schorzenie nie wpływa na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a i zdecydować o sposobie rozwiązania ciąży. Rozejście spojenia łonowego często powoduje konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Co warto o nim wiedzieć?

Rozejście spojenia łonowego to rozsunięcie się kości tworzących spojenie łonowe, co wynika z rozciągnięcia chrząstkozrostu. Spojenie łonowe jest strukturą, na której swym ciężarem opiera się górna część ciała. Stanowi element nośny dla kończyn dolnych.

Za fizjologiczne rozejście spojenia uznaje się rozwarcie do 10 mm. Gdy rozmiar szpary chrząstkowej jest większy, oznacza to patologię, która wiąże się z dokuczliwym bólem. Skrajne nasilenie dolegliwości może być wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży.

Rozejście spojenia łonowego - objawy

Objawy rozejścia spojenia łonowego pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze, kiedy dziecko intensywnie rośnie, a jego główka przemieszcza się w dół, przez co zaczyna napierać na okolice wchodu miednicy. Nie bez znaczenia jest, że w tym okresie miednica przygotowuje się do porodu, rozszerzając drogi rodne.

Najbardziej charakterystycznym oraz dokuczliwym objawem rozejścia spojenia łonowego są dolegliwości bólowe w jego okolicy. Te trwają cały dzień, nasilają się podczas chodzenia, siadania i wstawania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dyskomfort w okolicy krocza może promieniować do kości krzyżowej, pachwin, bioder oraz ud, co znacznie utrudnia funkcjonowanie. Najczęściej ból upośledza chód, stąd u kobiet w ciąży dotkniętych przypadłością obserwuje się chód kaczkowaty. Pojawia się bolesność palpacyjna spojenia łonowego.

Rozejście spojenia łonowego - przyczyny

Za fizjologiczne rozejście spojenia łonowego w ciąży i połogu odpowiada:

  • zwiększające się stężenie estrogenów w krwi, a także wzrost hormonu relaksyny,
  • zbyt intensywny, przeciążeniowy fizycznie tryb życia, nadwaga, słaby gorset kostno-mięśniowy miednicy,
  • po porodzie może to być reakcja organizmu kobiety na nadwyrężony układ rodny (rozejście spojenia łonowego po porodzie), długi okres porodowy, czyli czas od pełnego rozwarcia dróg rodnych do momentu urodzenia dziecka, niewspółmierność porodowa, czyli zbyt duża masa dziecka w stosunku do wydajności mięśniowej i szerokości miednicy oraz poród kleszczowy,
  • rozejście spojenia łonowego w rzadkich przypadkach może być skutkiem urazu mechanicznego.

Rozejście spojenia łonowego - diagnostyka i leczenie

Gdy pojawią się dolegliwości bólowe i podejrzenie rozejścia spojenia łonowego, należy udać się do lekarza. Wymagana jest szybka konsultacja zarówno w celu złagodzenia dolegliwości, jak i przygotowań do porodu. Rozejście spojenia łonowego jest przeciwwskazaniem do porodu drogami i siłami natury. Ciąże są rozwiązywane poprzez cesarskie cięcie.

Jakie jeszcze są wskazania do cesarskiego cięcia? Zobaczcie nagranie:

Zobacz wideo

Diagnostyka przypadłości opiera się na wywiadzie oraz zgłaszanych przez pacjentkę dolegliwościach, a także na wynikach badań obrazowych. Jak zbadać rozejście spojenia łonowego? Rekomendowanym badaniem jest USG, podczas którego stwierdza się niewielką szparę pomiędzy kośćmi łonowymi.

Sposoby leczenia rozejścia spojenia łonowego zależą od przyczyn oraz stopnia zaawansowania schorzenia oraz dokuczliwości bólu. Terapia zwykle polega na odpoczynku i unikaniu dźwigania ciężarów. W przypadkach o cięższym przebiegu dozwolone jest zażywanie bezpiecznych środków przeciwbólowych oraz stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych w postaci kremu lub maści - zawsze po konsultacji z lekarzem.

Pomóc może również specjalny pas na rozejście się spojenia łonowego, który stabilizujące i podtrzymujące struktury w obrębie bioder. Objawy można także niwelować zabiegami fizjoterapeutycznymi, delikatnymi masażami czy ciepłymi kąpielami. Pomocne mogą być ćwiczenia wykonywane pod nadzorem lekarza lub rehabilitanta.

Rozejście spojenia łonowego - ćwiczenia

Ćwiczenia pomagające w radzeniu sobie z rozejściem spojenia łonowego powinny wzmacniać pośladki, uda, dolny odcinek kręgosłupa oraz mięśni brzucha, a także mięśni Kegla, czyli mięśnia łonowo-guzicznego dna miednicy. Należy się skupić na treningach powięziowych i mobilizacji miednicy. Ćwiczenia należy wykonywać pod okiem fizjoterapeuty bądź ściśle według zaleceń lekarza.

Zdarza się, że poważne przypadki rozejścia spojenia łonowego po porodzie wymagają interwencji chirurgicznej, która polega na operacyjnej rekonstrukcji i repozycji tkanek.

Więcej o: