Psychologowie wyróżniają szereg cech, które pomogą rozpoznać, czy nasze dziecko – zanim jeszcze zacznie mówić – jest bystrym dzieckiem. Bo jak się okazuje łapanie w rączki, czy słuchanie z zaciekawieniem, to nie wszystko. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.
Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Co wyróżnia bystre dziecko? Ponadprzeciętna pamięć i to już u niemowlaka
Jednym z wczesnych objawów wysokiej inteligencji u niemowlaka jest doskonała pamięć. Jak to rozpoznać? Na przykład po tym, że maluch wie, gdzie została ukryta zabawka, umie szybko rozpoznać twarze (na początku mamy i taty, potem innych osób) i lokalizacje (czy znajduje się w swoim pokoju, czy w innej przestrzeni).
Bycie w ciągłym ruchu - to także wyznacznik bystrego dziecka
Jeśli dziecko chce często zmieniać pozycję, wyciąga rączki, chce być ciągle noszone, bo szybko nudzi się w jednej pozycji – to cechy, które powinny Cię zainteresować. Naukowcy uważają, że ciągła potrzeba bycia w ruchu doskonale stymuluje mózg.
"Ciekawy" świata wzrok = bystre dziecko
Kolejny sygnał, na jaki warto zwrócić uwagę to skoncentrowane, skupione spojrzenie. Wyróżniające się pod względem inteligencji dzieci zaczynają skupiać wzrok na jednym punkcie i z zainteresowaniem przyglądać się przedmiotom na wczesnym etapie rozwoju. Są bardzo ciekawe i często zaskoczone tym, co widzą.
Kojarzenie faktów. Twoje dziecko "łapie w lot"? Doskonale!
Inteligentne dziecko już na wczesnym etapie będzie kojarzyło fakt wejścia do samochodu z podróżą (i najczęściej drzemką w foteliku), otwarcie lodówki z jedzeniem, a dzwonek do drzwi z wizytą gości, którzy za chwilę będą zabawiać znudzone dziecko.
"Ciekawskie jajo", czyli ciesz się, że dziecko zadaje dużo pytań
Jeśli chodzi już o trochę starsze dzieci, naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wczesne używanie wielu słów ma bezpośredni związek z poziomem inteligencji. Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę to: umiejętność łatwego przyswajania nowych słów, tworzenia bardziej rozbudowanych zdań, wyłapywanie niuansów mowy – przenośni i podwójnych znaczeń (dlatego uważaj na to, co mówisz), wczesne czytanie (jeszcze przed pójściem do szkoły), ciągłe zadawanie pytań i dążenie do uzyskania pełnych, wyczerpujących odpowiedzi. Może to dla rodziców być bardzo męczące – takie ciągłe odpowiadanie na pytanie "dlaczego?" – ale pocieszamy – jest to bardzo dobry sygnał.
Reasumując, każde dziecko jest wyjątkowe. Pamiętaj, że nie należy porównywać swojej pociechy do innych, ponieważ każde z nich rozwija się swoim tempem.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.