Kiedy zdalne 2022? Minister Czarnek o "celowym obniżaniu temperatur" w szkołach. Ostrzega samorządy

Kiedy zadane 2022? Okazuje się, że wiele szkół, ze względu na rosnące ceny energii - coraz częściej myśli o zamknięciu placówek. Brak odpowiednich środków w budżecie powoduje, że dyrektorzy szukają oszczędności. Jednym z takich pomysłów jest wysłanie dzieci na naukę zdalną do domów, czemu mocno sprzeciwia się minister Czarnek.

Kiedy zdalne 2022? Zastanawiają się uczniowie, którzy dopiero co wrócili do szkół po wakacyjnej przerwie. Co prawda nauka zdalna jest jak na razie ostatecznością i czarnym scenariuszem, to wiele samorządów oraz dyrektorów szkół, dopuszcza takową możliwość. Pierwszym krokiem w szukaniu oszczędności miałoby być zmniejszenie temperatury w szkołach, a następnie wysłanie dzieci i młodzież do domów. Ostro sprzeciwia się temu minister edukacji, Przemysław Czarnek.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zdalne 2022? Minister Czarnek ostrzega samorządy

Kiedy zdalne 2022? Wielu rodziców, ale też uczniów coraz częściej zaczyna się zastanawiać, czy widmo powrotu nauki zdalnej jest realne? Obecnie nie występuje zagrożenie związane z pandemią COVID-19 i wysłaniem uczniów do domu z tego powodu. Jednak wiele samorządów w porozumieniu z dyrektorami szkół zakłada zupełnie inny scenariusz, który może przynieść nadchodząca zima, a w szczególności rosnące ceny energii.

Władze samorządowe stoją przed ciężkim dylematem - mają szukać oszczędności, a tym samym sprawić, aby nauka zdalna była jedynie wspomnieniem z lat ubiegłych. Istnieje czarny scenariusz, kiedy to właśnie zimą może dość do sytuacji, w której zapewnienie odpowiedniej temperatury w szkołach będzie niemożliwe. Wówczas planuje się wprowadzenie zdalnego nauczania 2022. Niektóre szkoły w związku z rosnącymi cenami energii mogą mieć kłopoty z ogrzewaniem budynków i w konsekwencji wprowadzać nauczanie zdalne. Do całej sprawy odniósł się minister Czarnek, który zagroził samorządom zarządem komisarycznym.

Podkreślam, jeżeli ktoś to będzie robił celowo, tylko po to, żeby zejść z temperaturą do 15 stopni Celsjusza i wygonić dzieci na nauczanie zdalne, to - powtarzam - będziemy występować o zarząd komisaryczny i będziemy w tym bezwzględni

- oświadczył szef MEiN, cytowany przez portal radiopik.pl.

Kiedy zdalne 2022? Są trzy opcje

Zalecenia odnośnie organizacji trwającego roku szkolnego wydało również Ministerstwo Edukacji i Nauki. Obecny rok szkolny 2022/23 ma przebiegać w stacjonarnym trybie. Są jednak wyjątki.

Według rozporządzenia ministerstwa "w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość", dopuszcza się możliwość nauki zdalnej i zamknięcia placówek. Zatem według MEiN, zdalne lekcje 2022 mogą zostać wprowadzone w trzech przypadkach:

  • bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa uczniów, w związku z organizacją na terenie placówki imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • nieodpowiednią temperaturę zewnętrzną lub w pomieszczeniach, w których mają być prowadzone zajęcia z uczniami,
  • sytuację epidemiologiczną bądź inne zdarzenia, które mają zagrażać bezpieczeństwu bądź zdrowiu dzieci.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.