Długość szyjki macicy w ciąży - jaka jest prawidłowa?

Badanie szyjki macicy jest niezwykle ważne - szczególnie w ciąży. Jeśli szyjka skraca się zbyt szybko w III trymestrze, może spowodować to wcześniejszy poród. Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży?

Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy i łączy pochwę z macicą. Wyglądem przypomina wąską, zgrubiałą rurkę, mierzącą u kobiet nie będących w ciąży około trzy-pięć centymetrów. Jej twardość oraz kształt zmieniają się w trakcie trwania cyklu.

Dzięki badaniu szyjki macicy można dowiedzieć się, kiedy nastąpi owulacja. Jak to możliwe? Otóż na początku cyklu miesiączkowego szyjka jest inaczej ułożona - obniżona, twarda i zamknięta. Gdy zbliża się czas owulacji, szyjka delikatnie się otwiera, mięknie i nieznacznie unosi - ma to pomóc plemnikom w dotarciu do celu.

Niektóre kobiety są w stanie samodzielnie badać szyjkę macicy, z łatwością wyczuwają zmiany zachodzące w ich organizmie. Kontrolując ułożenie szyjki macicy warto zapisywać swoje obserwacje, gdyż może to pomóc w zajściu w ciążę.

Szyjka macicy w ciąży - jak powinna wyglądać?

Gdy plemniki pokonają długą drogę, a jednemu z nich uda się zapłodnić komórkę jajową, cały organizm kobiety zaczyna podlegać zmianom. Ciało kobiety po prostu przygotowuje się do porodu. Gdy kobieta nie jest w ciąży, jej szyjka nie jest całkowicie zamknięta. Gdy dochodzi do zapłodnienia, zostaje ona zalepiona powstałym z różnych gęstych wydzielin tzw. czopem śluzowym. Dzięki niemu płód jest chroniony przed bakteriami oraz szkodliwymi czynnikami pochodzącymi z zewnątrz. W ciąży o prawidłowym przebiegu szyjka macicy powinna się otworzyć dopiero w końcu III trymestru - w związku z wystąpieniem skurczy porodowych.

Objawy porodu. Czy to już?

Oprócz tego, że w czasie ciąży szyjka jest zamknięta, to jest również twarda i długa - zdaniem lekarzy jej długość wynosi minimum około 2,5 cm. W sytuacji odbiegającej od tej normy możemy mówić o niewydolności szyjki macicy.

Niewydolność szyjki macicy

O niewydolności szyjki macicy mówimy, gdy podczas trwania ciąży przedwcześnie dochodzi do jej rozwarcia pod wpływem silnego parcia powiększającej się macicy i płodu, bez skurczów porodowych. Taka sytuacja jest stosunkowo rzadka, ale jednak warto wiedzieć, jakie są jej przyczyny.

Przyczyny niewydolności szyjki macicy:

  • genetycznie uwarunkowana słabość szyjki macicy,
  • waga i wielkość dziecka,
  • nadmierne rozciągnięcie lub pęknięcie szyjki, wywołane poprzednimi porodami,
  •  rozległa biopsja stożkowa, przeprowadzona w celu wykrycia raka szyjki macicy,
  • zabieg chirurgiczny lub leczenie laserem szyjki macicy,
  • zbyt intensywny tryb życia kobiety w ciąży, nadmierny stres,
  • ciąża mnoga,
  • wykonywany w przeszłości zabieg łyżeczkowania.

Skracanie szyjki macicy: objawy

O skracaniu się szyjki macicy może świadczyć wystąpienie następujących dolegliwości: pojawienie się krwawienia lub brunatnego plamienia z dróg rodnych, intensywny ból brzucha oraz ból w kręgosłupie. W sytuacji, gdy podczas ciąży, przed planowanym terminem porodu, pojawi się którykolwiek z wymienionych objawów, należy skonsultować się z lekarzem (najlepiej tym prowadzącym ciążę). Nawet z niewydolnością szyjki macicy można bezpiecznie donosić ciążę.

Jeśli jednak lekarz oceni, że stan szyjki macicy, a także stopień jej rozwarcia wymaga podjęcia specjalnych kroków ochronnych, zaleci odpowiednie postępowanie. W zależności od nasilenia problemu będą to następujące rozwiązania:

  • założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki macicy - zabieg wykonuje się w szpitalu pod narkozą najczęściej między 12. a 22. tygodniem ciąży (choć najnowsze badanie zaczynają kwestionować skuteczność zakładania szwów, to często ta metoda stosowana jest rutynowo). Poddanie się temu zabiegowi ma jednak pewne przeciwwskazania. Są wśród nich m.in. krwawienia z macicy, czy zakażenie wewnątrzmaciczne
  • pessar kołnierzowy - czyli gumowy, niewielki, silikonowy krążek na szyjkę, umieszczany u ujścia szyjki macicy - zabieg wykonywany jest w gabinecie
  • leżenie i odpoczywanie (niekiedy nawet w szpitalu), które ma opóźnić poród. Kobieta może wstać do toalety lub wziąć prysznic, ale już nie stać w kuchni i gotować obiad albo robić porządki w domu.

Jak sprawdzić stan szyjki macicy?

O stanie szyjki macicy dowiecie się podczas wizyty kontrolnej u lekarza lub z badania przeprowadzonego przez położną. Dokładnej oceny długości szyjki macicy dokonuje się za pomocą badania USG, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza w ciąży. Jeśli zbliża się termin porodu, to szyjka naturalnie będzie się skracać, aż dojdzie do rozwarcia. Wtedy rozpocznie się akcja porodowa.

Czy można zapobiec skracaniu się szyjki macicy?

Ryzyko skracania szyjki można zminimalizować, prowadząc odpowiedni tryb życia. Przyszła mama powinna unikać stresu, nie jest także wskazane długie siedzenie, szczególnie z założonymi nogami. Należy dużo odpoczywać i relaksować się - najlepiej w pozycji leżącej z uniesionymi ku górze biodrami. Pamiętaj również o tym, by zadbać o higienę intymną.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA