Lex Czarnek - projekt ustawy nie podoba się nauczycielom: "Większość z nas jest zaniepokojona"

Lex Czarnek - projekt ustawy zakłada ograniczenie władzy dyrektorów szkół na rzecz rozszerzenia tej przysługującej kuratorom oświaty. "Ogranicza się naszą autonomię, która jest bardzo ważna w sensie dydaktycznym" - mówi nauczyciel języka polskiego.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskiej oświacie na Gazeta.pl

Lex Czarnek - projekt ustawy zakładającej nowelizację Prawa oświatowego jest już faktem.13 stycznia 2022 roku Sejm znowelizował Prawo oświatowe w sposób, który zwiększył uprawnienia kuratorów oświaty. Teraz będą mogli łatwo doprowadzić do zwolnienia dyrektora konkretnej placówki, jeśli ten nie będzie się stosował do zaleceń kuratorium. Lex Czarnek pozostaje nie bez znaczenia także dla organizacji samorządowych, które organizują w szkołach zajęcia dodatkowe dla uczniów. Zgodnie z nowymi przepisami, placówki będą musiały ustalić, jakie dokładnie treści będą przekazywane na takich zajęciach uczniom i wystąpić do kuratora o pozwolenie. Przeciwnicy ustawy uważają, że to spowoduje "ograniczenie wolności szkół". 

Kiedy zamkną szkoły 2021?Szkoły zamknięte, ale nie dla wszystkich. Rodzice: Może zagrajcie w kamień, papier i nożyce?

Lex Czarnek - projekt ustawy. Polacy się boją

Lex Czarnek - projekt ustawy jest źródłem wielu obaw. Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że aż 57,4 proc. respondentów obawia się, że szkoła po wspomnianych reformach będzie upolityczniona. Tylko 15 proc. pytanych powiedziało, że planowane zmiany ich nie martwią, a 27,6 proc. nie ma zdania. 

Społeczność nauczycieli, jak każda zresztą u nas duża grupa zawodowa jest podzielona na różne obozy polityczne, ale większość z nas jest zaniepokojona tym, że ogranicza się naszą autonomię, która jest bardzo ważna w sensie dydaktycznym

- powiedział w rozmowie z eDziecko Kacper Uss, nauczyciel języka polskiego.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekZajęcia zdalne 2022 od czwartku. Przemysław Czarnek ocenił, kto ma najgorzej

Lex Czarnek - projekt ustawy niekorzystny dla dyrektorów szkół

Lex Czarnek - projekt ustawy w założeniu daje kuratorom oświaty możliwość stosunkowo łatwego doprowadzenia do zwolnienia dyrektora konkretnej placówki z pełnionej przez niego funkcji. Zmiany dadzą kuratorom taką możliwość, gdy ci stwierdzą, że dyrektor nie będzie chciał wykonać zaleceń po kontroli w szkole organu nadzoru pedagogicznego. A Wy? Co sądzicie o planowanych zmianach? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o: