Objawy koronawirusa u dzieci. Lepiej nie bagatelizować szczególnie jednego

Objawy koronawirusa u dzieci są często podobne do tych występujących u osoby dorosłej. Aktualnie dominującym wariantem jest Omikron, który u najmłodszych często można pomylić z inną chorobą.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Objawy koronawirusa u dzieci bywają różne i mogą przypominać te, towarzyszące innym chorobom. Nie u każdego dziecka występują wszystkie typowe dla koronawirusa. Aktualnie dominujący wariant choroby, który wywołuje najwięcej przypadków zachorowań, szczególnie wśród dzieci, to Omikron. Rodzice powinni wiedzieć, po czym go poznać i z czym nie należy go mylić.

Objawy koronawirusa u dzieci

  • ból gardła i drapanie w gardle powodujące dyskomfort;
  • osłabienie;
  • gorączka;
  • katar;
  • ból głowy;
  • bóle mięśni;
  • kaszel
  • nocne poty.

W tym przypadku dużo rzadziej chorzy tracą węch i smak, co do tej pory było najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia koronawirusem. To więc, że dziecko czuje zapachy i rozpoznaje smaki nie oznacza, że nie ma koronawirusa. Warto też mieć świadomość, że Omikron ma krótszy czas inkubacji niż poprzednie warianty choroby, jego objawy mogą się pojawić już dwa dni po kontakcie z chorym.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Objawy koronawirusa u dzieci. Omikron bywa mylony z inną chorobą

Jednym z objawów typowych dla koronawirusa, a zwłaszcza jego wariantu Omikron jest uporczywy kaszel. Kaszel często jest ostry, towarzyszy mu świszczenie, czasem przypomina "szczekanie", dlatego często można odnieść błędne wrażenie, że mamy do czynienia z zapaleniem krtani u dziecka, a dokładnie podgłośniowego zapalenia krtani, czyli krupu.  

"Drogi oddechowe małych dzieci są wąskie, więc ich zatkanie jest bardzo łatwe. Kiedy dochodzi tam do stanu zapalnego, podczas oddychania dziecko wydaje charakterystyczny dźwięk, a jego kaszel przypomina odgłos wydawany przez psa lub fokę - powiedział Buddy Creech, ekspert ds. chorób zakaźnych u dzieci w Vanderbilt University Medical Center. 

Więcej o: