Zdalne nauczanie 2022. Czy jest się czego obawiać? Scenariusze są różne

Chociaż w związku z pandemią w 2022 r. nie są zapowiadane obostrzenia i wprowadzenie zdalnego nauczania, to z innego powodu ten trudny dla rodziców i uczniów scenariusz może się spełnić. W jakim przypadku zdalne nauczanie 2022 może wrócić?

Czy zdalne nauczanie 2022 może się spełnić? Wielu rodziców, ale też uczniów właśnie tego się obawia. Nauka zdalna oznacza dezorganizację życia nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów. Choć obecnie nie ma zagrożenia pandemicznego, które miałoby spowodować wprowadzenie zdalnego nauczania, są inne scenariusze, które może przynieść jesień i zima.

Zobacz wideo Jak uczniowie postrzegają nauczanie zdalne?

Zdalne nauczanie 2022. Czy dzieci wrócą przed komputery?

Zgodnie z obecnymi zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki, rok szkolny 2022/23 będzie przebiegać w normalnym, stacjonarnym trybie. Są jednak pewne wyjątki. Jeśli do nich dojdzie, może się okazać, że uczniowie powrócą do kształcenia na odległość. 

Według rozporządzenia ministerstwa "w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość", będzie istniała możliwość powrotu do nauki zdalnej z kilku powodów, które nie mają wyłącznie związku z sytuacją pandemiczną w Polsce.

Zdalne nauczanie 2022 jest możliwe? Wszystko zależy od trzech scenariuszy

Jak reguluje MEiN, zdalne nauczanie 2022 może być wprowadzone w trzech przypadkach. Zalicza się do nich:

  • bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa uczniów, w związku z organizacją na terenie placówki imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • nieodpowiednią temperaturę zewnętrzną lub w pomieszczeniach, w których mają być prowadzone zajęcia z uczniami,
  • sytuację epidemiologiczną bądź inne zdarzenia, które mają zagrażać bezpieczeństwu bądź zdrowiu dzieci.

Wielu rodziców podejrzewa, że MEiN przygotowuje się w ten sposób na prawdopodobny scenariusz problemów grzewczych. Zimą może, ale nie musi, dojść do sytuacji, gdy ogrzewanie pomieszczeń w budynkach będzie niemożliwe. Wówczas planuje się wprowadzenie zdalnego nauczania 2022. Władze samorządowe mają szukać oszczędności, wiec taki scenariusz jest jednym z najbardziej prawdopodobnych, jeśli chodzi o ponowne wprowadzenie zdalnego nauczania 2022.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: