Od kiedy dziecko bez fotelika? Rodzicom grozi mandat nawet za centymetr różnicy

Fotelik samochodowy jest jednym z niezbędnych elementów wyprawki. Małe dziecko nie może jeździć samochodem bezpośrednio na kanapie z tyłu, musi być przypięte pasami. Od kiedy dziecko bez fotelika? Sprawdzamy przepisy.

Od kiedy dziecko bez fotelika? Przepisy mówią jasno

W Polsce rodzice mają obowiązek przewozić dzieci w fotelikach, aż te osiągną 150 cm wzrostu. Według nowelizacji przepisów z dnia 11.08.2017 roku:

Wykroczeniem jest przewożenie dziecka mającego poniżej 150 cm wzrostu poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci.

Dopuszcza się jazdę dziecka, które ukończyło 135 cm wzrostu bez fotelika (w pasach). Następuje to w momencie, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka.

Zobacz wideo To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku

Od kiedy dziecko bez fotelika?

Zgodnie więc z aktualnymi przepisami, nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 cm. Choć to może wydawać się absurdalne niektórym, lepiej zastosować się do przepisów. Jeśli ich nie przestrzegamy, grozi wysoka grzywna.

Kary za nieprawidłowe przewożenie dzieci mocno odczujemy. Gdy dziecko nie siedzi w foteliku lub jest on nieprawidłowo zamontowany, zapłacimy 150 zł mandatu! Za takie wykroczenie należy się także sześć punktów karnych. Analogiczna kara spotka nas, gdy dziecko jedzie z przodu (w foteliku), a my nie wyłączyliśmy poduszki bezpieczeństwa w opcji fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy.

Jaki fotelik samochodowy wybrać i gdzie kupować foteliki samochodowe dla dzieci? Tu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje: Foteliki samochodowe dla dzieci: jaki fotelik samochodowy wybrać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.