Objawy Omikronu u dzieci. Dla wielu mogą być mylące

Objawy Omikronu u dzieci mogą przywodzić na myśl inne dolegliwości. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to obecnie najbardziej dominujący wariant koronawirusa, który w wielu krajach odpowiada za 90 proc. zakażeń. Rodzice powinni zwrócić uwagę na konkretne symptomy.

Omikron stanowi zagrożenie nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci, które dotychczas przechodziły COVID-19 łagodnie. U młodszych pacjentów rozpoznaje się coraz więcej zakażeń, które mogą prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych. Na pierwszy rzut oka objawy Omikronu mogą być jednak mylące. W artykule wyjaśniamy, na co powinni zwrócić uwagę rodzice.

Objawy Omikronu u dzieci

Więcej artykułów na temat sytuacji epidemicznej w Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Tomasz Rzymkowski Nauka zdalna dla wybranych uczniów? Wiceminister odpowiada rodzicom. "Nie mieliśmy wyboru"

Zobacz wideo Jej torebki warte są kilkadziesiąt tys. złotych, ale ma w domu miejsce, które potrzebuje złotej rączki

Chociaż z dotychczasowych obserwacji wynika, że przebieg zakażenia Omikronem jest łagodniejszy, niż w przypadku poprzednich wariantów, eksperci alarmują, iż jest on również wyjątkowo zaraźliwy. Objawy, które wywołuje Omikron różnią się od tych, wywołanych przez inne szczepy. Co istotne, o wiele rzadziej pojawia się utrata smaku i węchu, które były charakterystyczne dla zakażeń Deltą.

Objawy Omikronu łatwo pomylić z innymi chorobami, dlatego rodzice powinni zachować czujność. Wśród nich wymienia się:

  • drapanie w gardle,
  • katar,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • osłabienie,
  • nocne poty,
  • podwyższona temperatura ciała.

Jak odnotowali lekarze z USA, dzieciom, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, doskwiera także charakterystyczny kaszel. Jest ostry, świszczący i przypomina szczekanie. Zdaniem ekspertów jest podobny do tego występującego podczas ostrego podgłośniowego zapalenia krtani - krupu.

Drogi oddechowe małych dzieci są wąskie, więc ich zatkanie jest bardzo łatwe. Kiedy dochodzi tam do stanu zapalnego, podczas oddychania dziecko wydaje charakterystyczny dźwięk, a jego kaszel przypomina odgłos wydawany przez psa lub fokę

- wyjaśnił Buddy Creech, ekspert ds. chorób zakaźnych u dzieci w Vanderbilt University Medical Center. 

Należy zaznaczyć, że Omikron ma krótszy czas inkubacji od poprzednich wariantów, a jego objawy mogą wystąpić już po dwóch dniach od kontaktu z osobą zakażoną. Czas występowania tych objawów jednak równie długi i może trwać nawet do dwóch tygodni. Z tego powodu lekarze apelują o zaszczepianie się i regularne testowanie.

'Nie jesteśmy w stanie, jako państwo, zacząć finansować rodzin z innych środków niż te, które państwo zbiera w formie wszelkiego rodzaju danin' Świadczenie opiekuńcze 2022. Nawet 12 tys. zł na dziecko. Założenia programu

Więcej o: