Bystre dziecko. Pięć cech, które je wyróżnia

My, rodzice, bardzo chcemy, żeby nasze dzieci było bystre, a przede wszystkim wysoce inteligentne. Wierzymy w to, że jeśli Staś zaczyna szybko łapać w rączki ulubioną zabawkę, a Zosia z zainteresowaniem słucha bajek - za dwadzieścia lat będą profesorami na Harwardzie. Naukowcy idą jednak o krok dalej - sugerują, że już na bardzo wczesnym etapie można ocenić potencjał intelektualny dziecka. Jakie cechy wyróżniają bystre dziecko?

Psychologowie wyróżniają szereg cech, które pomogą rozpoznać, czy nasze dziecko – zanim jeszcze zacznie mówić – jest bystrym dzieckiem. Bo jak się okazuje łapanie w rączki, czy słuchanie z zaciekawieniem, to nie wszystko. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co wyróżnia bystre dziecko? Ponadprzeciętna pamięć i to już u niemowlaka

Jednym z wczesnych objawów wysokiej inteligencji u niemowlaka jest doskonała pamięć. Jak to rozpoznać? Na przykład po tym, że maluch wie, gdzie została ukryta zabawka, umie szybko rozpoznać twarze (na początku mamy i taty, potem innych osób) i lokalizacje (czy znajduje się w swoim pokoju, czy w innej przestrzeni).

Bycie w ciągłym ruchu - to także wyznacznik bystrego dziecka

Jeśli dziecko chce często zmieniać pozycję, wyciąga rączki, chce być ciągle noszone, bo szybko nudzi się w jednej pozycji – to cechy, które powinny Cię zainteresować. Naukowcy uważają, że ciągła potrzeba bycia w ruchu doskonale stymuluje mózg.

Przyszedł na świat z bujnymi włosami. Rodzice przebrali go za ElvisaPrzyszedł na świat z bujnymi włosami. Rodzice przebrali go za Elvisa

"Ciekawy" świata wzrok = bystre dziecko

Kolejny sygnał, na jaki warto zwrócić uwagę to skoncentrowane, skupione spojrzenie. Wyróżniające się pod względem inteligencji dzieci zaczynają skupiać wzrok na jednym punkcie i z zainteresowaniem przyglądać się przedmiotom na wczesnym etapie rozwoju. Są bardzo ciekawe i często zaskoczone tym, co widzą.

Kojarzenie faktów. Twoje dziecko "łapie w lot"? Doskonale!

Inteligentne dziecko już na wczesnym etapie będzie kojarzyło fakt wejścia do samochodu z podróżą (i najczęściej drzemką w foteliku), otwarcie lodówki z jedzeniem, a dzwonek do drzwi z wizytą gości, którzy za chwilę będą zabawiać znudzone dziecko.

NoworodekImiona dla dziewczynek, które mają urocze zdrobnienia. Są starodawne i oryginalne

"Ciekawskie jajo", czyli ciesz się, że dziecko zadaje dużo pytań

Jeśli chodzi już o trochę starsze dzieci, naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wczesne używanie wielu słów ma bezpośredni związek z poziomem inteligencji. Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę to: umiejętność łatwego przyswajania nowych słów, tworzenia bardziej rozbudowanych zdań, wyłapywanie niuansów mowy – przenośni i podwójnych znaczeń (dlatego uważaj na to, co mówisz), wczesne czytanie (jeszcze przed pójściem do szkoły), ciągłe zadawanie pytań i dążenie do uzyskania pełnych, wyczerpujących odpowiedzi. Może to dla rodziców być bardzo męczące – takie ciągłe odpowiadanie na pytanie "dlaczego?" – ale pocieszamy – jest to bardzo dobry sygnał.

fotelik samochodowy, zdjęcie ilustracyjneOd kiedy dziecko bez fotelika? Rodzicom grozi mandat nawet za centymetr różnicy

Reasumując, każde dziecko jest wyjątkowe. Pamiętaj, że nie należy porównywać swojej pociechy do innych, ponieważ każde z nich rozwija się swoim tempem.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: